Zdroj: Blokki

Chatka z lodního kontejneru vám kdekoliv poskytne příjemné útočiště i bez složitého papírování

18. 10. 2021
Diskuze (7)
Sdílet

Máte zahradu nebo pozemek s krásným okolím, kde nechcete nebo nemůžete stavět? Minichata z recyklovaného přepravního kontejneru vám kdekoliv poskytne příjemné útočiště. Bez složitého papírování i bez připojení na veřejné sítě.

Chtěli byste příjemnou chatku, u které byste neměli starosti s úřady ani s výstavbou? Domeček z přepravního kontejneru dokáže tyto požadavky perfektně splnit, a to dokonce ekologicky. Jde totiž o upcyklování, tedy přetvoření vyřazeného kontejneru na věc s vyšší užitkovou hodnotou.

Přečtěte si také:
Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

Právě takovéto úpravě lodních kontejnerů na bydlení, ať už rekreační, nebo trvalé, se už více než čtyři roky věnuje firma H3 ateliér, která své stavby nabízí pod značkou Blokki.

Recyklovaný obytný kontejner s terasou

Konstrukční základ chaty tvoří samonosný ocelový kontejner. Po úpravě získá zateplené stěny se sendvičovou skladbou a s provětrávaným dřevěným obkladem na fasádě. Zdroj: Blokki

Domy Blokki mohou být sestavené jako skládačka z několika kontejnerů, a mít tak rozličnou velikost i dispozici.

Našli jste krásné místo, na kterém by mohla stát vaše chatka? Blokki mini je kompaktní a autonomní stavba, kterou můžete naložit na kamión a převézt jinam.

Jako chata na místo, kde je zejména klid a romantika, ale žádné veřejné sítě, je stavěná novinka s názvem Blokki mini. Je vybavená technologiemi pro provoz bez napojení na veřejnou infrastrukturu a 12metrový kontejner je zkrácený na 9 m. U této délky totiž zastavěná plocha nepřekročí 25 m² a taková stavba nevyžaduje složité stavební konání. Protože patří do kategorie drobných staveb, nepotřebuje stavební povolení ani rozhodnutí o umístění stavby, stačí ohlášení stavebnímu úřadu.

Interiér obytného kontejneru

Uvnitř je příjemná světlá výška 2,5 m. Na půdorysu 25 m² je tu obytný prostor s kuchyňským koutem, koupelna a technické zázemí pro autonomní provoz. Ideálním doplněním je venkovní terasa. Zdroj: Blokki

Jak vlastně takový minidomeček vzniká? Jeho nosnou konstrukci tvoří vyřazený přepravní kontejner. Firma ho nejdříve očistí a natře. Potom se upraví délka, vyříznou se stavební otvory a všechny stěny kontejneru, včetně spodní a vrchní, se zateplí (z exteriérové strany pěnovou izolací, z interiérové minerální vlnou). Nakonec přijde zvenku i zevnitř obklad podle přání klienta, stejně se objednávce přizpůsobí i zařízení. Hotová chatka se potom naloží na kamión a odveze na místo určení.

Domy stavíme z vyřazených lodních kontejnerů, takže využijeme něco, co by se jinak stalo odpadem, a měníme to na něco nového. Je to klasická upcyklace.

Zdena Zlatová, H3 ateliér

S takovou stavbou teda nejsou velké starosti – vše se zrealizuje v areálu firmy a na vašem pozemku může stát přibližně za tři měsíce od objednání. Na místě by ji už měly čekat připravené základy – betonové patky nebo zemní vruty. Pokud jde o Blokki mini, měla by být dopředu ohlášená na stavebním úřadu, od kterého byste měli mít v rukou písemné oznámení, že proti stavbě nemá námitky. O připojení na sítě se však starat nemusíte. Elektřinu získává stavba ze sluneční a větrné energie a uchovává ji v akumulátorech.

