Chátrající dřevěná chata u jezera se po přestavbě změnila v příjemné a stylové útočiště
Chátrající dřevěná chata na nádherném místě u jezera Lough Ree se po přestavbě změnila v příjemné a stylové útočiště.
Plánování změn
Když v roce 2010 zdědil Egon starou chatu u jezera, rozhodl se, že si ji ponechá i kvůli krásným vzpomínkám z dětství. „Jako dítě jsem to tu měl rád, ale pamatuji si, že se mi místnosti zdály tmavé a stísňující, a ani okna nebyla dost velká, aby si člověk mohl vychutnat výhledy na toto kouzelné místo,“ říká.
Egon a Richard věděli, že klíčem k úspěchu rekonstrukce bude umocnit spojení interiéru s okolní krajinou. „Cítil jsem, že by to mohlo být místo, na které se budeme rádi vracet. Muselo by však působit útulně, vřele a přitažlivě – jako skutečný domov,“ vysvětluje Egon. Trvalo ale několik let, než byl hotový návrh nové dispozice a než našli správného zhotovitele. „Většina z těch, se kterými jsme se setkali, vůbec nepochopila naši představu. Doporučovali nám chatu zbourat a postavit to, čemu říkali pořádný dům.“
Nakonec jim rodinný přítel doporučil místního stavitele Liama Clancyho. „Hned jsme věděli, že je to ten správný člověk,“ vzpomínají majitelé. „Měli jsme pocit, že dobrý výsledek je pro něj stejně důležitý jako pro nás.“ Aby mohl sledovat přestavbu, celý rok dělil Egon svůj čas mezi práci v Londýně a chatu v Irsku a asi jednou měsíčně jezdil na kontrolu a občas na místě i pomáhal, když bylo potřeba.
„Některé příčky jsme zbourali, aby se vytvořil větší otevřený prostor pro kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Pro pocit větší vzdušnosti a světla jsme odstranili i stropy a místnosti jsme otevřeli až po krov s přiznanými trámy.“
Egon Walesch, majitel
Lichý počet svítidel nad jídelním stolem je dobrou volbou – vytvoříte tím vyváženost. Oranžové závěsné lampy jsou od kultovní dánské značky Louis Poulsen.
Světlý dřevěný obklad navozuje pocit útulnosti a zároveň vzdušnosti, bíle natřený krov podporuje kompaktnost prostoru a opticky ho zvětšuje.
Více prostoru, modernější dispozice
Přestavba byla základní nutností proto, aby si mohli obyvatelé domu maximálně užívat výhledu do krajiny. Malá chodba, z níž vedlo množství dveří do jednotlivých místností, zbytečně zabírala prostor. „Měli jsme pocit, že otevřená dispozice by pro nás byla to nejlepší. Jsem velký fanoušek zajímavých průhledů mezi různými zónami, klasický přístup, kde se vše uzavírá dveřmi, mi příliš nevyhovuje,“ vysvětluje Egon.
„Strhli jsme proto několik příček, aby vznikl větší otevřený prostor pro kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Pro pocit větší vzdušnosti a světla jsme odstranili i stropy a místnosti jsme otevřeli až po krov s přiznanými trámy.“ Původní dřevěné podlahy byly zbroušeny a podle potřeby opraveny a došlo také na nové instalace a elektrické rozvody, aby chata odpovídala moderním standardům.
Pro útulnější vzhled obložili majitelé stěny dřevěnými deskami a vyměnili i kuchyňskou linku, která dodala hlavnímu obytnému prostoru modernější ráz. Nevelké rozšíření na jedné straně domu zas umožnilo vybudovat u ložnic dvě nové koupelny. „Původní koupelny se nacházely mezi ložnicemi a byly příliš úzké,“ konstatuje Egon.
„Je to prostě domov, který nám poskytuje vše, co potřebujeme. Je tu tak příjemně, že jakmile dorazíte, cítíte, jak z vás opadává stres ze současného života.“
Egon Walesch, majitel
Po všech stránkách příjemná chata
Důležitým prvkem modernizace bylo i zajistit v chatě po celá rok příjemné klima. Střecha, stěny i podlahy jsou proto dobře zaizolované a okna mají trojité zasklení. „Nové zasklené posuvné dveře jsou orientované k jezeru, takže si můžeme vychutnávat výhledy z obývacího pokoje i z hlavní ložnice,“ vysvětluje Egon.
V chatě byla nainstalována nejen nové kamna na dřevo, ale také energeticky efektivní topný systém, který mohou majitelé ovládat na dálku z Londýna, takže i v chladných dnech přijíždějí do vytopeného víkendového domova.
Nábytek a dekorace zvolil Egon v neutrální barevné paletě, do které přimíchal pár přírodních tónů a několik jasnějších barev. „Velmi se mi líbí modernistická architektura a design. Jelikož chatku postavili v 60. letech minulého století, dávalo smysl zařídit ji prvky z tohoto období,“ vysvětluje. „Miluji také spojování starého a nového v interiéru. Bylo úžasné kombinovat kousky z aukcí a obchodů se starožitnostmi se současným uměním a designem.“
Stará dřevěná chata je dnes místem, kam se majitelé rádi vracejí. „Poskytuje nám prostě všechno, co potřebujeme. Velmi příjemné je, že hned když dorazíme, cítíme, jak z nás opadává městský stres,“ říkají. „Je to dobrý pocit vytvořit něco hezké, navíc s takovou malou ekologickou stopou.“
Mirčin pohled
Krásná příroda, neskutečný výhled na pohádkové jezero a chata se stylovým interiérem, tak by se dala charakterizovat tato zajímavá a netradiční návštěva. Vždy se mi velmi líbila myšlenka, mít někde na okraji města nebo i trošku dál, malý víkendový domek či chaloupku, kde by si člověk přes víkend nebo prázdniny oddechl, načerpal energii a byl více ve spojení s přírodou. Ale postavit dobrou chatu je fuška, předělat starou ještě větší. Proto se vůbec nedivím, že návrh spolu s přestavbou trval majiteli několik let. To, že se mu to opravdu povedlo, je vidět na celém projektu, do kterého investoval nejen svůj čas a peníze, ale i svou duši.
KDO TU BYDLÍ
Egon Walesch, interiérový designér, a Richard Goodwin, finanční konzultant. Egon má rád architekturu období moderny, skandinávský design a práci designéra Paula Smithe pro jeho úžasné vnímání barev.
počet podlaží: 1
dispozice. 2 ložnice
lokalita: jezero Lough Ree, Irsko
TEXT A STYLING: PENNY CRAWFORD-COLLINS
FOTO: PHILIP LAUTERBACH, REALHOMES.CO.UK
ZDROJ: časopis HOME