Bezbariérové koupelny

03. 12. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Při plánování každé nové koupelny je nutné dodržovat určitá pravidla a respektovat rozměry a možnosti prostoru, který je pro tuto místnost vyhrazený. Stejně tak je tomu i v případě koupelen pro osoby s omezeným pohybem. Tato pravidla jsou velice specifická a je třeba je respektovat, aby každodenní hygiena byla pro handicapové co nejsnazší.

Specialistka koupelnových studií PTÁČEK, Ing. Ivana Nová, představuje několik zajímavých řešení bezbariérových koupelen a upozorňuje: „Při plánování takové koupelny se v každém případě poraďte se specialistou, který upozorní i na ty nejmenší detaily a pomůže sestavit koupelnu přímo na míru.“

Komu jsou bezbariérové koupelny určeny

Handicap má nejrůznější podoby, například váha člověka, výška, ztráta zraku, stáří apod. Veškeré úkony v koupelně mohou být ale o to snadnější, pokud zákazník nezanedbá výběr těch správných zařizovacích předmětů. Speciálně uzpůsobenou koupelnu potřebuje každý, kdo se potýká s omezenou pohyblivostí. Někteří čelí těmto překážkám již od narození a někteří se musí svému handicapu přizpůsobit až v průběhu života na základě neočekávaných událostí.

Správná volba dveří

„První zásada, na kterou je třeba myslet, je bezproblémový vstup do koupelny“ vysvětluje expertka Ivana Nová a dodává: „Při vstupu do koupelny je třeba mít dostatek volného prostoru. Obvykle je totiž nutné, aby se do vstupního otvoru vmístily dvě osoby, jelikož dotyčný s handicapem velmi často potřebuje pomoc druhého člověka. Šířka dveří by měla být minimálně 80 cm.“ Zároveň se dveře vždy musí otvírat ven z místnosti, nikoli naopak, aby se zbytečně nezmenšoval dostupný prostor uvnitř koupelny. Nejvhodnější variantou jsou pak samozřejmě posuvné dveře, které jednak nezabírají příliš prostoru a jednak umožňují velmi snadné ovládaní.

KOUPELNY Ptáček

KOUPELNY Ptáček

Čím více volného prostoru, tím lépe

Stejně tak jako u ostatních místností bytu či domu je třeba vyčlenit i pro koupelnu dostatek prostoru, minimálně však 160 x 180 cm. V tomto případě je nutné umístit jen ty nejnutnější zařizovací předměty. Z toho důvodu není vhodné, aby součástí koupelny byla pračka či sušička. Na místo vany je třeba volit prostorný sprchový kout se sedátkem, WC s madlem a závěsné umyvadlo bez skříňky. V rámci celé koupelny je nutno zakrýt veškeré rozvody včetně sifonu pod umyvadlem. Ing. Ivana Nová dále upozorňuje: „V neposlední řadě se nesmí zapomenout na správnou volbu dlaždic, kterým by neměla chybět protiskluzová úprava https://www.somepromotional.com. Bude tak zajištěn bezpečný pojezd či pohyb s berlemi.“

KOUPELNY Ptáček

KOUPELNY Ptáček

Najít správné místo pro madla

Velice důležité je správné umístění všech potřebných madel a funkčních zařízení. Veškeré hygienické potřeby včetně vypínačů by měly být ve výšce rukou tělesně postiženého. Vše, co dotyčný v koupelně potřebuje, musí být na dosah. To se týká nejen polic, ale i zásuvek, které lze nahradit senzorovými ovladači. Handicapovaný člověk tak snáze bude v prostoru své koupelny samostatný.

KOUPELNY Ptáček

KOUPELNY Ptáček

Nejen účelná, ale i designová sanitární keramika

Výrobci koupelnového vybavení nabízí sortiment, který nejenže splňuje parametry pro bezbariérovou koupelnu, ale zároveň si lze již vybírat i z designových kousků. Velký výběr nabízí například český výrobce JIKA. Umyvadla splňující ergonomické vlastnosti pro tyto koupelny jsou plochá a na boku vykrojená, aby tak byla snadno přístupná. Nad umyvadlem lze umístit sklopné zrcadlo případně zrcadlo ve snížené výšce. Po stranách umyvadla je opět vhodné umístit madla. Ta by neměla chybět především u WC. Ideální výška sklopného a omyvatelného sedátka je 50 cm od podlahy. Snadný vstup je třeba zajistit i do sprchového koutu nejlépe pomocí vaničky na úrovni podlahy. Neměla by chybět ani termostatická sprchová baterie.

Na závěr specialistka Nová doplňuje: „Je třeba mít na paměti, že každý handicap je individuální a záleží na konkrétních potřebách daného člověka. V naší síti nabízíme širokou škálu speciálně upravené sanitární keramiky, díky které jsme schopni vyhovět specifickým požadavkům našich zákazníků. Lidé s tělesným postižením si tak mohou dopřát atraktivní koupelnu usnadňující jejich každodenní hygienu.“

www.koupelny-ptacek.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Ptáček velkoobchod, a.s.

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna s WC
Sdílejte článek

Diskuze