Prostřete si jaro

Prostřete si jaro

17. 10. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

I když už zima zdaleka není taková, jako bývala, přece jen se většina z nás těší na jaro, které s sebou přináší více světla a pestré barvy. Když už se nemůžete dočkat, udělejte si prostírání […]

I když už zima zdaleka není taková, jako bývala, přece jen se většina z nás těší na jaro, které s sebou přináší více světla a pestré barvy. Když už se nemůžete dočkat, udělejte si prostírání na stůl se svěží zelenou barvou, která vám určitě zvedne náladu. Vyzkoušejte spolu s námi jednoduchou techniku otiskování částí listů na textil. Použijte listy neopadavého keře kaliny vrásčitolisté s výraznou žilnatinou. Listy kaliny jsou vždyzelené, takže je můžete nasbírat kdykoli během roku. Detailní obrazový návod můžete najít v galerii k článku. 

Co budete potřebovat: 

  • látkové prostírání,
  • barvy na textil (vodou ředitelné, fixují se žehličkou z rubové strany),
  • žehličku,
  • štětce,
  • papír,
  • tužku,
  • pravítko,
  • papírový kapesníček (nebo ubrousek),
  • čerstvé nebo suché vylisované listy z  kaliny vrásčitolisté (Viburnum rhytidophyllum) .
 
Postup práce
Na čtvrtku papíru narýsujte tužkou čtverečky o rozměrech 4 × 4 cm.
Čtverečky vystřihněte. V případě, že má prostírání rozměry 40 × 28 cm, potřebujete šestnáct kusů.
Papírové čtverečky rovnoměrně rozložte pomocí pravítka na látku. Přiložte papírový čtvereček na list kaliny a vystřihněte z listu čtvereček, který bude sloužit jako razítko. Na jedno prostírání (šestnáct otisků) postačí jedno nebo dvě takováto razítka.
 
Čtvereček z listu položte na papír tak, aby rubová, tj. chloupkatá, strana byla směrem nahoru. Na tuto stranu naneste štětcem barvu. Doporučujeme použít dva různé odstíny z jedné barvy, otisk bude zajímavější.
Místo papírového čtverečku přiložte na látkové prostírání čtvereček s nanesenou barvou.
Potom na něj položte papírový kapesníček nebo ubrousek a dlaní jemným třením přitlačte.
Když budete mít všechny čtverečky otisknuty, nechte barvu vyschnout (30 minut až 1 hodinu). Suchou barvu na prostírání přežehlete z rubové strany. Zažehlení barvu zafixuje a prostírání se může běžně prát.
 
Tip redakce: Z listu si můžete vystřihnout i jiné tvary, například kruh nebo obdélník. Také si můžete pohrát s barvami – nanášejte i více najednou, například zelenou spolu s oranžovou a žlutou. 
I možnosti aplikace jsou různé. Kromě prostírání si můžete ozdobit ubrus, polštáře i závěsy (na závěs je zajímavé otiskovat celou plochu listu).
 
Upozornění: V literatuře se uvádí, že chloupky na spodní straně listu kaliny mohou někomu způsobit zčervenání kůže. Pokud víte, že máte velmi citlivou pokožku, raději při práci použijte tenké rukavice. 
 
 
PŘIPRAVILA: Zuzana Jakabšicová
FOTO: Petra Bošanská
 
Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň prostirani stul
Sdílejte článek

Diskuze