Dům ve tvaru srdce: Absolutní vítěz soutěže Interiér roku!
Skromně nápadný, rozpustile rozevlátý, s výraznou osobností a skvělými vyhlídkami nejen do budoucna je dům, jehož autorem je architektka a designérka Daniela Polubědovová. Organická oblost, otevřenost a souznění s prostředím z něj dělají nadčasovou stavbu, která odolá zubu času stejně dobře jako náročnému klimatu Vysočiny.
S ženskou energií
Dům dává na první pohled znát, že to, na co jsou v Havlíčkově Brodě zvyklí, bude vystaveno výzvě. Červenohnědá fasáda definovaná směrem do ulice cortenovými plechy s předem vytvořenou korodovanou vrstvou se vlní a kvalitou přesahuje vše, co je kolem v dohledu. Dům je pak díky skleněným plochám otevřen do zahrady a blízkého smíšeného lesa, komunikuje s exteriérem a využívá jeho energii. Vzhledem k neobvyklému půdorysu ve tvaru srdce se nabízí příměr s lidskou tělesnou schránkou, ve které pulzující orgán zajišťuje chod celého organismu. Tím je v případě havlíčkobrodského domu rodina, která jeho prostřednictvím dočerpává energii. Dům pomáhá rozhýbávat složitý mechanismus, jakým bezesporu lidská uskupení jsou, k harmonickému každodennímu fungování.
Svažitý terén architektka plně vytěžila a jeho spodní část využila pro zázemí stavby, tedy technickou místnost, garáž, dílnu, prádelnu a sušárnu, a obytná část obsadila nejvyšší bod pozemku. Jádro domu tvoří rozlehlý hlavní obytný prostor s neomezeným výhledem do zahrady a úctyhodnou třímetrovou výškou. „Měl jsem jenom dva hlavní požadavky,“ vysvětluje majitel, „chtěl jsem, aby dům přinášel pocit bezpečí a měl vysoké stropy, protože ty přinášejí vznosné myšlenky.“
Obytný prostor je propojený s kuchyní a jídelnou a nabízí tak jednu velkou platformu pro rodinná setkávání všeho druhu a sdílení denních záležitostí. Dostatek soukromí a tolik potřebné intimity pak poskytují čtyři pokoje – ložnice majitelů, dětský pokoj, pokoj pro hosty a pracovna, z kterých se dá vstoupit přímo na dřevěnou terasu.
S citem pro detail
Spojením profese architektky a designérky získala autorka domu výhodu holistického pohledu na projekt. Dům je tvořen s velkým citem pro každý detail, což vede k obdivuhodné harmonii a souladu. Daniela Polubědovová využila svůj talent a vtiskla domu neobvyklost nejen jeho prostorovým pojetím, ale i návrhem jeho jednotlivých a to i těch nejdrobnějších částí. Vznikla tak ostrůvková bílá kuchyně, jejíž povrch kopíruje vlnkování cortenového plechu fasády.
Na míru vznikly i knihovny, skříňky, police a postele sjednocené do vybalancovaného celku. Inspirativní jsou také kovaná madla ve tvaru posbíraných klacíků po délce schodiště, úchyty skříněk nebo kování klíčových dírek odlitých podle lístku břízy. Vše promyšlené, zábavné a krásně praktické. Každý prvek se v interiéru opakuje, ale každý detail je zároveň nový, překvapující a zapamatovatelný. Ženská ruka je vidět i na závěsech a záclonách, které, opět v jemných vlnách, zjemňují strohý chlad skleněných stěn. Vzdušný interiér zaplavuje nejen silná energie světla, ale i něžná tekoucí energie oblých forem a měkkosti. Není to však pouze krása, čím dům zaujme.
Je to i jeho praktičnost, ať už hovoříme o již zmiňovaném cortenovém plechu, který byl vyvinut do náročných klimatických podmínek a který nepotřebuje žádnou údržbu. Stárne elegantně bez potřebné asistence a dům díky němu dostává žádoucí patinu. Krásná a praktická zároveň je i přírodní zahrada, která pozvolna propojuje stavbu s přírodou, dům krášlí a dodává mu rozpustilý vzhled a navíc se dokáže z velké části obejít bez úmorné péče. Oku lahodící a funkční je i interiér, který umožňuje lidskému společenství se rozdělit i spojit přesně tak, jak je potřeba.
Martinin pohled
Ne nadarmo zvítězil dům v soutěži Interiér roku 2017. Její třetí ročník pořádaný Institutem bytového designu byl skvělými interiéry nabitý a projekt Daniely Polubědovové musel obstát v ohromné konkurenci. Autorka o návrhu říká: „Bylo to pro mě stejné, jako bych to dělala pro sebe.“ Na domě ve tvaru srdce i jeho interiéru je preciznost i ženský přístup vidět. Je krásný, stylově čistý, přitažlivý a myslím si, že stejně ho budou vnímat jeho obyvatelé i obdivovatelé za mnoho dalších let. Architektce se podařilo vytvořit prostor, který nezevšední. Okouzlující je i spojení domu se zahradou a blízkou přírodou. Vegetace stavbu obaluje, dotváří a dodává jí rošťácky lidskou podobu – podobu rozcuchaného malého kluka, který žije dobrodružstvím a je pokladnicí snů.
AUTORKA
Ing. arch. Daniela Polubědovová,
daniela@polubedovovaarch.com
Rodinný dům
Lokalita: Havlíčkův Brod
Obytné patro: 212 m2
Suterén s garáží: 142 m2
Zastavěná plocha: 241 m2
TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: FILIP ŠLAPAL
ZDROJ: časopis HOME