Co víc si přát? Útulný a milý půdní byt v jedné z nejkrásnějších částí Prahy
Malý, milý, útulný. Takový je půdní byt v jedné z nejkrásnějších částí Prahy. Z jedné strany střežen majestátním Pražským hradem, z druhé strany co by kamenem dohodil na Karlův most. Co víc si ještě přát?
Už při vkročení do zádveří domu, který stojí poblíž pražské Kampy, mi bylo jasné, že se nahoře bude ukrývat něco jedinečného. Po zdolání osmdesáti schodů jsme se s bytovým designérem Danielem Melillim konečně dostali k vytouženému cíli a můj prvotní dojem se ukázal jako správný. Před námi se otevřel malý půdní byt, jako malovaný.
„Do interiéru bylo potřeba přidat barvu. Protože jsou ale dřevěné nosné trámy dominantou prostoru, nechtěl jsem se pouštět do ničeho divokého. Snažil jsem se tedy najít odstín, který by vzhled dřeva příjemně doplnil, a proto jsem vybral šedozelenou, kterou jsem pak různě aplikoval do celého bytu.“
V centru dění
Lepší adresu bychom v Praze našli jen těžko. Když se podíváme ze střešního okýnka, téměř se můžeme dotknout Pražského hradu. Druhá strana bytu zase nabízí unikátní pohled na další historickou dominantu Prahy – Karlův most a pod okny protéká strouha zvaná Čertovka. Samotné poloze domu, a tedy i bytu, tudíž není co vytknout. Když se sejde pěkná lokalita a k ní je povolán šikovný designér, vznikne místo, ze kterého se jen těžko odtrhuje zrak.
„Všechny konferenční stolky byly do prostoru buď příliš velké, nebo malé, a tak jsem problém vyřešil dvířky z IKEA, dohromady v ceně asi 100 Kč, na které jsem namontoval nožičky a vytvořil tak zátiší dvou menších stolků,“
Tři „pokoje“
I když se jedná pouze o jednu větší střešní místnost, parametry bytu splňuje bez problému. Prostor, který je protkaný krokvemi, je navíc pomocí dřevěných vazných trámů rozdělen do tří zón, z nichž každá plní svou danou funkci. První zónou je na malý prostor velkorysá kuchyň. V další – prostřední zóně se původně nacházela pohovka, ale z praktických důvodů Daniele do tohoto prostoru umístil jídelní stůl, který se tím ocitl blíže kuchyni. V poslední zóně se nachází manželská postel, gauč a křesílko. Tím, že je tato část nejvzdálenější od vchodových dveří, nabízí nerušený a za trámy zastrčený prostor k odpočinku.
Vybavit, přesunout, předělat a natřít
Část vybavení byla v bytě už původně. Některý nábytek si ale žádal renovaci, doplnění, nebo lepší umístění. Celému místu bylo potřeba vdechnout nový život a sladit jeho jednotlivé prvky. Původní bílá dvířka kuchyňské linky proto designér natřel na pastelovou šedozelenou barvu, kterou aplikoval také do dalších koutů bytu. Postel v ložnicové části sice byla, ale Daniele barevně sladil přehoz a polštáře s dvířky kuchyně, nebo i dekorací na jídelním stole, tak, že spolu všechno koresponduje. Vintage styl smísil s modernou a kombinace dřeva s pastelově šedozelenou barvou vytvořila uklidňující příjemný prostor.
Byt v kostce
Bytový designér: Daniele F. Melilli
Studio Stag Pads
Místo: Praha, Malá strana
Plocha: 30 m2
Dispozice: garsoniéra
Cena přeměny: 20 000 Kč
Text: Veronika Slomková
Foto: www.browneyedcouple.com
Zdroj: časopis HOME