Přečtěte si také:
Šikovnou soběstačnou chatku můžete naplno přizpůsobit svým potřebám (VIDEO)

Na umývání nebo splachování se používá dešťová voda, která se zadržuje ve velké vnitřní nádrži a čistí se. Když byste chtěli používat dešťovou vodu i jako pitnou, můžete si jako doplněk přiobjednat osmózu, což je moderní zařízení na její dokonalé vyčištění. Ale pokud máte na pozemku studnu nebo jiný vhodný zdroj, můžete využívat ten, případně si pitnou vodu dovážet. Toaleta je kazetová. Obsah naplněné kazety se může uložit na pozemku do kompostové jámy nebo vyvézt.

Interiér obytného kontejneru s topením

Pro celoroční využívání je chata Blokki mini připravená stavebně i technologicky. Má tepelně izolované stěny a možnost vytápění – v chladných dnech navodí příjemnou atmosféru jednoduché krbová kamna s malou destičkou, které je možné doplnit nebo nahradit komfortním podlahovým vytápěním. Zdroj: Blokki

TOP TIP

Chcete si Blokki sami prohlédnout? Udělejte si výlet na Českou vysočinu. Nedaleko Havlíčkova Brodu stojí vzorová stavba – lesní chata 2blokki ze dvou vyřazených lodních kontejnerů. Prohlídku si můžete dohodnout e-mailem na info@blokki.cz.

Profil

CHATA

Nezávislá minimalistická stavba Blokki mini má nosnou konstrukci z recyklovaného lodního kontejneru a zastavěnou plochu 25 m² (vnější rozměry 2,75 × 9 m).

DODAVATEL

Domy Blokki vyrábí firma H3 ateliér z Havlíčkova Brodu a informace o nich najdete na www.blokki.cz

CENA

Blokki mini ve vyhotovení classic stojí 825 000 Kč (bez DPH).

Text: Erika Kuhnová

Foto: Blokki

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata drevostavby kontejnerový dům malé domky mobilní domy montovaný dům recyklovatelné domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • ….stačí ohlášení. Ale že ohlášení je náročné skoro jak st. povolení se nenapíše.

    Ferda
  • za ty penize mate peknou drevostavbu na patkach jako montovany mobilni domek. na ohlasku. vozim kontejnety porizovaci cena je do 100 tis. zatepleni a okna dalsich 200. tak milion se dava za co?

    alf
  • Takovýto objekt bez povolení je možno postavit jen jako vedlejší budovu u rodinného domu, nebo domu pro rekreaci. Viz stavební zákon paragraf 79 c). Petr

    Petr strakoš
  • zavádějící, neúplné ohledně „papírování“

    i karavan s platnou stk je výrobkem plnícím funkci stavby, když je na jednom místě pár měsíců a podléhá ohlašovací povinnosti SÚ

    vzdělejte se a vydělávejte na klikání férově

    Jiří
  • Prosím o info kde jste čerpala že lze postavit kdekoli??? To mne moc zajímá. Pokud ano, rád bych věděl podle kterého zákona je toto možné ??? děkuji moc za informaci

    Martin
  • Poněkud polovičaté informace. Můžete umístit pouze v plochách v souladu s platným územním plánem obce.

    Petr
  • Milá redakce,
    nejdříve trochu studujte, než vypustíte podobné bláboly o tom, že odpadá složité papírování.
    Stavba do 25 m2 tohoto typu samozřejmě vyžaduje územní souhlas a jak již psal pan Petr (18.10.2021 14:07), tak pouze jako doplňková stavba ke stavbě rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci. V jiném případě je to stavba minimálně na územní souhlas a ohlášení, které je ale, co do rozsahu všech možných vyjádření dotčených orgánů, téměř stejné, jako stavební povolení.
    Pak tady máte ještě další srandy jako soulad s územním plánem apod.
    Z informací uvedených v článku je možné usuzovat, že autor textu buď není z oboru nebo z oboru je a potom se jedná o „odborníka“, který by měl tak maximálně šrafovat.
    Takovéto články mě můžou vždy nadzvednout ze židle. Za normálními projektanty pak chodí lidé zblblí vašimi články a strašně se diví, co jim to ten projektant říká o povolovacím procesu.

    Pavel