Osvětlení do kuchyně

23. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Od doby, kdy Edison vynalezl žárovku, svítíme, ba přímo záříme do hluboké noci. Umělé světlo zaplavuje domácnosti podle životního stylu obyvatelů a ten se promítá i do intenzity a způsobu osvětlení našich kuchyní.   Ve […]

Od doby, kdy Edison vynalezl žárovku, svítíme, ba přímo záříme do hluboké noci. Umělé světlo zaplavuje domácnosti podle životního stylu obyvatelů a ten se promítá i do intenzity a způsobu osvětlení našich kuchyní.

 

Ve většině domácností, jejichž rodinný život jede na plný výkon, se svítí nejvíce v kuchyni. Od západu slunce až po poslední nájezd do chladničky jsme stále častěji pod dohledem nejen lustrů, nástěnných lamp, ale i oblíbeného bodového osvětlení. Atmosféru pohody vytvářejí stojící, závěsné a náladové lampy nebo umělé světlo na dosud nevídaných místech v podobě světelných obrysů nábytku nebo nepřímého osvětlení, které se rozlévá třeba z lineárních zářivek umístěných za fabionem (profilovaný nebo zaoblený přechod mezi stěnou a stropem) či sníženým podhledem. Pozor však na světlo, které se odráží od stropu – může odhalit na jeho povrchu nedokonalosti, které zůstaly po řemeslnících.

Pro práci i pro efekt
Z hlediska bezpečnosti při práci v kuchyni si správné osvětlení zaslouží především pracovní deska, varná plocha a dřez. Světlo by nemělo oslepovat. Podmínkou je dostatečná intenzita (do 500 lx) a rovnoměrné osvětlení bez vytváření ostrých obrysů a stínů na pracovních plochách (pomáhá více svítidel s nižším výkonem). Práce u kuchyňské linky bude příjemnější, když si na ni posvítíme rovinnými nebo lineárními svítidly instalovanými pod horní řadou skříněk nebo polic kuchyňské linky. Moderní kuchyni si už neumíme představit bez odsavače par se zabudovaným osvětlením. Výhodou jsou osvětlené zasklené skříňky, které vytvářejí zajímavé optické akcenty.

Světelné divadlo doplňují osvětlené police. Výjimkou není ani kontaktní nasvícení kontejnerových zásuvek a dalších úložných prostorů kuchyně. Výrobci domácích spotřebičů osvěžili design elitních kousků světelnými lištami, které mají útočit na naše emoce. V jídelním koutě je stále nejpříjemnějším společníkem výškově nastavitelné svítidlo s měkkým světlem a stmívačem s intenzitou do 300 lx. Dospělým spolustolovníkům obvykle vyhovuje spuštění světla 50 až 60 cm nad desku stolu. Světlo v kuchyni se už neřídí jen kritérii praktičnosti, ale stává se součástí kuchyňské scény a podle vkusu domácích vytváří osobitou atmosféru. Čím velkorysejší plocha kuchyně a komfortnější rozložení jednotlivých zón, tím víc je nutné se postarat o dostatečný počet a uspořádání svítidel.

Žárovka není zářivka
Zdrojem světla žárovky je rozžhavené vlákno. Proto tradiční žárovky s wolframovým vláknem vydávají teplé světlo. Bohužel kromě toho, že svítí, i zbytečně hřejí. Zářivka svítí díky elektrickému výboji v plynu. Fluorescenční světlo si pamatujeme a stále zažíváme v kancelářích a ve veřejných prostorech. Pokud se však rozhodneme pro úsporné kompaktní fluorescenční žárovky, ušetříme svícením pětinu energie. Abychom to zase neměli také snadné, odborníci upozorňují na skutečnost, že zářivka se svou relativně vysokou cenou a pětinásobně vyšším světelným výkonem je výhodná v místnostech, kde se vydatně svítí bez častého zhasínání a rozsvěcování. A to prostě proto, že potřebuje více času k tomu, aby se rozzářila na plný výkon. Navíc časté zatěžování vypínáním a zhasínáním zkracuje její životnost. Nastavovat intenzitu osvětlení zářivky lze jen v případě, že během instalace dostala do výbavy dodatečné elektrické zařízení. To, co ubírá světlu zářivky na přitažlivosti, je chladný efekt. Nejpřirozeněji z umělého světla vypadá halogenové.

Nezkresluje barvy, naopak přidá jim na živosti, i když patří do spektra chladných barev. Obvykle jsou nízkonapěťové halogenové žárovky upevněny na souběžných pružných lankách. Světla se na nich dají přesouvat a upravovat do různých poloh, a tak si přijdou i fajnšmekři světla na své. Transformátor, který je nevyhnutelnou výbavou takového osvětlení, musí namontovat odborník. Osazení světelných zdrojů s nastavitelným směrováním do podhledů není už žádnou novinkou – podobně jako zhotovování světelných lišt nebo osvětlovacích říms. Podhledová svítidla včetně nástěnných svítidel vymodelují prostor do působivých akcentů. Máte strach z mnoha vypínačů? A co tak zkusit centrální ovladač, který dokáže přitlumit i rozjasnit jednotlivé okruhy – stačí nastavit světlo podle představ a momentálně okupované zóny. A ještě maličkost: nezapomeňte, že instalaci elektrických rozvodů si musíte promyslet před začátkem rekonstrukce, v novostavbě před začátkem dokončovacích prací. Určitě dřív, než se začne stěrkovat a malovat. Pokud vás osvítí až dodatečně, potom je tu ještě lišta na vedení elektrických kabelů. Není sice mistryní světa v kamufláži, ale tak se můžete vyhnout sekání stěny alespoň do doby, než vás opět lapí touha po velkých změnách.

Rozložení světla není náhodné
Nedostatek světla může snížit výkonnost a schopnost koncentrace. Ke vnímání prostoru i v jeho obměnách při denním osvětlení jsme biologicky přizpůsobeni. Umělé světlo ve vývoji lidstva znamená možná jen několik minut z dlouhého roku našeho člověčenství. Neumíme si už představit naše večery výlučně při praskajícím ohništi, svíčkách nebo petrolejové lampě, ale právě proto a ještě pro krátkou dobu našeho přizpůsobování od vynálezu žárovky zacházíme se světlem s potřebnou mírou a citem. Některé studie o naší schopnosti vidět za šera uvádějí sníženou schopnost městských lidí vidět při ubývajícím denním světle a po setmění. Důvodem může být nesprávné osvětlení v nočních hodinách a prolínání denního života s nočním. Co svítidlo, to jiný „dostřel“. Na změkčení přechodů mezi jednotlivými osvětlenými plochami mohou posloužit náladová – dekorativní svítidla. Mícháte-li v jednom prostoru světlo ze zářivek se světlem z žárovek, zachrání vás před světelným gulášem stejná barva světla. Není vhodné, aby se prolínalo studené světlo s teplým.

TEXT: Marína Ungerová
FOTO: archiv firem, redakce
ZDROJ: HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: osvetleni osvětlení kuchyňské linky
Sdílejte článek

Diskuze