Jakým způsobem se podle designérů i výrobců mění naše koupelny

10. 06. 2017
Diskuze (1)
Sdílet

Nejvýznamnější veletrh v oblasti zařízení koupelen, technického zařízení budov, instalací, větrání, vytápění či chlazení ISH 2017 ve Frankfurtu nad Mohanem má za sebou další mimořádně úspěšný ročník. Zajímalo nás, jakým způsobem se podle předních designérů i výrobců mění naše koupelny.

Veletrh ISH ve Frankfurtu nad Mohanem navštívilo 200 144 návštěvníků, počet vystavovatelů vystoupal na 2 482. Zajímavý je i fakt, že se potvrdilo stoupající mezinárodní renomé veletrhu: 64 % vystavujících a až 40 % návštěvníků pochází ze zahraničí. Nechyběly mezi nimi ani firmy z Česka. O úspěšnosti akce svědčí i výsledky výzkumu organizátorů, který ukázal, že až 97 % návštěvníků a 84 % vystavovatelů potvrdilo spokojenost s jeho průběhem. 

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního veletrhu byly nové designy vodovodních baterií, které v koupelně bojují o větší pozornost, a stále propracovanější elektronika, jež ovlivňuje jejich chod. Armatury rozepjaly křídla jako ptáci a vzaly na sebe kromě obvyklé chromové úpravy i barvu mosazi, niklu, bronzu, černého bronzu nebo i růžového zlata v matném i lesklém provedení.

WC v centru pozornosti

Jasně viditelným trendem je důraz na hygienu. WC s technologií RimOff jsou už standardem (WC bez oplachového kruhu), rozšířená jsou i elektronikou nabitá bidetová sedátka, ale k vidění byla i samočisticí umyvadla. WC jsou čím dál „chytřejší“, umí analyzovat složení moči, případně i pomocí aplikace nastavovat množství vody na splachování.

Elektronika kam se podíváš

Elektronika a chytré aplikace obecně znovu dokázaly, čím nám mohou zpříjemnit život. Byly k vidění vodovodní baterie, které lze ovládat bez nutnosti doteku, vyhřívání zrcadel nebo třeba celé programovatelné sprchové kouty. Revoluční novinkou využitelnou nejen v koupelně je „hlídací“ senzor od Grohe, který je schopen identifikovat, zdali v bytě neteče voda, jestli případně někde neprasklo potrubí, a okamžitě upozornit uživatele přes internet.

Přesto však podle designérů novinky v oblasti designu nepřinesly žádný zásadní průlom. „Co se týče stylů koupelen obecně, tak podle mě nepřichází žádná revoluce. Styl je pořád jemný a minimalistický, ale ne striktní nebo nepříjemně strohý,“ říká Kryštof Nosál, designér českého výrobce RAVAK. Posun k organickým tvarům je však trendem už několik let – naštěstí bez příklonu ke kýčovitosti.

My jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější novinky.

Odborník radí

Na veletrhu jsme potkali i Ing. arch. Simonu Belicovou, designérku koupelnového studia Perfecto design. Jaký první dojem jste si odnesla z veletrhu?

Na ISH byl z hlediska trendů představen jednoznačný barevný koncept – několik značek přišlo s kolekcemi sanity v netradičních barvách, tlumených odstínech, případně květované či s různým potiskem. Kromě keramiky se objevily materiály jako lehký plech či kov, hladký nebo s patinou, keramika v matném provedení. Tvarově převažovaly spíše klasicky oblé a oble hranaté, aby daly vyniknout zmiňovaným barvám a potisku. Mě osobně nejvíce zaujala kolekce umyvadel od Bathco, která přinesla materiálovou i barevnou rozmanitost. Je třeba ještě poznamenat, že barevnost se týká nejen umyvadel, ale i toalet a bidetů.

Umyvadlo Bathco Oleo Rectangular s potiskem

Umyvadlo Bathco Oleo Rectangular s potiskem

A co dalšího vám udělalo radost?

Kolekce progresivních baterií značky Oioli – 5th avenue v industriálním designu, s vrchní otočnou částí několika tvarů a barev, navazujících na design zahradního kohoutku. Pro někoho extravagantní, ale ideálně na doladění právě tohoto typu interiéru do posledního detailu. Ve více značkách se objevilo zajímavé materiálové provedení, zejména dominoval kov v různých podobách, odstínech, reliéfních vzorů (Daniel, resp. Remer) nebo v kombinaci materiálů na baterii – kov + mramor (Grohe), které jednoznačně posouvají design koupelnové armatury, a tím i design koupelen na jinou úroveň.

