Jak si vybrat dobrý vysavač?

13. 01. 2013
Diskuze (1)
Sdílet

Vysávání je jednou z nejzákladnějších a nejčastějších činností, kterou se snažíme udržet náš příbytek bez prachu a nečistot. Ví to i výrobci a svými každoročními technologickými inovacemi se snaží tuto práci nejen usnadňovat, ale také […]

Vysávání je jednou z nejzákladnějších a nejčastějších činností, kterou se snažíme udržet náš příbytek bez prachu a nečistot. Ví to i výrobci a svými každoročními technologickými inovacemi se snaží tuto práci nejen usnadňovat, ale také snižovat energii potřebnou pro její kvalitní výsledek.

 

Efektivita
Zbavte se zaběhnutých mýtů – například že dobrý vysavač by měl mít nejvyšší příkon, aby dobře sál. Nedejte mnoho ani na argumentování prodejce vysokým sacím výkonem, ačkoliv to zní velmi přesvědčivě. Dnes už ani jeden z těchto údajů negarantuje, že přístroj nejlépe vysaje všechny nečistoty. Zaměřte se proto spíše na tzv. efektivitu sběru nečistot. Zatím ji však neuvádí žádný výrobce, proto se v současnosti nemáte podle čeho orientovat. Vše se však brzy změní s připravovanou celoevropskou legislativou zavádějící energetické štítky, které budou vysavače porovnávat právě podle tohoto objektivního kritéria. Sací výkon se už nebude vůbec uvádět a příkon zůstane jen údajem o spotřebě elektrické energie. Technologický vývoj totiž díky správné konstrukci celého vysavače zabezpečil vysokou efektivitu sběru nečistot, a to i při polovičním příkonu (tzv. eco vysavače).

Sáčky
U sáčkových vysavačů obvykle spotřebitele zajímá dostupnost náhradních sáčků. Dnes už se v každém dobrém elektroobchodě dají běžně koupit univerzální sáčky na většinu starších i nových vysavačů. U univerzálních sáčků na staré vysavače je třeba mít odložený jako vzor minimálně jeden starý sáček nebo alespoň karton do záchytného mechanismu.

Hlučnost
Dalším hodnoticím faktorem při koupi vysavače může být jeho hlučnost. Dnes už jsou na trhu efektivní a přitom extrémně tiché spotřebiče. Nejnižší dosažená hlučnost vysavače na koberci je kolem 62 dB. V porovnání s klasickými vysavači, které dosahují úrovně hluku přes 78 dB, je to obrovský rozdíl.

Vysavač Rowenta RO5737 Silence Force Extreme Compact – animal care 2 100 W. Příkon 1 000 W, hlučnost 65 dB, filtrace HEPA 13, kapacita sáčku WB Endura 3,5 l, akční rádius 8,8 m, elektronická regulace výkonu, indikátor plnosti sáčku, univerzální sací hubice na všechny typy podlah, kartáč, parketová a štěrbinová hubice, hubice na čalounění. Cena 5600 Kč. Víceúčelový vysavač Rowenta RU631201 Aqua Excel Capter Washer má příkon 1400 W. Dá se využít na suché i mokré vysávání – při suchém saje do klasického sáčku, vodu a mokré nečistoty zase do nádoby o objemu 9 l. V základní výbavě je universální sací hubice na všechny typy podlah, velká a malá hubice na praní koberců a čalounění, malá hubice na mokré čištění, kartáč na nábytek, podlahy a koberce a štěrbinový nástavec. Navíc je nástavec na čištění radiátorů. Cena 4500 Kč. Prachový vysavač Rowenta RO5295 Compacteo Ergo Animal Care. Příkon 1 900 W, vysoká účinnost vysávání zvířecích chlupů ze všech běžných typů podlahových krytin, hlučnost 84 dB, filtrace HEPA 10, kapacita sáčku WB Classic 3 l, kabel 6 m, elektronická regulace výkonu, indikátor plnosti sáčku, univerzální sací hubice na všechny typy podlah, kartáč, parketová a štěrbinová hubice, hubice na čalounění. Cena 2900 Kč.

 

Visionary Mapping System

Pomocí širokoúhlé kamery umístěné v horní části vysavače, která zaznamenává 30 snímků za sekundu, si NaviBot vytváří přesnou mapu místnosti. Díky tomu si zapamatuje, kde už uklízel, a dokáže určit, kde přesně se v místnosti nachází. Vysává na rozdíl od běžných robotických vysavačů systematicky, čímž dosahuje úspory času. Když zjistí nízký stav baterie, nejkratší cestou se vrátí do dobíjecí stanice. Po nabití se vrátí na místo, kde zjistil, že mu baterie dochází, a odtud automaticky pokračuje ve vysávání.

