Kurz zdravého bydlení – z čeho stavět a tvořit
V minulém čísle jsme vám přinesli rady a tipy, jak zabezpečit zdravé prostředí ve vaší domácnosti. Věnovali jsme se zejména vytápění a větrání. Nakousli jsme ale i téma zdravých materiálů. Nyní jsme se rozhodli podívat se mu na zoubek o trochu blíž.
Moderní materiály, zejména ty určené do interiéru, sice v našich zeměpisných šířkách musejí splňovat poměrně přísné limity zdravotní nezávadnosti, pokud však chcete udělat pro své zdraví něco víc, zajímejte se při nákupu podrobněji o to, co obsahují.
Podlahy
Podlahy zabírají velkou plochu, takže pokud se z nich uvolňují škodlivé látky, výrazně ovlivňují vnitřní klima a mohou mít negativní dopad na zdraví. Proto byste jejich výběru měli věnovat náležitou pozornost. Nejde jen o základní materiál jako takový, ale i o lepidla a pojiva používaná ve výrobě či při pokládce. Rozhodně se vyhýbejte výrobkům s obsahem organických těkavých látek (VOC), které poznáte už podle zápachu. Mohou mít narkotické a karcinogenní účinky. Pokud jde o nátěry (emaily, laky, lazury), dávejte přednost vodou ředitelným, příp. přírodním olejům a voskům. Ideální jsou ty certifikované ekoznačkami nebo ty, které jsou díky nízkým koncentracím škodlivých látek schválené pro dětské hračky či kontakt s potravinami. To se týká zejména podlah dřevěných, korkových, případně krytin typu marmoleum. Při použití nezávadných lepidel a nátěrů s nimi získáte zdravou, kvalitní podlahu. Vedle určitě nešlápnete ani s klasickou keramickou dlažbou či kobercem z přírodních vláken. Nejproblematičtější jsou z hlediska zdraví podlahy z PVC a syntetické koberce. Zejména to platí o levné produkci z této kategorie.
Karcinogenní formaldehyd je považován za významnou škodlivinu vnitřního prostředí staveb. Uvnitř budov jsou koncentrace řádově vyšší oproti jeho koncentraci ve venkovním ovzduší. Koncentraci formaldehydu i dalších škodlivých látek ve vzduchu lze snížit nejen správným větráním, ale také instalací speciálních desek. Na českém trhu je několik výrobků (někteří výrobci je označují pojmem „zdravá deska“), které umožní odbourávat formaldehyd ze vzduchu.
Nábytek a příčky
Podobně, jako s podlahami, je to i s nábytkem. Kvalitní, zdravé vybavení vám poskytnou truhlářské výrobky z masivu. Opatrnost je ovšem zapotřebí ve chvíli, kdy vybíráte z lepených výrobků: a to buď z dřevěných lamel a dýh (spárovky, laťovky, překližky atp.), nebo štěpek, třísek či vláken (dřevotříska, OSB desky). Jako spojovací materiál se bohužel často používají zmíněné VOC látky, zejména formaldehyd, které při dlouhodobém uvolňování do ovzduší mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Například překližku či OSB desky už dnes můžete celkem bez problému sehnat v kvalitě „eko“, tedy bez obsahu lepidel na bázi formaldehydu. Alternativou k těmto materiálům je tzv. biodeska.
Matrace a přikrývky
Na trhu je k dostání velké množství pěnových matrací různých tvrdostí a složení. Většinou se jedná o varianty polyuretanových pěn. Proces výroby PUR pěn prošel inovacemi, které zaručují zdravotní nezávadnost materiálu. Výrobci hledají ale i přírodnější varianty a kombinují polyuretan s kaučukem nebo ricinovým olejem. Tyto výrobky se obvykle označují jako biopěny. Podíl přírodních složek se v nich pohybuje v řádu 30−60 procent. Ryze přírodním materiálem je rovněž latex, kvůli odolnosti a vyšší životnosti se v takových matracích kombinuje latex přírodní a syntetický. Pokud jde o polštáře, přikrývky a povlečení, předností přírodních materiálů je schopnost pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla. Při spaní se tak vytváří příjemnější mikroklima, které zlepšuje kvalitu spánku. Materiály jako peří nebo ovčí vlna mají velkou výhřevnost, pro letní přikrývky se hodí bavlna nebo hedvábí.
PRO ZDRAVÝ INTERIÉR
Sláma má nízký alergický potenciál, tepelnou stabilitu a spolu s hliněnou omítkou přestavuje funkční celek. Navíc jde o levný a dostupný materiál z lokálních zdrojů, má minimální ekologickou stopu a v kombinaci s hlínou vydrží. Nejstarší dochované domy zateplené slámou stojí zhruba sto let. foto ZUZANA KIERULFOVÁ
Ovčí vlna a izolace z ní vyrobená dokáže aktivně a příznivě působit na prostorové klima vašeho interiéru. Vlákna ovčí vlny na sebe dokážou vázat přebytečné vodní páry a dokáže tak udržovat optimální úroveň vlhkosti. Při nedostatku vlhkosti ji opět uvolní.
Sádrokartonové desky s technologií Activ’Air mají schopnost odbourávat z ovzduší nežádoucí formaldehyd − rozloží ho a přemění na neškodné látky, které zůstanou uvnitř sádrokartonu. Uplatní se ve všech běžných typech konstrukcí: v podhledech, příčkách či předsazených stěnách. foto RIGIPS
Lemix® je nová hliněná stavební deska – alternativa pro suchou výstavbu interiérů. Hliněné desky mají výbornou akumulační vlastnost, v topné sezoně drží dlouho teplo a naopak v létě udržují uvnitř domu příjemné klima. Také regulují vlhkost a chrání tak před plísní, pohlcují hluk a také pachy. foto CIKO
Dyas Formaldehyd Free jsou překližované desky složené z mnoha vrstev bukových dýh, kde směr vláken je u každé sousední dýhy na sebe kolmý, a jsou spojeny disperzním PVAC lepidlem. Díky tomuto lepidlu jsou hygienicky nezávadné a nezvyšují koncentraci formaldehydu v interiéru. foto DYAS
Biodeska je masivní vrstvená deska, která se vyrábí za dodržování přísných ekologických předpisů. Tento produkt vzniká slepením tří vrstev různě směrovaných dýh. Používá se zejména na nábytek, ale i interiérové příčky nebo schody. Jedná se o přírodní produkt bez chemického zpracování. FOTO WWW.RATAJSKY.COM
Zajímavou a z estetického hlediska velmi zdařilou alternativou matrací z ryze přírodních materiálů jsou futony, inspirované japonskou tradicí. Plní se vlnou, bavlnou, koňskými žíněmi a mohou být vyztuženy latexem nebo kokosovými vlákny. Lze je pokládat přímo na zem, nebo na polohovací rošty.
I mezi umělými vlákny se dají najít alternativy z přírodních materiálů. Např. Lyocell je nový druh vláken vyráběný z celulózy (dřevní hmoty) způsobem šetrným k životnímu prostředí. Vlákna Lyocell jsou velmi pevná, vysoce savá a stoprocentně biologicky odbouratelná.
TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE VÁCLAV ŠVÁB A ALENA LEHMANNOVÁ (ENVIC)
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.