Ekologické bydlení ve flexibilním kontejnerovém domě

14. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Přizpůsobivý a intenzivně propojený s přírodou. Kontejnerový dům vznikl ze dvou přepravních kontejnerů, mezi nimiž je otevřené atrium. Díky němu se kdykoliv během dne snadno promění v uměleckou dílnu, tělocvičnu, místo pro rodinnou relaxaci nebo setkání s přáteli.

Nábytek z palet na ovoce

Neodmyslitelnou výhodou projektu je jeho velmi nízký vliv na životní prostředí. Nejen kvůli umístění a faktu, že stavba nepotřebovala základy, ale i z jiných důvodů.

Kontejnerový dům

foto Constanza Domínguez Claro

Projekt využívá předměty z průmyslového a zemědělského světa: přepravní kontejnery a palety na ovoce, ze kterých je vyhotoven nábytek.

Hlavními výhodami této bezpochyby zajímavé ideje jsou recyklace, rychlost výstavby a nízké náklady.

„Je to místo, které vás vyzývá, abyste žili jednodušeji, svobodněji a lehčeji. Díky jeho úzkému kontaktu s venkovním světem vytváří přímý vztah k přírodě. Obytný prostor má velká okna, která spojují interiér s venkovním prostředím, což dává pocit rozšíření.“

Constanza Domínguez Claro

Kontejnerový dům

foto Constanza Domínguez Claro

Mezi kontejnery je venkovní kuchyně i obývací pokoj

Základem projektu jsou dva přepravní kontejnery, jeden má vnitřní výšku 2,40 m, druhý 2,70, přičemž ostatní rozměry mají stejné. V interiéru najdete dvě ložnice a koupelnu a obývací pokoj s kuchyní. Velká okna se dají snadno zavřít kovovými okenicemi.

Přečtěte si také:
Věřili byste, že tento dům postavili ze starých kontejnerů?
Kontejnerový dům

foto Constanza Domínguez Claro

Oba kontejnery jsou uloženy paralelně, ale mezi nimi je šestimetrový volný prostor pokrytý vyšší kovovou strukturou. Soukromé atrium chráněné z boků kontejnery je venkovní místností, která se dá využít k nejrůznějším účelům a potřebám obyvatelů či návštěvníků.

Kontejnerový dům

foto Constanza Domínguez Claro

Nechybí tu ani kuchyňská linka a masívní jídelní stůl, kousek od něj visí houpačka a za ní je pohodlná sedací souprava s originálním dřevěným stolem. Kousek dál se nachází otevřené ohniště.

Kontrast kovu a dřeva

Střecha poskytuje úkryt v případě špatného počasí, zároveň má i tepelně-regulační efekt v důsledku cirkulace vzduchu. Fasáda kontejnerů je obložena dřevem. Dřevěný plášť dodává projektu teplo a harmonii a zajímavě kontrastuje s chladným kovem. Funguje jako dobře větraná fasáda, protože je oddělen od kovového pláště. Také v interiéru kraluje dřevo.

Kontejnerový dům ložnice

foto Constanza Domínguez Claro

Kontejnerový dům

architekti: Plannea Arquitectura & Constanza Domínguez C.
lokalita: VI Region, Chile
realizace: 2019
plocha: 95,3 m2

Sabína Zavarská
foto: Constanza Domínguez Claro

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: ekologické domy kontejnerový dům
Sdílejte článek

Diskuze