Chcete mít kvalitní spánek? Na toto myslete při výběru nové matrace
Vhodná matrace je základem kvalitního spánku, proto do výběru a koupi investujte dostatek času, ale i financí. Je potřeba se na to dívat tak, že investice do matrace je i investicí do zdraví.
Když dlouhodobě spíte méně než sedm hodin, vzniká takzvaný spánkový dluh, který bude mít negativní dopad na vaši produktivitu, zvládání stresu a emocí.
Co je vhodné zvážit?
- V manželské posteli obvykle máme jednu velkou matraci. Pravdou ale je, že to, co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat jinému, protože fyzická stavba našich těl se liší. Při výběru matrace pro dvoulůžko je proto někdy vhodné sáhnout po dvou oddělených matracích s různými vlastnostmi.
- Základní kritéria, na jejichž základě by měl výběr matrace probíhat, jsou tvrdost, rozměry a typ. Jak tvrdou matraci vybrat, je otázkou váhy a též částečně i osobních preferencí – obecně však platí, že měkčí matrace jsou vhodné pro děti a lidi s nízkou váhou. Matrace by měla být přibližně o 20 až 30 cm delší, než měříte, a minimální výška matrace se uvádí mezi 13 a 15 cm. Odborníci též uvádějí, že čím je matrace vyšší, tím vyšší komfort nabízí. V potaz však v tomto případě berte i výšku postele (k vysoké konstrukci není vhodné dávat příliš vysokou matraci).
- Matrace musí optimálně podepřít zakřivení páteře při spaní na zádech, zabránit zalomení páteře v bederní oblasti při spaní na boku, uvolnit během spánku obratle, a tím vytvořit prostor pro regeneraci meziobratlových plotének. Dále by měla umožnit kvalitní prokrvení tkání, odstranit riziko proleženin, a tím snížit počet otočení člověka během spánku.
- Ať už se nám to líbí, nebo ne, dražší matrace jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, které se lépe přizpůsobují tělu a mají delší životnost. Levnější matrace jsou doporučovány spíše pro příležitostné používání, proto jsou vhodné například na chalupu. I ty kvalitnější matrace by však měly být obměňovány každých pět až deset let, aby vám sloužily tak, jak mají.
- Nejčastěji se při hledání matrací setkáte s rozdělením na matrace pružinové (klasické a taštičkové), latexové a pěnové, přičemž každá z nich má své výhody i nevýhody.
1. Pružinové matrace
Podstatou pružinových matrací je, že jsou, jak název napovídá, tvořeny z pružin. U klasických jsou pružiny vzájemně spojeny, proto jsou nepolohovatelné. U druhého typu jsou spojeny taštičky, kterými jsou pružiny obaleny, proto jsou tyto matrace více ohebné. Největší výhodou obou typů je jejich prodyšnost, takže se v nich nemnoží bakterie a nezpůsobují alergie.
2. Latexové matrace
Jsou pružné a měkké a pro své ortopedické vlastnosti jsou doporučovány mnohými odborníky. Jsou navíc antialergické a mají dlouhou životnost. Ideální jsou pro lidi střední a vyšší hmotnosti.
3. Pěnové matrace
Matrace pěnové se liší podle typu pěny, ze které jsou vyrobeny (PUR, studená, paměťová a BIO pěna) a která následně určuje i jejich vlastnosti. Nejvyšší komfort vám zaručí matrace paměťové, které se působením tlaku a tepla vašeho těla dokonale přizpůsobí jeho zakřivení.
4. Zdravotní matrace
Zaslouží si speciální zmínku, protože zabezpečují lepší spánek pro lidi s bolestí zad a kloubů, ale například i sportovcům, kterým poskytují kvalitní regeneraci. Tyto matrace jsou většinou vyrobeny z paměťové pěny Visco, díky které se matrace vyznačuje vysokou prodyšností a dlouhou životností.
Náš tip
Při hledání ideální matrace je časová investice minimálně stejně důležitá jako ta finanční. Je totiž nutné mít na zřeteli více faktorů, kterými jsou zejména vaše poloha při spánku, váha, výška, věk, zdravotní problémy a životní styl (např. u sportovců). Ve specializovaných prodejnách vám na základě těchto faktorů odborník doporučí matraci, která je pro vás nejvhodnější, a navíc si ji můžete přímo vyzkoušet. Dobrou pomůckou, již nabízejí některé prodejny, je deka X-SENSOR. Ta má zabudované senzory propojené s počítačem, díky nimž získáte představu, které části vašeho těla vyvíjejí na matraci nejvyšší tlak (závisí to např. právě na hmotnosti nebo poloze při spánku), a pomůže tak vybrat matraci, která se nejlépe přizpůsobí anatomii vašeho těla, to znamená, že bude správně podepírat krk a páteř.
Text: Lucia Blažiová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis HOME
Tak za mě nejen správný výběr matrace či postele hraje strašně velkou roli v tom, jak se nám bude v ložnici spát. Je to určitě to nejdůležitější, protože sama jsem na nekvalitní matraci už několikrát spala a je to pak další den peklo, ale já, když jsem rekonstruovala ložnici tak jsem chtěla, aby všechno bylo tak jak má a cítili jsme se tam s mužem co nejlépe. A musím říct, že je to pak znát. Výběr barvy, správné umístění nábytku, květiny v prostoru to všechno pak dělá ten prostor příjemnějším.