Byty

Moderní mezonetový byt jako nadstavba domu z minulého století. Vládne v něm jednoduchost, čistota a geometrie
Úkolem architekta Jakuba Kolaroviče bylo navrhnout interiér nadstavby tak, aby vyhovoval modernímu způsobu života. Díky tomu, že nadstavba sestávala ze dvou podlaží, bylo možné prostor členit podle funkcí vertikálně.

Nové bydlení pro manželský pár v důchodu
Nové bydlení manželského páru v důchodu, který se po osamostatnění dětí rozhodl přestěhovat z pětipokojového bytu do dvoupokojového.

Malinký byt s rozlohou jen 16 metrů čtverečních s úžasnou atmosférou
Maličký, ale o to optimističtější byteček je zrcadlem své majitelky – zahradní architektky a floristky z ateliéru Papaver – Lenky.
Byty
Byt nebo také bytová jednotka může být samostatnou součástí domu, ve kterém se nachází prostory podnikatelské sféry. Nebo jde o bytový dům, který má jen několik bytových jednotek. V tomto případě jde většinou o dům s méně patry. Nebo společně s dalšími bytovými jednotkami vytváří specifickou soustavu bytů v bytovém domě, které jsou velmi známé pod pojmem činžák nebo panelák.
Rozdelení bytů
Byty mohou být různě veliké. Tato velikost se může uvádět dvěma způsoby. Jedním z nich jsou metry čtvereční podlahové plochy a druhým počet místností. Pro tento druhý způsob platí specifická pravidla, protože součástí bytu jsou i další prostory jako je koupelna, WC, chodba kuchyně, komora atd., které se jako místnost nepočítají. Naopak místnosti jako je obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna a ostatní obdobné místnosti se do velikosti bytu počítají.
Pokud je součástí domu i podkroví, musí splňovat specifickou světlou výšku stropu a minimální podlahovou plochu, aby mohlo být uznáno jak další obytná místnost. Velikosti dle místností se označují čísly, jako je:
1+0 – což znamená byt s jednou místností, předsíní a sociálním zřízením bez kuchyně nebo kuchyňského koutu
1+kk nebo 1+1 – znamená jednu místnost s předsíní, sociálním zařízením s kuchyní nebo kuchyňským koutem.
Výše popsané velikosti bytů jsou velmi známé pod pojmem garsoniéra neboli garsonka. Jsou vhodné spíše pro jednotlivce než páry či rodiny.
2+1 nebo 2+kk – znamená dvě místnosti, s předsíní, sociálním zařízením s kuchyní nebo kuchyňským koutem
3+1; 3+kk nebo 4+1 atd. znamená vždy počet místností s předsíní, sociálním zařízením s kuchyní nebo kuchyňským koutem.
Výše popsané velikosti bytů jsou vhodné pro páry nebo rodiny. U bytů, které mají 4 a více místností se můžeme často setkat s více počty sociálních zařízení, u těchto bytů jde o tzv. dvougenerační byty. Mohou být i v tzv. mezonetovém provedení, což znamená, že je byt rozvržen ve dvou podlažích, součástí bytové jednotky jsou často terasy.
Rozvržení jednotlivých místností v bytu je dáno celkovou stavbou domu a postavení k světovým stranám. Místnosti mohou být koncipovány v jedné řadě, v tomto případě je velmi nevýhodná poloha na jihozápad nebo západ, při slunečním svitu se místnosti přehřívají a nedá se udělat průvan. Nebo mohou být koncipovány na protější či vedlejší světové strany. Pokud budou místnosti jen na sever nebo severovýchod, bude byt celkem dost chladný z důvodu absence přímého slunečního svitu.
Nižší bytové domy jsou provedeny jen se schodišti, proti bytovým domům s více patry, které jsou vybaveny osobními výtahy, které tím bytům dodávají větší komfort bydlení.
Moderní bydlení
