Dům s dřevěnou střechou a okny na přeskáčku
Je to vlastně docela obyčejný dům s velmi tradičním tvarem. Přesto ale zaujme hned na první pohled díky svým oknům. Ani jedno není stejně veliké, jejich umístění na fasádě je zdánlivě bez řádu a ještě jsou všechny zvýrazněny masivním orámováním.
Zdá se to být jako docela jednoduchý a přitom působivý trik, jak ve svahu italských hor, kde se novostavby podřizují podobně přísným pravidlům, jako v našich CHKO, vykouzlit zajímavý dům.
Dům Casa pré de Sura leží v Jižním Tyrolsku, v oblasti San Martino in Badia. Přestože pozemek leží na svahu italských hor, investor se rozhodl oslovit mladé rakouské architekty z ateliéru Casati a rozhodně neudělal chybu. I když se může zdát, že šlo mladým architektům hlavně o to, aby udělali dojem, není tomu tak.
Zvenku sice jen těžko pochopíte, proč má dům okna na přeskáčku a ještě každé jinak velké, ale jakmile vejdete dovnitř a vyhlédnete skrz okna ven, máte jasno. Okna jsou totiž směrována tak, aby z nich byl výhled na malý hrad na nedalekém kopci- Castello di San Martino. Díky tomu máte pocit, že nesedíte u obyčejných oken, ale u krásných obrazů.
Na domě ve svahu italských hor zaujmou nejen okna, ale také světlá dřevěná fasáda. U hlavního objektu pokrývají prkna i střechu, takže dům vypadá, jako by ho někdo vyřezal z jednoho kusu dřeva.
Spoustu dřeva použili architekti i v interiéru, ať už v podobě dřevěných podlah, masivních lavic, nebo dveří. Hlavní slovo má ale v interiéru vápenec s hrubým povrchem. Vápencové stěny jsou použity v každém patře domu. Jednou tvoří vápenec stěnu kuchyně, jindy je hlavním prvkem obývacího pokoje a najdete ho i v ložnici.
Použití tohoto výrazného materiálu má nejen dekorativní účel, ale vápenec výborně absorbuje vlhkost a během horkých letních měsíců napomáhá k příjemnému prostředí uvnitř domu.
Casa pré de Sura
architekti: Casati
realizace: 2010, Itálie
-vb-
zdroj: Casati
foto: Gustav Willeit