zdroj Hanak Merito

Jaké osvětlení zvolit v kuchyni?

22. 04. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Kuchyň tvoří v závislosti na potřebách členů domácnosti i jejich počtu několik zón. Základní pracovní a servírovací část lze rozšířit o praktický pult se sezením, který využijete při snídani nebo v čase návštěv. Nezbytností každé takovéto části je vhodně zvolené osvětlení.

FOTO Hubsch www.bellarose.sk

FOTO Hubsch www.bellarose.sk

Jídelní část kuchyně

vyžaduje světlo, které dotváří atmosféru a nezkresluje přitom barevnost. Rozhodně sem nepatří barevná světla, která by doslova zničila přirozenou barvu jídla. „Na jídlo by mělo dopadat světlo, které je co nejblíže tomu přirozenému, tedy má měkký žlutý odstín,“ říká Dagmar Zweschperová ze společnosti Philips.

zdroj Hanak Merito

zdroj Hanak Merito

Rozptýlené měkké světlo nevrhá stín, což je při práci (např. s noži) velmi důležité.

Pro osvětlení pracovní plochy

zvolte zdroj světla, jehož barva rovněž nebude zkreslovat barevnost potravin. Nemělo by se jednat ani o ostré bodové nasvícení, protože to vrhá stín. Ideální je osvětlení pomocí přisazených lineárních zdrojů umístěných pod horními skříňkami, a optimálně také nad nimi (takové světlo se od stropu rovnoměrně odráží do místnosti).

Každé pracovní místo by mělo mít své samostatné světlo, které lze v případě potřeby vypnout.

zdroj TEAM7

Vyvýšený snídaňový pult, který se může změnit i na barové sezení, je vhodné osvětlit svítidly, která nebudou rozptylovat světlo, ideálně bodovými, která se soustředí právě na prostor, kde máte například svůj nápoj. Ani zde, stejně jako v jídelní části, nejsou vhodné různé barevné kombinace. Počítejte spíše s měkkým žlutým světlem.

Ptáme se odborníka
Na naše otázky odpovídala Dagmar Zweschperová, Philips.

Jaké osvětlení jídelního stolu zvolit?

Určitě by nemělo oslepovat lidi sedící u stolu, ale celý stůl osvětlovat příjemnou barvou. V tomto prostoru je dobré uvažovat i o možnosti měnit intenzitu světla podle potřeby a nálady. Pokud máte větší domácnost s dětmi nebo častěji přijímáte hosty a u stolu se vás občas setká i víc, je potřeba počítat nejen s variabilním sezením, ale i osvětlením. Intenzita světla se nedá jednoznačně určit, protože v interiéru se pracuje s několika proměnnými – barvou stěn a nábytku, přirozeným světlem i vaším vkusem. Proto je vhodné vytvořit světelně variabilní prostor, k čemuž mohou přispět nejen stmívací závěsná svítidla, ale například i lampy na stěnách, které budou navozovat atmosféru. V každém případě se však vyhněte studenému světlu.

PŘIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE PHILIPS
FOTO ARCHIV FIREM, THINKSTOCK
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň osvetleni
Sdílejte článek

Diskuze