Úsporná rekonstrukce bytu na starém sídlišti
Většina moderních rekonstrukcí zahrnuje bourání příček a výraznou přeměnu. Měníme podlahy, materiály, dispozice, které jsou pro dnešní životní styl už nepraktické. Spojujeme, prosvětlujeme, provzdušňujeme.
Trošku jinými principy se řídila rekonstrukce bytu na starém bratislavském sídlišti 500 bytů. Vzešla z dílny architektů Petra Žalmana, CSc., a Zuzany Žalmanové.
Základní princip: ušetřit a ponechat vzpomínky
Původně byt patřil staršímu páru, dnes slouží jejich vnučce. Byl to poslední byt ve vchodě, který ještě nebyl upravený. Stavební práce měl na starosti zeť původních majitelů a zároveň otec budoucí obyvatelky bytu. Řešení přicházela průběžně a za pochodu.
„Každý kout bytu byl úzce propojen se vzpomínkami. Shodli jsme se na základním principu „předělávky“ – ušetřit a omezit změny. Nejen však z důvodů finančních, ale též z ekologických a sentimentálních,“ vysvětluje architekt Peter Žalman, CSc.
Dispozice se nezměnila, funkčnost ano
Staré byty jsou pro moderní lidi kvůli členění prostorů poměrně nepraktické. Navíc téměř vždy chybí dostatek úložných prostorů. V tomto případě zůstala dispozice bytu prakticky nezměněna, avšak změnila se organizace úložných prostorů.
Šikovným řešením bylo otevření původní šatny, která se nacházela mezi vstupní halou a koupelnou. Stačilo odstranit dvoje dveře se zárubněmi a vznikl velkorysý vstupní prostor, ve kterém je také knihovna a gauč. Přeměny se dočkala i koupelna s oknem a rohovou vanou. Vlevo od vstupní haly jsou dvě samostatné ložnice. Hlavní ložnice původně sloužila jako obývací pokoj.
„Facelift“ a slovenský textilní design
„Prarodiče současné obyvatelky bytu měli v podstatě minimalistický vkus v ohledech základního nábytku, takže to vyžadovalo jen současnější „facelift“,“ vysvětlují autoři přeměny. V kuchyni bylo ještě původní lepené linoleum, pod kterým se nacházela terazzová podlaha. Celkový design bytu dotvářejí textilní doplňky z dílny Michaely Bednárové-Puojd. Výsledek? Eklektické, útulné, nadčasové.
Vzpomínky zůstaly
Protože byt stále zůstává v rodině, vzpomínky na původní majitele mají pro vnučku velkou hodnotu. Připomínají je mnohé detaily. Fotografie prarodičů, stará skříňka, historický psací stroj a některé doplňky z původního bytu propojují minulost se současností.
Rekonstrukce interiéru na sídlišti 500 bytů
autoři: Ing. arch. Peter Žalman, CSc., Ing. arch. Zuzana Žalmanová
projekt: 2020
realizace: 2020
lokalita: Velehradská, Bratislava
podlahová plocha: 72,50 m2
Sabína Zavarská
zdroj: Zuzana Duchová
foto: Matej Hakár