Úžasný design baterií Oioli 5th Avenue

Úžasný design baterií Oioli 5th Avenue

Jak se díváte na boom v oblasti automatických WC a bidetů?

Bidety mají stále své místo v oblíbenosti u zákazníků, často se však stane, že z hlediska nedostatku prostoru je nelze umístit. V tom případě se nabízejí alternativy. Jednou z nich je možnost osazení bidetové spršky v blízkosti toalety, druhou je vybrat si toaletu s možností přidání bidetová sedátka s různými funkcemi (Duravit). Osobně vidím budoucnost v bidetovém sedátku, které sice znamená větší investici, ale zároveň i největší komfort.

Sprchová hlavice simuluje třeba déšť, mlhu či vodopád.

Sprchová hlavice simuluje třeba déšť, mlhu či vodopád.

Stále zůstává populární domácí wellness – zejména pro majitele větších koupelen. Je něco, co byste doporučila našim čtenářům v této oblasti?

Sprchový wellness většinou charakterizuje kombinace multifunkční sprchové hlavice s masážními tryskami, s ovládáním podomítkovými moduly. Co se týče sprchových hlavic, na výběr je množství variant a kombinací (déšť + mlha, déšť + mlha + světelná terapie), cena se odvíjí od množství přídavných funkcí, které požadujete, tudíž dostupnost takovéhoto řešení lze řešit individuálně. Sprchové hlavice mohou být závěsné nebo vestavné – zabudované do podhledu. V případě kvalitních van jsou i možnosti zvolit si různé vířivé systémy (Kaldewei) a individuálně si je navolit dle vlastních potřeb. Klienti s vyššími nároky často ve wellness koupelně rádi přivítají i malou saunu, samozřejmě pokud to prostor dovolí.

FOTO BETTE

FOTO BETTE

Vany a umyvadla oděné do textilie

Minulý rok společnost Bette vytvořila zcela nový směr díky svému překvapivě utvářenému konceptu, v němž se schází smaltovaná titanová ocel a útulný dojem tkaniny. Tento koncept se nyní prosazuje jako kolekce BetteLux Oval Couture. Polstrované vany a umyvadla oděné do tkané textilie vnášejí pocit pohodlí a útulnosti domova i do koupelen způsobem dosud nevídaným. Tkané čalounění poskytuje úžasný zážitek na dotek, kdy ruka s potěšením a radostí vnímá její texturu, a doslova zhmotňuje potěšení z koupele. V řadě BetteLux Oval Coutur jsou tělesa samostatně stojících oválných van (185 x 85 cm) a samostatně stojících kruhových umyvadel (ø 55 cm) vyrobena z tradiční smaltované titanové oceli nejvyšší kvality – kombinace materiálů, která již mnohokrát prokázala svou kvalitu, robustnost i snadnou údržbu

FOTO GROHE

FOTO GROHE

Revoluční bezpečnostní systém pro domácnosti

GROHE Sense a GROHE Sense Guard jsou nejnovější přírůstky do rodiny inteligentních řešení pro domácnosti. Snímač GROHE Sense monitoruje úroveň vlhkosti, účinně detekuje únik vody a okamžitě upozorní majitele domu na případný problém, zatímco GROHE Sense Guard je systém určený k instalaci do hlavního vodovodu, který dokáže uzavřít přívod vody v případě porušení struktury potrubí. K ovládání obou těchto revolučních technologií slouží zcela nová aplikace GROHE ONDUS určená pro mobilní telefony.

FOTO RAVAK

FOTO RAVAK

Chytré sprchové kouty

Nejmodernější sprchové kouty jsou často ve stylu walk-in, tedy bezbariérové, umístěné přímo na podlaze a vytvořené jen požadovanou kombinací velkých skleněných ploch. Unikátní napříč celým veletrhem ISH byl nově představený sprchový kout 10° výrobce RAVAK, který navazuje na ideu celého konceptu a pracuje s myšlenkou rotace o 10°. Půdorys sprchového koutu se na jedné straně o 10° rozšířil oproti klasickému obdélníku (rozměry 120 x 90/70cm) a na zemi tak vznikly dvě odkládací plochy vhodné pro uložení sprchovacích potřeb mimo došlapovou plochu. Díky své asymetrii šetří i prostor koupelny.