Byty jsou často v provedení s balkónem – je to předsazená konstrukce, která přečnívá přes nosnou zeď domu. Některé z větších bytů mají terasy, což je větší balkón. Nevýhodou obou provedení je nápor větru nebo deště, čímž je snížena jejich celoroční využitelnost. Výhodou teras je možnost opalování nebo grilování. Dalším typem jsou lodžie, které jsou zapuštěny do nosných zdí a jsou tak více chráněny od náporu větru a deště díky bočním stěnám a zastřešení. Můžeme je proto využívat celoročně, velmi často bývají zaskleny, čímž vnikne k bytu další vhodný prostor, často využívaný jako tzv. zimní zahrada.
Starší byty
Byty můžeme rozdělit dle stáří na byty ve staré zástavbě, které jsou specifické převážně jejich výškou nad 2,6m, vysokými okny a velkou šířkou stěn. Často jsou v městských centrech nebo součástí městských sídlišť. Jejich obyvateli jsou často starší páry, nebo rodiny, které nemají dostatek finančních prostředků. Jde často o byty v majetku městských částí nebo obcí lidé v nich bydlí v nájmu nebo podnájmu.
Velmi často se tyto byty privatizují a jejich majitelé potom byty rekonstruují nebo jen provádí drobné úpravy. Jde většinou o úpravu koupelen a záchodů, rekonstrukce kuchyní nebo jen o nové rozvody. Při každém takovém zásahu, musíme dodržet určitá pravidla, která jsou dána dispozicí domu.
Některé úpravy bytu souvisejí s výškou stropu, která je mnohem vyšší než u bytů v novostavbách. Často se podaří při této rekonstrukcí docílit nového funkčního designu, který je protkán prvky moderních technologií a materiálů. Díky této úpravě se místnosti v bytě zvětší až dvojnásobně. Správce domu má často zájem na obnově i nájemních nebo podnájemních bytů. Jde především o nové provedení střech, které je často řešeno půdní nadstavbou, která skýtá moderní typ bytu ve staré zástavbě. Toho hojně využívají mladí lidé, kteří chtějí byt v prostředí zaběhlé infrastruktury a dopravní obslužnosti. Nebo jen o zateplení domu spojené s obložením fasády a vsazením nových oken a vchodových dveří. Mnohdy se ze studeného a chladného bytu touto úpravu stane útulný a příjemný byt.
Novostavby
Pro nově postavené byty v bytových domech se užívá pojem byty v novostavbě, které jsou typické velmi širokou variabilitou a různými designy. Jejich specifikum je také vysoká pořizovací cena, která je přímo úměrná dané lokalitě, buď dle velikosti města a tím množství pracovních příležitostí, ale i okolní krajině, prostředí a dopravní dostupnosti. Často se do nich stěhují mladé páry nebo rodiny s dětmi. Jsou stavěny často na okrajích měst, kde ještě bytové domy nebyly vystavěny. Nebo v místech volných zelených ploch ve městech určených k výstavbě nebo v místech kde původně stávaly nevyužité stavby. Často se setkáváme s novými byty v luxusních rezidenčních čtvrtích měst, které jsou pod 24hodinovou bezpečnostní kontrolou, která dodává těmto bytům dostatek soukromý, bezpečnosti, ale i jedinečnosti.
Novostavby mají výhodu v nových stavebních materiálech, technologiích a moderním designu. Ke každému novému bytu máme možnost i parkovacího stání, které je v přeplněných městech velkou výhodou. V některých případech se mohou objevit skryté vady, které se mohou dle stáří reklamovat u investora.
Byt = domov
Byt můžeme zdědit, koupit nebo jen vyměnit, vždy by měl ale splňovat náročné požadavky pro uživatele, ať už jde o jednotlivce, mladé páry, rodiny s dětmi nebo pro lidi ve stáří. Každý by měl mít možnost volby takového bytu a jeho dispozice, který je v té dané době aktuální.
Ať už jde o jeho umístění, vnitřní uspořádání vybavení až po jednotlivé detaily, které nám vytváří z každého jednotlivého bytu osobitý prvek a kouzlo. Pokud si zvolíme bydlení v bytě, máme široké spektrum možností jak docílit pocitu příjemného útulného bydlení společně s ostatními obyvateli daného domu.