Filtrace
Nejen pro alergiky je při vysávání velmi důležitá filtrace. Kvalitní HEPA filtry účinně zachytávají vysoký podíl mikročástic prachu. Rozdíl mezi nimi je v propustnosti, která je vyjádřena čísly. U vysavačů se používají filtry od HEPA 10 po nejkvalitnější HEPA 13 (například filtry HEPA 15 se používají ve zdravotnických přístrojích a zařízeních). Účinný filtr by měl být umístěn před motorem vysavače, aby ho zároveň ochránil před mikroprachem a prodloužil tak jeho životnost. Zachytávání mikročástic prachu velmi napomáhají i nové generace textilních sáčků na sběr prachu.


Bezsáčkový vysavač Philips ErgoFit FC9256/01 s rukojetí PostureProtect, která zabezpečí o 70 % méně shýbání. Zabraňuje zatížení zad a zápěstí, obě držadla zajišťují jednoduché manévrování (otočná přípojka hadice), ovládání vysavače lehkým dotykem prstů na rukojeti, 2 000W motor generuje sací výkon 375 W, hygienický poloautomatický systém čištění filtru. Doporučená cena 6 199 Kč.

Provozní náklady
Při výběru vysavače porovnejte také náklady na pořízení sáčků a filtrů. Sáček se mění podle objemu několikrát ročně. Filtry se doporučují měnit jednou ročně.

Příslušenství
Neméně důležitou součástí je příslušenství k vysavači. Kvalitní sací hubice na koberce a tvrdé podlahy jsou základem. Máte-li zvířecí mazlíčky, určitě oceníte turbokartáč, který efektivně sbírá chlupy a nečistoty z koberců a čalouněného nábytku. Nadstavec s kartáčem lépe vysává prach z nábytku, úzká štěrbinová hubice zase pomůže odstranit prach i na těžko dostupných místech. Kompaktně řešené skládání vysavače, trubic a příslušenství je praktické hlavně při jeho skladování.

Nový robotický vysavač Ecovacs Deepoo D76 se snadno a rychle promění v běžný vysavač do ruky. Balení obsahuje klasickou hadici včetně všech nadstavců a popruh, díky němuž si vysavač zavěsíte na rameno. Modernější nabíjecí stanice slouží i jako nádoba na nečistoty. Plynulý pohyb zajišťuje 45 bezpečnostních senzorů, čtyři režimy uklízení (automatický, intenzivní, režim podél stěn a lokální). Když přístroj rozpozná překážku nebo místo s větším výskytem nečistot, ohlásí to a automaticky změní režim. Program Demo popíše všechny funkce a představí se. Cena na vyžádání.

Co je robotický vysavač Roomba?
Je to automatizované zařízení na čištění podlah. Pomocí proudu vzduchu a rotujících kartáčů účinně čistí běžné domácí podlahové krytiny – tvrdé dřevo, linoleum, dlažbu i koberce s nízkým až středním vlasem.

Jak pracuje?
Začíná s uklízením uprostřed místnosti a odtud přechází po spirále ke stěnám. Nárazníkem se dotkne stěny nebo se stěnu po několika okruzích sám pokusí najít. Potom chvilku prochází podél stěny a jeho rotační postranní kartáč vymetá nečistoty od stěny tak, aby je mohl vysávat proudem vzduchu. Po dokončení úklidu podél stěny nebo jiného svislého předmětu přechází rovnými tahy napříč místností. Tento postup opakuje, dokud neuplyne doba určená k uklízení, kterou si podle plochy a tvaru místnosti sám vypočítá. Zaručuje maximální pokrytí celé plochy podlahy.

Vysavače Roomba mají třístupňový systém uklízení:
– rotační postranní kartáč – vymetá nečistoty z rohů a okrajů místnosti do hlavní čisticí dráhy vysavače,
– dva protiběžné kartáče – sbírají větší a střední nečistoty,
– vysoce účinný stírač – vysává jemné nečistoty.

Patentovaný systém proti sobě rotujících kartáčů zajišťuje vysokou účinnost. Každý kartáč se točí jinou rychlostí – hlavní kartáč (Bristle Brush) 1 000 ot./min., pomocný kartáč (Flexible, Brush) 1 600 ot./min. a postranní kartáč (Side Brush) vymetá nečistoty z rohů místností pod sebe, kde je vysává hlavní a pomocný kartáč. Nejmenší částice (prach a alergeny) odstraňuje stěrka pomocí účinného sacího motoru a zachytává je filtrovacím systémem.


TEXT: Jana Veselská
FOTO: archiv firem
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.
 

Kategorie: Bydlení
Tagy: byt vysavace
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, nemáte prosím někdo zkušenost s vysavačem Sencor svc 8vt? Děkuju.

    eva