5 způsobů, jak nejlépe vyčistit připálenou pánev (VIDEO)

5 způsobů, jak nejlépe vyčistit připálenou pánev (VIDEO)

05. 11. 2018
Diskuze (1)
Sdílet

Nápadů do kuchyně, které vám pomohou udržet nádobí a pomůcky v čistotě, není nikdy dost. U některých jídel dojde automaticky ke znečištění pánve, které nemusí být vždy jednoduché odstranit. A přiznejme, občas se nám podaří i něco připálit... Co s tím?

Nemusíte hned dělat paniku a utíkat do drogerie, abyste si sehnali co nejvíce chemickým přípravků na odstranění připáleniny a vyčištění pánve či hrnce. Existují i dobré domácí rady a je pravděpodobné, že vše potřebné k tomu máte po ruce:

  1. Ocet a soda bikarbona

Tato dvojkombinace je účinná vždy všude, kde potřebujete vyčistit něco intenzivně znečištěné nebo dokonce pročistit odtok. Ocet sám o sobě je víceúčelový čisticí prostředek. Můžete jej použít jako dezinfekci, netoxický čisticí prostředek na sklo a dá se použít také v kuchyni na čištění nádobí, či rychlovarné konvice zanesené vodním kamenem.

Podívejte se však na to, jak vám pomůže při čištění připálené pánve: nalijte trochu vody na dno pánve a přilijte stejné množství octa. Uveďte k varu.  Po minutě varu odstraňte z plotýnky a vylijte ředěný ocet do dřezu. Do prázdné pánve přidejte lžíci jedlé sody a houbičkou nádobí dočistěte. Opláchněte čistou vodou.

  1. Sůl

I klasická sůl může pomoci odstranit připáleninu. Je skvělým abrazivním prostředkem na drhnutí usazené nebo spálené potravy – zejména hrubozrnná sůl. Můžete k ní přidat trošku prášku na praní a horké vody nebo citronové šťávy, efekt se ještě zvýší.

  1. Kola

Určitě jste už slyšeli nebo viděli vtipy o tom, že kolovými nápoji se velmi dobře čistí dokonce i ucpaná toaleta. Cosi na tom skutečně je a mnozí odborníci na zdraví tvrdí, že kolu bychom měli vyčlenit z potravin a zařadit mezi přípravky na udržování domácností. Takže jak na to? Do ještě horké pánve nalijte kolu a pokryjte jí celé dno pánve. Nechte odstát, aby látky obsažené v tomto nápoji uvolnily připálené jídlo. Pak stačí pánev jen opláchnout a osušit.

  1. Šumivé tablety Alka Seltzer

Tento přípravek je primárně určen k boji proti „kocovině“, je však dobrým pomocníkem i v kuchyni. Funguje podobně jako cola. Přidejte jednu, dvě tablety do horké vody a nechte je působit. Po chvíli uvidíte výsledek. Nádobu opláchněte a usušte.

  1. Kečup

Asi nepřekvapivějším ze zmíněných přípravků je kečup. Sám o sobě není dostatečně kyselý na to, aby vám pomohl odstranit připáleniny, ale dokáže oživit a zkrášlit hrnce se skvrnami na dně. Na postiženou oblast naneste tenkou vrstvu kečupu a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte a osušte.

VIDEO TIPYSabína Zavarská

Zdroj: diynetwork.com

Foto: shutterstock.com

Kategorie: Kuchyně Spotřebiče
Tagy: Alka Seltzer připálená pánev připálené nádobí soda bikarbona Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze

  • Kola??? By mě zajímalo kterej imbecil Coca Colu označí jako Kola .

    Milan