Otevřený prostor pro koupelnu

09. 04. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Žádný konflikt s příčkou už nemůže zabránit koupelnám, aby s celým svým majestátem nevkročily na světlo světa moderního obytného prostoru. Hledání koupelnových souvislostí v otevřené dispozici postihlo i koupelny. Ty však jakoby ve své nové, […]

Žádný konflikt s příčkou už nemůže zabránit koupelnám, aby s celým svým majestátem nevkročily na světlo světa moderního obytného prostoru. Hledání koupelnových souvislostí v otevřené dispozici postihlo i koupelny. Ty však jakoby ve své nové, nejednou až luxusní podobě čekaly jen na tuto příležitost…

 

Umístění a propojení koupelny s ostatní dispozicí současného bytu nebo rodinného domu patří k bontonu dobré architektury. Ta se nám zamlouvá otevřeným prostorem interiéru, jímž prostupuje dostatek světla, a pokud se vůbec uzavírá, tak jen stále většími plochami podlah a stěn s originálními povrchovými úpravami. Velkolepý dojem v nás zanechávají přímo nehmotná dělení funkčních zón polopříčkami či zasklenými panely, odlehčený nábytek, plochy jakoby ulité z bezchybného materiálu, keramické sochy umyvadel nebo plavné tvary van volně pohozených v prostoru. Útulnost a pocit úplného soukromí ustoupily odvaze otevřít domácí očistná centra často monumentálnímu splynutí nejen s interiérem, ale i s krajinou za zasklenou plochou nebo alespoň oknem prostorově uvolněné koupelny. Koupelna se stala plnoprávnou součástí domácnosti; svým vzhledem vstupuje do společenské zóny a přitom nenarušuje její celistvost. Nebrání se přímému propojení s ložnicí, domácí tělocvičnou, venkovní terasou, někdy i obývacím pokojem, nebo se dokonce sama svým objemem a víceúčelovostí mění v obývací místnost či místnost s přívlastkem wellness.

Strohé geometrické tvary série Cubito možná na první pohled překvapí jednoduchostí, ale ten druhý a další pohledy vás utvrdí v poznání, že jsou vlastně důvěrně známé. Kdo netouží po extravaganci, a přece se odváží zrušit příčku mezi koupelnou a pokojem, toho pravděpodobně uklidní design přívětivého a nekomplikovaného zařízení koupelny.

Hladké, lesklé, se sametovou strukturou, s abstraktními jemnými květinovými motivy tón v tónu, v černé nebo bílé verzi. To vše s elegantní pompézností a nonšalancí vlastní expresivním dekorům honosných domů zašlých dob. Designéři extravagantní série Memento New Glory klidně kopírují už vymyšlené a příjemně šokují spojením neobarokní zdobnosti obkladů a povrchů sanity se střídmou krásou minimalistického designu. Grácii tomuto prostoru nenápadně přidá dlažba z glazurované jemné kameniny, 60 × 60 cm, v černé nebo bílé barvě. Design dekorované verze umyvadel Memento New Glory o rozměrech 50, 60, 80 a 120 cm vynikne ve spojení s armaturou Cult. Nábytek se dolaďoval hedvábně matnou lakovanou dýhou ze dřeva amazakoue. Nač obývací pokoj, když už koupelna poskytne pohodlí a luxus?!

Oblá vana z akrylátu (tloušťka 5 mm) z dílny Philippa Starcka hnula prostorem, aniž by zvedla vlastní kotvu. Vládne nad vnitřními i vnějšími živly. Neumístěte ji potom tak, aby byla na očích, když procházíte domem, stejně jako ve chvíli, kdy se zahledíte ze zahrady do místnosti! Taková místnost potom spojuje interiér s exteriérem a koupelnu povýší na galerii soch sanitní keramiky.


