Dva sousední domy jsou propojené, ale každý si přesto zachovává své soukromí
Studio baukultur/ca navrhlo dva moderní domy v centru Toronta, které podporují udržitelný a zdravý životní styl.
Torontská designerská a developerská společnost baukultur/ca dokončila výstavbu dvou domů, při které architekti dbali zejména na udržitelnost stavby a budoucího provozu. Architektům se podařilo na poměrně úzký půdorys pozemku, na kterém běžně stojí jeden dům, navrhnout dvojdům.
I z tohoto pohledu tak můžeme mluvit o udržitelném přístupu. V tradičním významu udržitelnosti byl dům byl navržen tak, aby minimalizoval uhlíkovou stopu. Použití specifických materiálů a povrchových úprav minimalizuje potřebu budoucí údržby, přičemž je stále zaručen vysoký komfort bydlení.
Dva domy v jednom
Na začátku projektu byl jeden úzký pozemek a vize dvou domů. Před architekty stál úkol vytěžit z pozemku skutečně maximum, což se jim také podařilo. Architekti v tomto případě využili koncept řadových domů, avšak mírně jej upravili – domy nepostavili vedle sebe, ale za sebe.
Částečně sdílejí vnější prostory směrem od ulice, zároveň má však každý své soukromí. I když se tento nápad nezdá příliš přelomový, v kanadském městě jde o zcela nový druh stavby, při jejíž realizaci museli architekti spolupracovat s představiteli města, aby získali povolení. Z obou stran se však spolupráce vyplatila, protože představila inovativní přístup, který by mohl přispět k řešení nedostatku nového bydlení ve městě s nejvyšším počtem obyvatel v zemi.
Postavit a dovézt
Přestože nešlo o ekonomicky nejvýhodnější řešení, architekti se rozhodli jít cestou prefabrikované obálky domu, tedy všech stěnových a stropních panelů. Smontování domu na místě pak trvalo už jen pět dní. Výhod tohoto systému je hned několik: zkrácená doba výstavby, efektivní využití zdrojů a snížení odpadu během výstavby, vysoká kvalita stavby díky tomu, že konstrukční systém není vystaven vrtochům počasí, a minimální dopad výstavby domu na komfort sousedů.
Udržitelnost jako klíčový aspekt
Velká snaha byla vynaložena na vytvoření vysoce energeticky efektivní budovy. Výsledkem jsou dva domy, které vypustí o 80 % méně skleníkových plynů a spotřebují o 60 % méně energie, než kdyby byly domy postaveny jednoduše podle norem kanadského stavebního zákona.
Aby těchto působivých hodnot architekti dosáhli, navrhli v rámci domu množství energeticky úsporných opatření: stěny a střecha jsou „zabaleny“ do silné vrstvy souvislé vnější izolace, dobře izolovaná okna s trojitým zasklením poskytují množství přirozeného denního světla, střechy jsou z materiálu, který odráží teplo. Kromě toho byl použit vysoce efektivní systém vytápění, chlazení a rekuperace, LED osvětlení s inteligentním ovládáním a mnohé další.
Architekti se snažili, aby interiér poskytoval maximální komfort a zajišťoval zdravé bydlení svým majitelům. Speciální důraz byl kladen na přísun a kvalitu čerstvého vzduchu, jakož i na zdravotní nezávadnost použitých materiálů.
Je jiný, ale přece zapadne
Přestože se jedná o velmi moderní dvojdům, architekti se ho snažili citlivě zasadit do prostředí. Domu proto navrhli světle šedou fasádu, velká okna a dřevěné detaily – prvky, které dům sdílí se sousedními stavbami. Při pohledu na něj je ovšem jasné, že dům má i vlastní estetiku a jde o moderní reinterpretaci těchto starších, tradičnějších domů.
Interiér obou domů je zařízen velmi podobně – funkčně, stylově, pohodlně a jak jinak – i udržitelně. Odpovídá tomu volba světlých barev (zejména bílé) a přírodních materiálů, například světlé dubové podlahy. K jemnému vytvoření kontrastu použili architekti osvědčenou klasiku – detaily v černé barvě.
FOTOGALERIE
Text: Lucia Blažiová
Foto: Michael Peart