Dům na domě: Řešení jak vyhovět přísným předpisům i požadavkům majitelů
Působivý dům vznikl kombinací dvou celků, prakticky dvou samostatných domů. Jeden je ukrytý ve svahu a je jej vidět jen ze strany zahrady, druhý položený na něm. Od cesty je prakticky viditelná jen tmavá část domu se sedlovou střechou, která zapadá do okolí a nepůsobí zbytečně rušivě.
Neobvyklý příbytek obklopený vinicemi se před rozpálenými slunečními paprsky chrání úrodnou zeminou. Jednoduchý a surový v materiálech, přitom útulný dům poskytuje majitelům možnost vychutnávat si život a plody přírody.
Požadavky majitelů neladily s předpisy
Samotní architekti tvrdí, že už úvod byl náročný. Představy a požadavky majitelů v některých bodech navzájem neladily, navíc pozemek se nachází v Chráněné krajinné oblasti Pálava, čímž byla dána další omezení. Podle architektů je často problém v tom, že „obdobné předpisy ignorují současné možnosti a často vyžadují až repliky lidové architektury.“
Přání majitelů se vzpomínanými předpisy příliš neladila, atak bylo nezbytné vytvořit kompromis. Například, přáli si dům s rovnou střechou, k jejich požadavkům patřilo velké parkovací místo, garáž pro motorku, kancelář v přízemí, a přitom chtěli bydlet na jednom podlaží se vstupem na zahradu. Naštěstí, členitý terén pozemku pomohl řešit velkou část z jejich požadavků. V konečném důsledku se podařilo architektům splnit všechny představy majitelů, včetně regulativů, které platí v chráněné krajinné oblasti – včetně stavby tradiční formy domu se sedlovou střechou. V podstatě navrhli a realizovali dva domy.
Řešení ve formě domu na domě
„Spád pozemku umožnil samotný rodinný dům zapustit do svahu, navrhnout ho s rovnou střechou a všechny obytné místnosti napojit na zahradu. Okouzlily nás vápencové zdi, které se ve vesnici vyskytují nejen v případě vinných sklepů, proto jsme tento materiál v průčelí domu použili. Lemuje velkoformátové prosklení, které svým přesahem chrání železobetonový strop a atika. Na uliční úrovni, která je o celé poschodí výše, se na ploché střeše vytvořil dostatečný prostor na parkování aut. Garáž pro motorku, vstup do domu a kancelář s výhledem na vinice a vodní nádrže dostala archetypální formu, tak, aby splňovala požadavky chráněné krajinné oblasti a tvarově zapadla do venkovské struktury. Jejího současného výrazu jsme dosáhli abstraktním pojetím, materiálově jsme sjednotili střechu i fasády do antracitového plechu,“ vysvětlují architekti svoje nápadité řešení.
Železobeton a ocel
Ačkoliv každý dům je jiný, nejen formou, tvarem, fasádou, stylem, architektům se podařilo vytvořit dojem jednoho kompozičního celku, v rámci něhož se navzájem doplňují. Konstrukčně však jde o dva samostatné celky – takže architekti řešili v podstatě dva samostatné domy – jeden včleněný do svahu s rovnou střechou a prosklením směřovaným do zahrady, druhý klasický so sedlovou střechou, který je vidět ze strany ulice. Nosná část je vytvořená ze železobetonu, který je přiznán aj v interiéru.
Vrchní stavba domku se sedlovou střechou, přes který se do objektu vchází, je z tenkostěnných ocelových profilů.
RD mezi vinicemi
Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráce: Dalibor Borák
Zahrada: Lucie Vogelová, terra florida
Lokalita: Klentnice, ČR
Projekt a výstavba: 2014-2017
Pozemek: 1 090 m2
Zastavěná plocha: 190 m2
Užitná plocha: 210 m2
Sabína Zavarská
Foto: David Korsa