FOTO ROCA

FOTO ROCA

Moderně a třikrát jinak

Největší světový výrobce sanitární keramiky na světě – společnost Roca – rozšířil svoji nabídku o další designové kousky s nezaměnitelným španělským espritem. Roca Inspira je novou kolekcí, která nabízí sanitu hned ve třech provedeních: Round, Soft a Square. Round má být krásná, ženská a přátelská. Její elegantní a jemné rysy vás přesvědčí o tom, jak přirozená geometrie dokáže být. Sanita Soft je vyrovnaná, atraktivní a pohodlná. Její okouzlující tvar oživí každý koupelnový prostor. Řada Square je minimalistická, mužná a přesná. Umyvadla z kolekce Roca Inspira byla vyvinuta tak, aby dokonale zapadla do konceptu nábytkové řady. Všechny typy umyvadel a umyvadlových mís jsou vyrobeny z materiálu FINECERAMIC®, který je lehký a zároveň velmi silný a pružný. Dává tak prostor pro experimentování s tvary.

FOTO DORNBRACHT

FOTO DORNBRACHT

Retro-minimalismus

Dornbracht rovněž představil několik konceptů. Vedle nové sady bezdotykových baterií Touchfree zaujala i kombinace v duchu „retro-minimalismu“ ve stylu tzv. transition. Sérii Vaia (na snímku) charakterizují jasné čisté linie a návrat ke klasickým křížovým bateriím. Série vznikla ve spolupráci s Rafaelem de Cárdenas a Neri&Hu formou koláže materiálů. Klasicky působící rukojeti – k dostání jako křížové rukojeti nebo páčky – spojují geometrické s měkkými konturami. Kónické rozety navíc vytváří velmi jemný přechod k umyvadlu. Tímto způsobem se tak Vaia stejnou měrou uplatňuje v tradiční a moderní architektuře koupelny, jakož i v takové, kde se v přechodovém stylu spojují elementy různých světů.

FOTO KLUDI

FOTO KLUDI

Příjemný na dotek, jednoduchý na ovládání

Zásadní novinkou veletrhu ISH byla nová řada koupelnových baterií, vyznačující se svým jedinečným designem – KLUDI AMEO. Tento design odráží současné trendy v interiérovém designu, ztělesňuje principy měkkého purismu. Kombinace jednoduché formy se zaoblenými liniemi těla a rukojeti, doplněná o širokou škálu výrobků, vytváří pro každého vynikající příležitost navrhnout si luxusní koupelnu. Nicméně jedinečná konstrukce není jedinou výhodou této nové řady. Baterie jsou nabízeny v širokém spektru výšek, montážních možností a ergonomických funkcí. Rozmanitost řešení zajišťující bezpečné, ekonomické a pohodlné použití a stejně tak dostupná cena z ní dělají dokonalou a pečlivě propracovanou produktovou řadu.

FOTO RUNTAL

FOTO RUNTAL

Purismus v nejčistší formě

Výrobce designových radiátorů značky Runtal představil minimalistický radiátor s označením Runtal Alban. Vyznačuje se čistým designem a ručně leštěným povrchem z nerezové oceli. Kromě designu je velmi praktický, jelikož hranaté trubky umožňují bezpečné pověšení a předehřívání či sušení i velkých ručníků. Runtal Alban je v nabídce ve třech výškách (1000/1380/1760 mm). Prodává se jak v pravé, tak i v levé variantě.

FOTO SCHELL

FOTO SCHELL

Nový design oblíbených bezdotykovek

Tradiční německý výrobce Schell je ve světě sanity a koupelnových aplikací známý zejména svými bateriemi pro veřejné budovy. Na tento typ baterií se kladou zvýšené nároky – důležitá je nejen bezporuchovost, ale zejména odolnost a robustnost: baterie musí odolat mnohem většímu zatížení než baterie určené pro domácnost. Schellu se daří tyto základní atributy doplnit právě výjimečným designem. Nová podoba oblíbené baterie Xeris pochází z dílny tvůrčího týmu Uwe Spannagela z Kolína nad Rýnem. Xeris je charakteristický kombinací čistých přímých linií s jemně zaoblenými hranami.

