Zdroj: Alex Shoots Buildings

Novostavba v Plzni naplno využívá tradiční materiály. Uvnitř dominuje dřevo, zvenčí cihla

31. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Mít ve vlastním domě kancelář, ze které můžete naplno vykonávat svou práci, má mnoho výhod. Nový dvoupodlažní dům v Plzni se sedlovou střechou zahrnuje nejen pohodlný prostor k bydlení, ale též veterinární kliniku. Je umístěna ze strany ulice, protilehlá strana domu je maximálně soukromá – patří otevřenému prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje s velkým prosklením a výstupem na terasu v soukromí pozemku.

Architekti Josef Hlavatý a Lenka Hlavatá dostali za úkol navrhnout dům na parcele nepravidelného tvaru na jihovýchodním kraji města, s podélnou osou směřující od severu k jihu. V zahradě stojí vzrostlý ořech, který se stal ústředním motivem venkovního prostoru novostavby.

Přečtěte si také:
Cihlový jednopodlažní dům, který si hraje se světlem

Architekti návrh přizpůsobili okolním stavbám – sousedící zástavbu tvoří jednopodlažní až dvoupodlažní rodinné domy se sedlovou střechou, proto i nový dvoupodlažní dům má sedlovou střechu.

Jih a západ se otevírají do zahrady

Půdorys domu tvoří jednoduchý obdélník, kratší severní stěna je otočena k ulici, jižní k zahradě. Architekti navrhli severní průčelí tak, aby zachovalo půdorysnou stopu původního domu, který se tu v minulosti nacházel.

Dřevěná pergola- Rodinný dům s veterinou v Plzni

Západní strana je chráněna před sluncem a případnými nechtěnými pohledy předsazenou dřevěnou pergolou. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Na západní a jižní straně se dům otevírá směrem do zahrady. Velké okenní otvory na těchto stranách vytvářejí maximální propojení interiéru se zahradou. Západní strana je chráněna před sluncem a případnými nechtěnými pohledy předsazenou dřevěnou pergolou.

Dva celky pod jednou střechou

Protože součástí domu je prostor veterinární kliniky, celá stavba je funkčně a provozně rozdělena na dva základní celky.

Otevřený prostor nad obývákem - Rodinný dům s veterinou v Plzni

Denní zóna působí vzdušně i díky otevřenému prostoru nad obývacím pokojem. Zdroj: Alex Shoots Buildings

První celek tvoří bytová jednotka, do které se vchází z východní strany domu. Na prostor zádveří navazuje vstupní hala a obývací pokoj, propojený s kuchyní a jídelnou. Tato denní zóna působí vzdušně i díky otevřenému prostoru nad obývacím pokojem.

Hlavním prvkem obývacího pokoje je krb umístěný na ose směřující k pýše pozemku – ke vzrostlému ořechu. Na kuchyňskou část s jídelním stolem navazuje prostorná terasa. Kromě přímého výhledu na ořech nabízí i přístup k jezírku obklopenému zelení.

Obývací pokoj - Rodinný dům s veterinou v Plzni

Hlavním prvkem obývacího pokoje je krb umístěný na ose směřující k pýše pozemku – ke vzrostlému ořechu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

V poschodí se nacházejí soukromé místnosti: hlavní ložnice s vlastní šatnou a koupelnou, dětské pokoje, koupelna a zimní zahrada.

Parkování i pro klienty

Druhý celek tvoří veterinární klinika, prakticky umístěná v přízemí v severní části domu, která navazuje přímo na ulici. Návštěvníci kliniky s jednoduchým označením „Veterina“ mají možnost parkovat na jednom ze čtyř míst vyhrazených pro klienty.

Samotná klinika zahrnuje čekárnu pro návštěvníky, dvě ordinace, operační sál, místnost s analyzačními přístroji, denní místnost a WC.

Vstup na kliniku s parkováním - Rodinný dům s veterinou v Plzni

Návštěvníci kliniky s jednoduchým označením „Veterina“ mají možnost parkovat na jednom ze čtyř míst vyhrazených pro klienty. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dřevo a červené cihly

V interiéru dominuje dřevo v různých podobách a formách, ze dřeva jsou i působivé hluboké okenní rámy, či rám zrcadla v koupelně. Dřevo barevně doplňují bílé stěny a šedé akcenty. V denní zóně je nejvýraznějším prvkem stěna z červených cihel v různých odstínech, do které je zabudován krb. Stejné cihly jsou použity na všechny fasády novostavby.

Koupelna - Rodinný dům s veterinou v Plzni

Ze dřeva jsou i působivé hluboké okenní rámy, či rám zrcadla v koupelně. Zdroj: Alex Shoots Buildings

RD s veterinární ordinací

architektonický ateliér: Hlavatí architekti

autoři: Ing. arch. Josef Hlavatý, Ing. arch. Lenka Hlavatá

lokalita: Plzeň, ČR

zastavěná plocha: 210,6 m²

užitná plocha: 300,1 m²

realizace: 2015 – 2018

Sabína Zavarská
Foto: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové fasády cihlové stěny dřevěný nábytek dvoupodlažní domy novostavby rodinných domů
Sdílejte článek

Diskuze