Věřili byste, že tento dům postavili ze starých kontejnerů?

Stále populárnějším konstrukčním prvkem se v celosvětovém měřítku stávají přepravní kontejnery. Kovové boxy, jejichž původní funkcí byla ochrana a poskytnutí úložného prostoru pro rozličné materiály a suroviny, jsou ve stále hojnějším počtu využívány pro konstrukční účely.

Je pro to několik důvodů – poskytují pevný konstrukční základ, který se dá různě modifikovat (výřezy na okna, dveře, přechody), obkládat izolačním materiálem a vytvářet díky externímu finálnímu obkladu skutečně estetické příbytky. V neposlední řadě jsou kontejnery oblíbené pro svou cenu, protože díky jejich využití se výrazně sníží celková investice při výstavbě nemovitosti.

Reklama

V dnešní době je pozoruhodným a důležitým faktorem i to, že využívání vyřazených přepravních kontejnerů ve stavebnictví nemalou měrou přispívá k ekologickému řízení a snižuje uhlíkovou stopu, která je už dnes v některých lokalitách daleko za úrovní udržitelného rozvoje.

2

Mnozí lidé si pod pojmem kontejnerový dům představí něco hrozného, neestetického a nepohodlného. Takové možná byly úplně první pokusy s výstavbou tohoto typu, avšak dnes už jsou projekty zahrnující ve své konstrukci kontejnery, na takové úrovni, že mnozí lidé nevěří, že skutečně jde o dům postavený z přepravních kontejnerů.

Vkusný minimalistický design domu navzdory své jednoduchosti působí na pozadí svažující se ulice dynamicky. Obklad z termodřeva zase příjemně koresponduje s nedalekým lesem. FOTO MARTIN MATULA
Přečtěte si také:

Dá se to! Moderní jednopodlažní dům postavili vlastními silami

15

14

13

Mezi takového stavby patří i projekt dánského architektonického studia Arcgency zrealizovaný pro klienta v čínském městě Wuxi. Dům, u kterého byste na první pohled snad vůbec netipovali, že je tvořen recyklovaným materiálem, má základní konstrukci ze tří objemných přepravních kontejnerů.

12

11

Díky pravidelnému řešení a nadzemnímu podlaží láme názorový stereotyp založený na tom, že kontejnerové domy jsou nevzhledné, zpravidla přízemní a stísněné.

Foto Lukáš PELECH
Přečtěte si také:

Manželský pár si „adoptoval“ starou stodolu a vdechl jí nový styl života

3

4

5

Hlavními kritérii při tvorbě konceptu byly tři věci – udržitelnost, flexibilita a hravost prostoru. Autoři projektu se zaměřili na dostatek denního světla různých typů (střešní, boční, prosklené stěny přízemí), minimalistický vzhled, který koresponduje s okolní přírodou, udržitelný rozvoj městského bydlení, modulárnost či odolnost vůči klimatickým změnám, a dokonce i vůči zemětřesení.

6

7

Hlavní prostor, který tvoří srdce domu, architekti nazvali FLEX space. Tento prostor je složen z obývacího pokoje a kuchyně, přičemž může být libovolně využíván pro různé účely. Z tohoto ústředního prostoru mají obyvatelé přístup do všech částí domu, prostřednictvím schodiště do patra. Díky různé výšce jednotlivých částí prostoru je srdce domu nádherně prosvětlené a nabízí štědrý prostor. Celková podlažní plocha domu je 180 m².

01_mg_9873
Přečtěte si také:

Nevšední hausbót pro flexibilní využití v Holešovickém přístavu

8

9

10

Protože dům slouží jako prefabrikovaný prototyp, hlavní filozofií autorů je to, aby si dům mohl kdokoliv objednat a dát postavit na svůj pozemek ve velmi krátké době. Řídí se heslem: „Objednejte si dům a nechte si jej přivést jako jakékoli jiné zboží.“ To, že prototyp byl navržen v Dánsku, a prezentovaný dům je postaven v Číně, pouze potvrzuje úspěch jejich směřování.

16

Text: Anna Martausová
Foto: Jens Markus Lindhe
Zdroj: homedsgn.com

Komentáře

 • Za kolik se da poridit tato stavaba?

  David
  • Dobrý den. Kde bych získala více informací? Potřebuji rychle bydlet-poradíte? Děkuji moc.

   Marie
 • Perfektné riešenie použitých kontajnerov. My sme tiež zvažovali použitie starých kontajnerov, ale nakoniec sme zvolili kontajnerový dom z nových materiálov a vôbec neľutujeme.

  Zuzana
  • dobrý den, p.Zuzana. je na vás nějaký kontakt? nebo můžete mě kontaktovat na email? (eva.mail@seznam.cz) chtěla jsem se zeptat na pár podrobností, ohledně stavby z kontejnerů.. moc děkuji za ochotu. Eva

   Eva
 • Zdravim, da se od vas ziskat vice fotografii nebo dokonce plany??
  Kontakt na projektanta atd????

  Diky L

  Lukas
 • Dobrý den. Je to velice krásný projekt a taky bych ho rad v budoucnu zrealizoval. Jen se chci zeptat zda nemáte k dispozici více fotografii popřípadě plánů, použitého materiálu atd. Moc děkuji.

  Jiří Buš
 • Já vlastním kontejnerové bydlení na Bali, kde ho pronájímám dovolenkářům. Opravdu se toho dá vymyslet spousta a za slušný peníz.
  Kdyby někoho cokoliv zajímalo, tak napište, rád odpovím a pomůžu.

  Jirka
  • Zdravím, právě řeším projekt pro výstavbu kontejnerového domu a mám pár otázek ohledně izolace, ukotvení atd. Moc rád bych uvítal nějakou radu, v ČR to ještě není „vůbec“ známo. Chci si jej postavit sám, a ne na zakázku.
   Díky moc.
   S pozdravem
   Petr M.

   Petr
 • Zdravím,taky bych rád vyřešil bydlení pomocí kotejneru a chtěl bych Vás tímto poprosit o nějaký kontakt na firmu a projektanta co se tímto zabývá.
  Moc děkuji za info.
  Martin

  Martin

Komentovat