Zdroj: Alessandro Santi

Jak z malé garsonky vytvořili plnohodnotné bydlení. Díky rekonstrukci je v ní vše potřebné

04. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Mini apartmán s rozlohou 25 m². Do malé plochy se podařilo zahrnout všechny podstatné funkce, a navíc s velkým šarmem. Kdo tu bydlí? Cukrář Antonio, který má vytříbenou estetickou citlivost a oceňuje kvalitu.

Nevšedního projektu vykouzlit na 25 metrech čtverečních malý velký svět pana domácího se zhostila Elena Tomlenova, zakladatelka a umělecká ředitelka společnosti Archventil. Téměř čtvercový půdorys tvořila velká otevřená část s dvoukřídlým oknem nalevo a menší, příčkou oddělená část napravo od vchodu.

Přečtěte si také:
Malý byt o ploše 40 metrů čtverečních rozdělili na polovinu. Vznikly tak dva útulné byty

Nejdříve bylo potřeba nevelký prostor prostudovat do nejmenšího detailu, doslova na centimetr přeměřit a určit priority. Systémem Boiserie se podařilo zamaskovat vchod, díky čemuž neruší prostor a zbytečně na sebe neupozorňuje, protože to v malých bytech působí doslova jako pěst na oko.

Obložení stěn harmonizuje prostředí bytu

Obložení stěn harmonizuje prostředí bytu. Zdroj: Alessandro Santi

KUCHYNĚ JAKO LABORATORIUM

Pan domácí od své domácnosti neočekával jen místo na přespání a vaření či pečení. Velmi rád totiž doma vítá hosty. Jak to vyřešit při výrazně omezené podlahové ploše – to byl další oříšek, který museli autoři projektu rozlousknout. Proto se rozhodli pro kvalitní kuchyni značky Binova. Nakonec, je to domácí značka z italského Milána a její kuchyně jsou známé luxusním ztvárněním a světovou kvalitou. Hlavní část kuchyňské linky je umístěná ke stěně nalevo od vstupu. Zahrnuje dřez, myčku nádobí, ve výklencích našla místo trouba a lednička.

Bílá barva kuchyňské linky a ostrůvku v kombinaci s mramorovou zástěnou, luxusními svítidly a se zlatou vodovodní baterií podtrhuje luxus a vznešenost nevelkého interiéru.

Bílá barva kuchyňské linky a ostrůvku v kombinaci s mramorovou zástěnou, luxusními svítidly a se zlatou vodovodní baterií podtrhuje luxus a vznešenost nevelkého interiéru. Zdroj: Alessandro Santi

Mezi linkou a obytným prostorem stojí ostrůvek ve stejné bílé barvě jako linka. Funguje jako pult s občerstvením nebo barový pult s vysokými židlemi pro přátele a obsahuje i varnou desku. Zároveň nabízí dostatek úložného prostoru. Majitel pro vlastní spokojenost žádal do projektu zahrnout profesionální kombinovanou troubu na vaření mikrovlnami, v páře, sušení potravin a s komorou na kynutí těsta. „Zpočátku jsem o ostrůvku neuvažoval,“ říká majitel Antonio, „studio mi ho však navrhlo a přesvědčilo mě. V první řadě jsem chtěl prostor a pohodlí, ale úložné prostory a výklenky jsou pro vybavení kuchyně velmi užitečné.“

Přečtěte si také:
Podkrovní byt zrekonstruovali tak, že místnosti nejsou odděleny. Vznikl tak prostor který působí harmonicky

VŠECHNY FUNKCE V JEDNÉ MÍSTNOSTI

Potřeba umístit prakticky všechny funkce bydlení kromě hygieny do jedné místnosti si vyžádala určité úpravy, které přesahují tradiční estetiku. Obložení stěn harmonizuje prostředí bytu, varná deska s integrovanou digestoří znamená efektivní lapání nežádoucích pachů. Tvarem i materiálem velkolepá nástěnná svítidla Palma od společnosti Vibia podporují dialog s obývacím koutem – doplňují svítidla nad pohovkou.

Do výklenku zapasovala pohodlná rozkládací pohovka, která funguje i jako postel.

Do výklenku zapasovala pohodlná rozkládací pohovka, která funguje i jako postel. Zdroj: Alessandro Santi

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Alessandro Santi
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: bydleni byty garsonka maly byt
Sdílejte článek

Diskuze