Vydařená rekonstrukce panelákového bytu v nadčasovém severském stylu
Vydařená rekonstrukce panelákového bytu v nadčasovém severském stylu, jehož podobu majitelka může variovat tak často, jak se jí zachce.
O rekonstrukci původního rodičovského bytu, ve kterém vyrostla, začala Jana uvažovat přibližně před čtyřmi lety. Nejdříve se byla podívat po různých novostavbách, aby nakonec usoudila, že nejlepším řešením pro ni nebude koupě nového bytu, kde byl poměr kvalita a cena dost nepřiměřený, ale že se přece jen vyplatí zůstat na místě, které dobře zná, dispozičně jí vyhovuje, a dát mu zcela novou tvář přesně podle vlastních představ.
Začala si tedy ujasňovat, jak by ve výsledku byt mohl vypadat. Líbily se jí totiž různé interiérové styly, od venkovského přes skandinávský až po bohémský. „Nakonec jsem se rozhodla, že do bytu se více než venkov hodí něco neutrálního a nadčasového, vyhrál tedy ten severský.“
Než se spolu s rodinou pustili do vyklízení, oslovila bytovou designérku. Měla sice jasné představy o stylu, barevnosti, materiálech i nábytku, chtěla však mít i jakousi profesionální jistotu, že to bude dobré, že nebude muset věci po čase předělávat. Navíc věděla, že kompletní rekonstrukce není levná záležitost, proto toužila po pořádném propracovaném návrhu, který by ji usměrnil.
„Přiznám se, že od služby architektky jsem očekávala možná trochu víc. Chtěla jsem, aby se na byt podívala i jinými očima, ale ve výsledku všechno bylo takové, jak jsem to viděla i já sama. Myslela jsem, že možná z tohoto prostoru dokáže vytěžit něco, co já jako laik nebudu umět, ale nestalo se.
Na druhé straně mi však pomohly její vizualizace, které mě ujistily, že jsem to celé dobře vymyslela. A stejně tak i kompletní technické dokumentace, které jsem zase využila při výběru realizační firmy. Pokud bych však někdy v budoucnu šla předělávat opět, už bych se spolehla jen sama na sebe,“ upřímně přiznává Jana a byt, který nám ukazuje, je důkazem, že na to má všechny předpoklady.
Podlahu si vybrala Janka na základě fotky, kterou jí poslali z prodejny v jiném městě. Vypadá podle ní navlas stejně jako na fotce, takže se není třeba bát nákupu na dálku. Ušetří vám to někdy nejen peníze, ale i vzácný čas.
Ale zpět na začátek. Fázi, během níž vyklízeli byt, považuje za jednu z nejtěžších. „Všechno jsme to dělali svépomocí. Vyklízení, vyhazování, odvážení do sběrného dvora… Něco z původního zařízení jsme však posunuli dál, dokonce i parkety, kterým nic nebylo, ale mně se nelíbily, jsem darovala známému,“ vzpomíná Jana. Realizaci měl na starosti jeden pán, který většinu prací udělal sám. Nábytek zhotovila na míru truhlářská firma.
Od momentu, kdy se pustili do vyklízení původního bytu, až po nastěhování do víceméně kompletně zařízeného, přešel přibližně necelý rok. „Kdybych to měla dělat ještě jednou, udělala bych to stejně. Zatím jsem tu nenatrefila na nic, co bych chtěla změnit. Takto mi to vyhovuje,“ raduje se majitelka.
Jana dbala zejména na to, aby všechny větší plochy a pevné prvky v bytě byly vizuálně i materiálově neutrální, nadčasové. Díky tomu si pak mohla vyhrát s doplňky a dekoracemi, které má ráda a které touží obměňovat podle potřeby. Interiér jí to musí umožnit.
Proto sáhla po světlém dřevě a světlé podlaze. Tu mimochodem koupila přes internet, a když se její známí chytali za hlavu, že jak si takovou věc může objednat, aniž ji viděla na vlastní oči, jen se pousmála a vyprávěla, že jí všechny vybrané dekory v prodejně vyfotili na denním světle, poslali mailem a ona si vybrala. A kromě toho, že je s ní mimořádně spokojená, ušetřila cestu na střední Slovensko.
