Bydlí v domě postaveném pod zemí. Nechali si ho udělat kvůli soukromí, a přesto jim poskytuje dostatek denního světla
V odlehlé venkovské krajině se skrývá architektonický skvost, kterého si možná ani nevšimnete. Tento maskovaný dům je příkladem toho, jak může moderní architektura nejen respektovat, ale i doplňovat přírodní prostředí.
Možná byste se divili, kam vede cesta skrz svah. Jakmile projdete úzkou chodbou, která budí dojem, že je vytesaná do kopce a otevřete velké otočné dveře z oceli, vstoupíte do prostoru, který se harmonicky propojuje s okolní krajinou a nabízí nádherný výhled na údolí potoka.
Od kozího chlívku k architektonickému zázraku
Na okraji chráněné přírodní rezervace kdysi stál malý kozí chlívek, který vymezoval maximální obrysy pro stavbu nového domu. Navíc bylo nutné dodržet přísné požadavky územního plánu. Protože majitelé mají velmi rušný pracovní život, toužili po soukromí, ale zároveň po ohromujícím designu.
Díky tomu, že je značná část domu zapuštěná do země a vyčnívající části pokrývá kopec, dům je ukrytý před pohledy kolemjdoucích a je zároveň součástí krajiny. Tento prostor je oázou klidu, kde si majitelé mohou užívat slunce, výhled na oblohu a vrcholky stromů, zatímco posloucháte zpěv ptáků.
Inovativní architektura skrytá pod zemí
Zapustit dům do země bylo logické rozhodnutí. Projekt byl inženýrskou a konstrukční výzvou a životním zážitkem, který všichni zúčastnění přijali s nadšením. Vytvořením zakřiveného tvaru bylo možné omezit výšku nad zemí. Oblouk tlačí dům do země na jedné straně a vytváří strop pro obytný prostor na vyšší straně. Tato masivní skořápka z monolitického betonu se spojuje do vertikální stěny, která odhaluje dvě podlaží hluboko pod zemí. Přirozené světlo, které se kaskádovitě šíří přes oblouk, zve k sestupu do nižších pater, kde každý prostor má svůj jedinečný charakter a vztah k okolní krajině.
Výhody a udržitelnost
Dům je navržen tak, aby byl bezbariérový, má dokonce i vlastní výtah. Podlahy jsou zcela bez jakýchkoli prahů. Dům je kompaktní, s malou půdorysnou stopou. Stavba poskytuje vysoký energetický výkon. Teplo získává z půdy pomocí tepelného čerpadla a díky částečnému umístění pod zemí je v domě příjemné a stálé vnitřní klima.
Střecha, která je součástí rozmanité vegetace, přispívá k vysoké biodiverzitě chráněné přírodní oblasti a pomáhá také zadržovat vodu. Bydlení pod zemí nabízí přirozenou izolaci a letní chlazení, přičemž světlo proniká hluboko do domu a vytváří nádherné výhledy na oblohu.
Dům pod zemí je příkladem toho, jak může inovativní architektura harmonicky splynout s přírodou a nabídnout obyvatelům jedinečný zážitek z bydlení. Tento projekt ukazuje, že i při respektování přísných územních regulací je možné vytvořit krásný a funkční domov, který je šetrný k životnímu prostředí a poskytuje klid a soukromí. Tento dům není jen místem k bydlení, ale skutečným útočištěm, které chrání krásu a klid přírody.
Architekt: WillemsenU
Krajinný architekt: Bert Huls
Poradenství v oblasti světelného designu: Lichtmeesters
Konstrukční poradenství: Van de Laar
Inženýring: Nelissen
Dodavatel stavby: BurgtBouw
Lokalita: Netherlands
Realizace: 2020 – 2023
Podlahová plocha: 170 m²
Fotografie: Architectuurfotograaf – Rob van Esch, Stijn Poelstra Architectuurfotografie&architectuurvideovoorarchitecten
FOTOGALERIE
Text: Barbora Šeblová
Foto: Stijn Poelstra, Rob van Esch
To není kvůli soukromí ale územní regulaci a teplotní stabilitě