Žádné bílé stěny! Toto je úplně jiný byt, než na jaký jste zvyklí

08. 09. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Polští designéři nedávno řešili interiérový design relativně malého bytu ve Vratislavi. Výsledkem je byt, jaké můžeme v současnosti vídat. Nedominuje mu bílá ani světlé barvy. I díky tomu působí nadčasově a magicky.

Cílem designérů bylo vyhnout se moderním trendovým řešením a zaměřit se na neutrální přírodní materiály. Domácí mají v oblibě jednoduché a elegantní tvary. Specialitou je jejich záliba v knihách, proto se projekt nazývá též „byt-knihovna“. Všude, kam se podíváte, je prostor na knihy a ty se stávají kulisou jakékoliv každodenní činnosti.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Důležitá je rovnováha

„Aby se nám podařilo udržet v bytě rovnováhu, omezili jsme množství volně stojícího nábytku, doplňků a jiných dekorací. Dominuje tu šedá a v některých částech jsou tmavší odstíny kontrastující s teplem dřeva. Změnili jsme i rozložení pokojů. Otevřeli jsme kuchyni do obývacího pokoje a v rohu jsme oddělili malou šatnu,“ popisují autoři svoje přeměny. Šatna se nachází za zády pohovky. Vejdete do ní zajímavými perforovanými dveřmi.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Jednoduché, ale ne fádní

Navzdory tomu, že všechny tvary v bytě jsou jednoduché, nejsou fádní. Zdobí je různé akcenty, například perforované dveře, vzorované dlaždice a už zmiňované obrovské množství knih. Designéři se nebáli použít tmavší odstíny šedé, které přinášejí prostoru hloubku a klid. Navíc velmi příjemně ladí se světlým dřevem. Vyniknou na nich obrazy a jsou skvělým pozadím pro pokojové rostliny, které osvěžují interiér.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Kuchyni od obývacího pokoje dělí i barvy

Obývací část působí měkce a teple díky použitým textiliím a vínově červeným akcentům. Kuchyňská část je o něco světlejší. Převládá tu kombinace bílé a světlejší šedé. Spodní část kuchyňské linky je mechově zelená, nad ní je mramorová zástěna a horní skříňky jsou bílé.

Nacházejí se však jen nad jedním ramenem rohové linky. Nad druhým je jednoduchá bílá police, která nabízí místo na knihy i v kuchyni. Celkovou atmosféru dotváří tmavě hnědý jídelní stůl se zajímavými židlemi.

Mramorový šedo-bílý vzor najdete i v koupelně. Také zde autoři interiéru použili dřevo jako harmonizující prvek – oválné umyvadlo je položeno na tmavě hnědé dřevěné skříňce.
Vínově červená a šedá mají své místo i v ložnici. Mimochodem čelo postele také lemují police s knihami. Všimněte si originální skříně, která je hotovým uměleckým dílem.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Byt – knihovna

designové studio: Kohlrabi
autoři designu: Filip Symonowicz | Amelia Symonowicz
lokalita: Vratislav, okres – Krzyki, Polsko
plocha: 46 m2
realizace: 2019

Sabína Zavarská
foto: Stanisław Zajaczkowski

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze