Zdroj: themountainrefuge.com

Šikovnou soběstačnou chatku můžete naplno přizpůsobit svým potřebám (VIDEO)

14. 01. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Minidomky, chatky pro dvě osoby či obyvatelné eko-kapsle jsou stále ve větší a větší oblibě. Stále častěji hledáme možnost úniku kamsi, kde je život takový, jako kdysi. Kde se nemusíme stresovat, ani být v kontaktu s velkým množstvím lidí nebo věčně „online“.

Svět přesycený civilizací a technologiemi volá po přírodě. Jeden z projektů „úniku do hor“ v podobě malé jednoduché soběstačné horské chatky navrhli italští architekti Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.

Interiér chatky s krbem

Interiér je z důvodu malých rozměrů většinou otevřeným, ale přitom multifunkčním prostorem. Zdroj: themountainrefuge.com

Tvůrci minichatky si dali za cíl najít rovnováhu mezi udržitelností a designem. Mountain Refuge, jak útočiště nazvali, nemá být designovým artiklem ani supertechnologickým systémem.

Přečtěte si také:
Jak jsem si postavil chatu svépomocí

„Naším cílem bylo vytvořit chatku, kterou je možné doručit do celého světa za konkurenceschopné ceny. Za tímto účelem v současnosti uzavíráme partnerství s firmami na montované stavby z USA, Evropy, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu. Naše horské útočiště je inspirováno tradičními archetypy upravenými prostřednictvím současných principů. Je to prostor, ve kterém můžete znovu zažít lidský původ, spojení s přírodou a historií,“ vysvětlují architekti Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.

Dřevěná konstrukce ze dvou modulů

Autoři netají, že jejich nápad na konkrétní minichatku byl inspirován tradičními horskými úkryty v Alpách. Jejím základem je dřevěná konstrukce složená ze dvou modulů s celkovou rozlohou přibližně dvacet pět metrů čtverečních. V případě zájmu si zákazník může přidat další modul s rozlohou dvanáct a půl metru čtverečního – takto objekt dosáhne celkové velikosti sedmatřiceti metrů čtverečních. Rozměry standardní chatky ze dvou modulů jsou 7,40 x 3,75 m.

Chatka v lese ložnice

Základem je dřevěná konstrukce složená ze dvou modulů s celkovou rozlohou přibližně dvacet pět metrů čtverečních. Zdroj: themountainrefuge.com

Výhodou je, že chatka nepotřebuje žádné zvláštní uzemnění. Stačí ji položit na pozemek pomocí prefabrikovaných prvků. Není nutný žádný beton, i když v závislosti na umístění je možné navrhnout i tenkou betonovou desku jako základ.

Přečtěte si také:
Chatka postavena za tři dny poskytuje vše potřebné včetně dokonalého klidu

Překližka, zasklení, vybavení

Obvyklou povrchovou úpravou domku je překližka. Vnější překližku autoři navrhli potáhnout černým borovicovým dehtem, čímž vznikne nejen elegantní a harmonizující vzhled, ale zároveň i voděodolný povrch. Klient si může vybrat další povrchové úpravy, například opalované dřevo na vnější obložení. Světlo a kontakt mezi interiérem a exteriérem jsou zabezpečeny předním zasklením s rozměry 3,20 x 4,10 m.

Koupelna v mini chate

Koupelna je plně funkční. Zdroj: themountainrefuge.com

Všechno ostatní – konkrétní vybavení, vytápěcí systém, voda, elektřina a izolace, závisí na potřebách klienta, environmentálních vlastnostech a dostupných připojeních na místě. Interiér je z důvodu malých rozměrů většinou otevřeným, ale přitom multifunkčním prostorem.

Přečtěte si také:
Moderní dřevěná chata pod Tatrami plná světla

Se sítěmi, či bez?

Chatka se dá napojit na existující inženýrské sítě, ale je také vhodná i pro umístění mimo inženýrské sítě. Této možnosti dávají přednost lidé, kteří hledají rovnováhu a opětovné spojení se samotnou přírodou, přičemž budou mít k dispozici základní služby.

„Z tohoto důvodu jsme našli optimální řešení, která zaručí soběstačnost budovy z hlediska vody, elektřiny a tepla bez toho, že bychom obětovali design,“ vysvětlují tvůrci zajímavého projektu.

Mountain Refuge

Autoři: Massimo Gnocchi a Paolo Danes

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: themountainrefuge

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chaty dřevěné konstrukce ekologické domy modulární domy prosklené stěny
Sdílejte článek

Diskuze