Kuchyni navrhla architektka trochu jinak, sporák měl být na místě dnešního dřezu. Jana si však řekla, že kvůli absenci kuchyňských dveří by všechny výpary z hrnců proudily dál do bytu, proto návrh pozměnila. „Ono to sice možná vypadalo v původním návrhu i se stylovou digestoří lépe, takto je to však praktičtější,“ zdůvodňuje své rozhodnutí.
„Líbí se mi několik stylů interérů — venkovský, skandinávský a velmi mě oslovuje i styl boho. Rozhodla jsem se však, že do tohoto bytu se více než venkov hodí něco neutrálního a nadčasového, proto vyhrála Skandinávie.“
„Obklady do koupelny, které byly původně navrženy, se mi moc nezamlouvaly. Na internetu jsem našla obrázek obkladů s jemným černobílým vzorem a začalo velké pátrání po jejich názvu a výrobci. Už nemají, už nevyrábějí, už neprodávají… Všude mě odbyli, dokud jsem nenarazila na obchod, kde měli posledních pár metrů. A tehdy jsem si řekla, že přesto, že jsem snila o prostorné koupelně, i malá dokáže mít své výhody.“
Obrazy, rámy, doplňky, věšáky a mnoho drobností Jana našla a objednala přes Aliexpress. Zejména na jednu vychytávku odtud nedá dopustit. Jde o speciální lepítka na věšení obrazů bez nutnosti vrtání. Fungují na principu suchého zipu a velmi jednoduše se používají i odinstalují. A to aniž by vám zůstaly na stěně díry či poškozená omítka. „Podělila jsem se o tento svůj objev i na Modré střeše a už to tam je velkým hitem,“ směje se Janka.
TOP TIP
Skříňky až po strop chtěla Janka kvůli úložnému prostoru, kterého v bytě nikdy není nazbyt. Stůl a židle jsou z nabídky dizajnove.sk.
profil
Majitelka
Janka ve své práci odpovídá za řízení zadávacího procesu a jelikož její profese je náročná, potřebuje i pořádný relax, který nejčastěji nachází v přírodě, kde čerpá potřebnou energii. V zimě chodívá s partou lyžovat, v létě se věnuje lezení na skalách (ferrata − zajištěná cesta). Ráda relaxuje i při tvoření, baví ji vyrábět dekorace do bytu − různá aranžmá, vánoční ozdoby, věnečky apod.
NEMOVITOST
Rozloha 68 m²
Dispozice třípokojový byt
Rozpočet
do stavu zrekonstruovaného holobytu cca 300 000 Kč
Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME
..nechápu proč má celá republika „šedivou sedačku“…to se jako nevyrábí jiná barva, nebo jiný styl?….fakt nuda…!
Moc povedené,majitelce přeji krásné a pohodové bydlení!😉
Já mám modrou (světlejší)
Líbí se mi kuchyň, především díky balkonovým dveřím, že je tam hodně světla, židle , linka, na mě kuchyň působí dobře V obýváku je zajímavý koberec, ale jinak je to skandinávská nuda, šedá kam se podíváš,ale že v tom skandinávské stylu nezařizují byty v Americe, proč někdo fakt neudělá něco jinak než šedě bíle.
Já pod jedním takový bytem bydlím. Bohužel nevím, jak dál, z mého života se stalo peklo a již mě bolí i srdce. Jde o to, že to, co vypadá úhledně na obrázku, je ve skutečnosti zločin. Jde o likvidaci bytu, který se nachází pod ním. Prostě je všechno slyšet, každý krok a když něco spadne, tak se ozve rána jako z poplašňáku. Několikrát jsem tam byla a setkala se s arogancí, vždyť oni si to zaplatili, došlo i na ponižování. Člověk žije v neustálém stresu, bojí se. Prostě místo stropu máte nad hlavou prkna, po kterých někdo neustále dupe. Rozléhá se to po celé ploše bytu, není kam utéct. Otřesný pocit, když otevřete dveře do bytu a myslíte, že tam někdo je, ne, není, to jsou sousedi. Samozřejmě tam chybí patřičná izolace, která by zvýšila podlahu o 5 cm. Vybouráním příček se stalo také to, že se objevily praskliny v bytě nad nimi.
Máte naprostou pravdu bydleli jsme v mezonetu ,dva byty naproti sobě se křížili do patra a z druhého bytu bylo slyšet úplně vše, všude měli podlahy a dlažbu a paní chodila zásadně v lodičkách a po schodech,když sla pani ve svem bytě to bylo Jako když vám střílí v pokoji u vás.