Divadelní inscenace v otevřeném prostoru pod taktovkou sprchovacího talíře Piatto. Představení začíná pohybem závěsu (PES s teflonovými částečkami) na kruhové kovové konstrukci. Integrovaná magnetická páska upevňuje závěs na sprše ze smaltované oceli. Celá sestava může být stejně umístěna v luxusní koupelně, jakož i v méně tradičním spojení ložnice se sprchovým „koutem“. Avantgardní Piatto si nechalo vyrobit kruhový piedestal ze smaltované oceli tloušťky 3,5 mm do výstupní výšky 6 cm a s průměrem 150 cm, který jako by se vznášel nad podlahou. Barevně přizpůsobený odtok tvoří středovou kružnici uprostřed sprchové vany. Nad ním se zvedá sprchovací sada Tara. Logic od firmy Dornbracht. Hlava sprchy pouští vodu centrálně nad odtokem.Je-li v domě jedna nebo více ložnic, potom není důvod, proč by ke každé z nich nebyl připojen prostor určený pro relaxaci a očistu; úplně jako za starých časů v nóbl domech lepší společenské vrstvy…Elegance a vášeň. Výjimečnost černé barvy, která bez rizika kýče reprezentuje eleganci, zdůrazňuje vášnivá červená. Jí kdosi nasytil lehce dekadentní interiér. Tělo smaltované černé vany tvoří 3,5 mm silná ocel, která v historizujícím duchu prolnula do volného prostoru místnosti nebo spíše obývacího pokoje bohémsky založené umělkyně. Ta se zabydlela ve stylu luxusu paláce z konce 19. století. Designéři ze společnosti Kaldewei přibalili k tomuto vanovému solitéru s rozměry 190 x 100 cm i krycí samonosné panely, které zdůrazní oblost a zjednoduší umístění vany Ellipso Duo Oval v otevřeném prostoru. Na obou protilehlých stranách je vana měkce vytvarována tak, aby dopřála pohodlí tomu, kdo v ní sedí nebo leží.

Hranatý minibazén Sundeck vymysleli ako kus nábytku, ktorý slúži doslova na dvoch úrovniach hoc aj v obývačke alebo na terase. Najprv klasicky, v úlohe rozmernejšej akrylátovej vane, poskytne kúpeľ s hydromasážou Air i Jet a po uzatvorení „sám do seba“ zahalí svoju kúpeľňovú podstatu – na vyššej očalúnenej úrovni nechá spočinúť telesno šťastného majiteľa alebo hostí, ktorí netušia, že sa uvelebili na vani. Vďaka priebežnému integrovanému odtoku si možno dopriať vaňu naplnenú vodou až po samý okraj a bez vyčliapavania.

Vana s integrovanými armaturami, zanořená do podlahy spolu se všemi technologiemi, zvyšuje intimitu koupelny vkomponované do otevřené dispozice vily. Navzdory velkorysému prostoru má koupelnový nábytek i sanita s výjimkou vany spíše komorní rozměry. „Chtěl bych, aby si do vany mohli sednout dva lidé, takže by měla být dost široká. A měla by být taková, abych si na okraj mohl postavit sklenici šampaňského,“ vyznává se designér Wiel Arets. Sprchový kout z koupelnové kolekce Il Bagno Alessi dOt získal prestižní ocenění iF Product Design Award 2009. Díky skleněným stěnám, které nezatěžují prostor, tvoří rovnocennou součást koupelny. Skleněné panely se nad plochou sprchovou vaničkou jen vznášejí. Místa uchycení skleněných modulů ke stěně jsou pro nás neviditelná. Žádné barevné excesy, hraje se na jistotu světla a klasické bílé. Hranatá varianta nábytku a keramiky, decentně zkosená, s jediným ozdobným prvkem – tečkou, se stala výrazem zdrženlivé elegance. Vana a umyvadla mají plně zapuštěný horní povrch, který umožňuje, a dokonce podporuje umístění tekutých hygienických prostředků a jiného vybavení přímo vedle míst, kde vytéká voda.…po dobrém tréninku hned po ruce: koupelna, sauna, wellness. Takový prostor, v němž se vlhkost prostředí mění a střídá v průběhu dne, je možné kupodivu vylepšit a pocitově změkčit dřevěnou masivní podlahou. Tuto poskládali z dřevěných lamel a mezery vyplnili nalisovanou polyuretanovou hmotou.


TEXT: Marína Ungerová
FOTO: archiv firem

Kategorie: Koupelny Rekonstrukce bytu
Tagy: koupelna příčky prostor
Sdílejte článek

Diskuze