Zásady zařizování kuchyní: Žádna kuchyň není malá
Od té doby, co se vaření stalo pro mnohé sdíleným koníčkem, každodenní vášní a příležitostí k večírku, je s kuchyněmi vše jinak. Nestačí kuchyňský prostor důkladně vyměřit, zamyslet se nad jeho maximálním využitím a promyslet, kudy a jak povede pomyslný pracovní trojúhelník. Stejně důležité je sladit se na stejnou vlnu.
Vaření s osobností
Výrobci kuchyní jdou svým zákazníkům na ruku a nabízejí řešení, která zohledňují každý postoj k vaření. V první řadě pak ty, které počítají s vařením jako možností setkat se s přáteli a společně si připravit jídlo, nebo zapojit členy domácnosti do kuchyňské magie. V tomto případě, a obzvlášť, když máte dostatečně velkou kuchyň, je ideálním řešením kuchyně s ostrůvkem. Horkým hitem je pak uspořádání Y, které je už od počátku zamýšlené právě pro ty, kteří se kolem sporáku motají rádi ve skupině. Vhodné a oblíbené je i uspořádání do U. Malým a uzavřeným kuchyním, tak jak je známe z panelové výstavby, už dávno odzvonilo, ale lineární uspořádání a kuchyně ve tvaru L se úspěšně drží. Spolu s rovnoběžným uspořádáním jsou stále kuchyněmi s velkým potenciálem. Před tím, než si pořídíte kuchyň, se opravdu dobře zamyslete, jací jste a co od své parťačky kuchyně potřebujete. Ať si můžete vaření užít jako velkou zábavu a radost.
Žádná kuchyň není malá, když jste obdařeni velkými nápady.
Pracovní trojúhelník
Zásada, která je důležitá pro jakýkoli typ kuchyně, se týká rozmístění tří základních prvků – sporáku a trouby, tedy varné zóny, dřezu a myčky, tedy mycí zóny, a lednice a skříně na potraviny, které definují pracovní zónu. Obvod pomyslného trojúhelníku, ve kterém při vaření nachodíte pár desítek kroků, by neměl přesahovat 8 metrů a měl by respektovat to, zda jste pravák či levák. Pokud jste pravák, měly by být zóny seřazeny a orientovány ve směru hodinových ručiček v následujícím pořadí: ukládání potravin, umývání a vaření. U každé zóny by pak měl být dostatečně velký odkládací prostor – u sporáku z obou stan a u dřezu a lednice je pro praváky potřebný zleva.
Výška, šířka, délka
V ideálním světě je samozřejmě vše, co se týká rozměrů, spočítané. Například správnou výšku pracovní plochy zjistíte tak, že si stoupnete zpříma a ohnete předloktí do pravého úhlu. Od výšky loktů pak odečtete 15 cm. Nebo si prostě stoupněte k lince a zkuste si, jak by se vám příjemně pracovalo. Zjistíte, že by to určitě nebylo v předklonu. Dalším rozměrem, který by vás měl zajímat, je délka pracovní/odkládací plochy. Po obou stranách varné desky byste si měli nechat 40 cm, pokud vám to prostor dovolí. V případě rohové kuchyně dbejte také na to, aby bylo varné centrum umístěno minimálně 40 cm od rohu sestavy, abyste měli dostatečný a bezpečný manipulační prostor okolo přilehlých skříněk. Pokud si pořizujete rovnoběžnou kuchyňskou sestavu, měli byste mít mezi protilehlými skříňkami uličku širokou alespoň 120 cm.
A protože spodní skříňky mají standardně hloubku 60 centimetrů, musí mít taková kuchyně šířku 240 centimetrů. Další rozměr, co vás bude zřejmě zajímat, je výška umístění digestoře nad sporákem. U elektrické varné desky se doporučuje 65 cm a u plynového sporáku je to 75 cm, abyste mohli pohodlně manipulovat jak s digestoří, tak samozřejmě především s hrnci na varné desce. O centimetrech jsou však skvěle poučeni odborníci v kuchyňských studiích, takže vaším hlavním úkolem je vybavit je podrobným plánkem prostoru, kde jsou zakresleny všechny zásuvky, přípojky a případně nerovnosti stěn, a mít jasnou představu o tom, jak má vaše kuchyně vypadat. Tu máte samozřejmě pod dojmem veškerých novinek v dekoru a použitých technologiích právo měnit i několikrát. Přece jen, kuchyň je na zařizování náročná, a když se jednou rozhodnete, bývá to obvykle spojení na kus života.
TEXT Martina Paulová
FOTO Archiv firem
ZDROJ časopis HOME