Žádné bílé stěny! Toto je úplně jiný byt, než na jaký jste zvyklí

Polští designéři nedávno řešili interiérový design relativně malého bytu ve Vratislavi. Výsledkem je byt, jaké můžeme v současnosti vídat. Nedominuje mu bílá ani světlé barvy. I díky tomu působí nadčasově a magicky.
Reklama

Cílem designérů bylo vyhnout se moderním trendovým řešením a zaměřit se na neutrální přírodní materiály. Domácí mají v oblibě jednoduché a elegantní tvary. Specialitou je jejich záliba v knihách, proto se projekt nazývá též „byt-knihovna“. Všude, kam se podíváte, je prostor na knihy a ty se stávají kulisou jakékoliv každodenní činnosti.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Důležitá je rovnováha

„Aby se nám podařilo udržet v bytě rovnováhu, omezili jsme množství volně stojícího nábytku, doplňků a jiných dekorací. Dominuje tu šedá a v některých částech jsou tmavší odstíny kontrastující s teplem dřeva. Změnili jsme i rozložení pokojů. Otevřeli jsme kuchyni do obývacího pokoje a v rohu jsme oddělili malou šatnu,“ popisují autoři svoje přeměny. Šatna se nachází za zády pohovky. Vejdete do ní zajímavými perforovanými dveřmi.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Jednoduché, ale ne fádní

Navzdory tomu, že všechny tvary v bytě jsou jednoduché, nejsou fádní. Zdobí je různé akcenty, například perforované dveře, vzorované dlaždice a už zmiňované obrovské množství knih. Designéři se nebáli použít tmavší odstíny šedé, které přinášejí prostoru hloubku a klid. Navíc velmi příjemně ladí se světlým dřevem. Vyniknou na nich obrazy a jsou skvělým pozadím pro pokojové rostliny, které osvěžují interiér.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Kuchyni od obývacího pokoje dělí i barvy

Obývací část působí měkce a teple díky použitým textiliím a vínově červeným akcentům. Kuchyňská část je o něco světlejší. Převládá tu kombinace bílé a světlejší šedé. Spodní část kuchyňské linky je mechově zelená, nad ní je mramorová zástěna a horní skříňky jsou bílé.

Nacházejí se však jen nad jedním ramenem rohové linky. Nad druhým je jednoduchá bílá police, která nabízí místo na knihy i v kuchyni. Celkovou atmosféru dotváří tmavě hnědý jídelní stůl se zajímavými židlemi.

Mramorový šedo-bílý vzor najdete i v koupelně. Také zde autoři interiéru použili dřevo jako harmonizující prvek – oválné umyvadlo je položeno na tmavě hnědé dřevěné skříňce.
Vínově červená a šedá mají své místo i v ložnici. Mimochodem čelo postele také lemují police s knihami. Všimněte si originální skříně, která je hotovým uměleckým dílem.

Byt – knihovna

foto Stanisław Zajaczkowski

Byt – knihovna

designové studio: Kohlrabi
autoři designu: Filip Symonowicz | Amelia Symonowicz
lokalita: Vratislav, okres – Krzyki, Polsko
plocha: 46 m2
realizace: 2019

Sabína Zavarská
foto: Stanisław Zajaczkowski

Reklama

Komentovat