FOTO LAUFEN

FOTO LAUFEN

Patricia Urquiola objevuje SaphirKeramik

Jedna z nejvýznamnějších architektek a designérek současnosti, Španělka Patricia Urquiola, má s navrhováním sanity nemalé zkušenosti. Pro Laufen vytvořila třetí generaci produktů využívající unikátní materiál – SaphirKeramik. V řadě s názvem Sonar nabídne Laufen samostatně stojící i nástěnná umyvadla i samostatně stojící vanu. SaphirKeramik využívá i Konstantin Grcić. Rozšířil sérii Val: k dispozici je nově mimo jiné i WC, bidet či samostatně stojící vana.

FOTO GEBERIT

FOTO GEBERIT

Plochá sprchová vanička

Nová sprchová vanička Geberit Setaplano je vyrobena z vysoce kvalitního, odolného materiálu, který se snadno čistí a je příjemně teplý a jemný jako hedvábí. Počet montážních dílů se podařilo zredukovat na naprosté minimum. Jelikož se ocelový montážní rám a izolační fólie dodávají již smontované, je následná instalace na stavbě výrazně jednodušší a mnohem spolehlivější.
Na rozdíl od běžných montážních setů pro sprchy v úrovni podlahy, které někdy obsahují až devadesát jednotlivých dílů, jich má nová sprchová vanička Geberit Setaplano skutečně jen velmi málo. Velká část z nich se totiž kompletuje již ve výrobě. Malé množství montážních dílů představuje na stavbě velkou výhodu – přípravných prací je mnohem méně a celková doba instalace je tak výrazně kratší.

FOTO IDEAL STANDARD

FOTO IDEAL STANDARD

Design pro dlouhou životnost

Vodovodní baterie nové generace s nejnovější verzí kartuše Ideal Standard nabízejí mimořádnou životnost, významné úspory v dlouhodobém horizontu i výrazně kratší dobu montáže. Čisté linie spolu s klasickým, a přitom moderním designem vycházejí vstříc požadavkům na životnost a účinnost v designové řadě, jež je spolehlivá, pečlivě zpracovaná a kterou je radost používat. Inovativní technologie spočívá v samotném srdci nové řady Ceraflex. Keramická disková kartuše Firmaflow (navržená a vyrobená v Německu) vydrží dvojnásobek toho, co běžné produkty obdobného typu: 500 000 cyklů, tedy 10–15 let pravidelného každodenního používání.

ODBORNÍK RADÍ – Koupelny Ptáček:

Po veletrhu jsme si popovídali s XY, FUNKCE XX ze společnosti Koupelny Ptáček, jednoho z nejvýznamnějších českých dodavatelů pro koupelnu a sanitu.

Jak vnímáte aktuální trendy v zařízení koupelen? Dají se pojmenovat?

Interiér koupelny je vybavován nejmodernějšími technologiemi a materiály. Pokud jde o design, návrháři pořád častěji hledají inspiraci v přírodě. Vládne tedy dynamická kombinace moderního a organického s použitím geometrických obrazců, 3D motivů, orientálních vzorů. Keramické výrobky jsou „odlehčovány“.

Pokud jde o design koupelnových armatur, vnímáte nějaký zásadní průlom?

U baterií je u většiny výrobců patrný návrat barev. Objevuje se ale i například kámen nebo dřevo. Neobjevují se již ostré hrany a kubické tvary. Baterie mají oblejší, i když symetrické tvary.

ISH mimo jiné poukázalo na trend v oblasti bidetových WC. Vy je máte rovněž v nabídce – jak na to reagují vaši zákazníci?

Bidetová WC jsou u zákazníků velmi oblíbeným výrobkem již několik let. Osobní hygiena je na první příčce a zájem stále roste. Na veletrhu bylo znát, že důležití výrobci, kteří ještě neměli takový výrobek v nabídce, svůj sortiment o tento typ produktu již rozšířili.

Prémiové značky sází na domácí wellness. Co z vaší nabídky byste doporučil našim čtenářům v této oblasti?

Z nových výrobků mě zaujal HANSA EMOTION Wellfit termostat – lze u něj vybrat jeden ze tří programů. Každý funguje v určitých časových intervalech z hlediska střídání teplé a studené vody. Teploty vody a interval délky jsou nastaveny tak, že terapie „teplá/studená voda“ funguje podle potřeb uživatele: regenerace, relaxace nebo aktivace.

TEXT: RED
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna s WC typy domů veletrh vlhkosti v bytě
Sdílejte článek

Diskuze

  • Spousta známých má v poslední době betonové obklady (imitace kamene),líbí se mi to, ale nevím, nakolik je to praktické, má někdo zkušenost?

    Kačka