Zdroj: youtube.com/Jindřich Brychta

Hrádek Lipová neboli Špacírštejn: Stavba z lidské vůle a kamenů, která vyrostla z lásky k lesu a poctivému řemeslu

05. 07. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Nedaleko obce Lipová na Olomoucku stojí neobvyklá stavba – umělá zřícenina s názvem Špacírštejn. Za jejím vznikem nestojí žádný šlechtický rod ani obecní projekt, ale jediný muž a jeho posedlost krásou kamene a přírody. Zdeněk Procházka, původním povoláním stavař, přetvořil své procházky lesem v životní dílo.

Z Hrádku Lipová Špacírštejnem

Původně se měl jmenovat Hrádek Lipová, ale veřejnost mu brzy přisoudila výstižnější jméno – Špacírštejn. Není to náhodný pojem. Je odvozený od německého spazieren (procházet se) a vzdává hold jeho autorovi, panu Procházkovi.

Nejde o historickou památku, ale o osobní iniciativu, která vyrostla doslova z ničeho. Když pan Procházka viděl, jak někdo zničil staré zemědělské zídky v lese a odvezl si kameny, rozhodl se zachránit, co šlo – a zbytek přetvořit.

Detail pečlivě poskládané kamenné zdi bez použití malty.

Suchá kamenná zeď – stavba bez použití malty. Zdroj: youtube.com/Jindřich Brychta

Suchá metoda, stovky kýblů a roky trpělivosti

Bez malty, jen za pomoci přesného kladení kamenů, začal budovat svou umělou zříceninu. Nejprve využil zbytky lesních zídek, později nosil kámen z okolních polí – ručně, v kýblech.

Přesné datum zahájení stavby si už nepamatuje, ale odhaduje, že pracoval na hrádku minimálně 5 až 8 let. Není divu, že si autor díla vysloužil doma podezření, že má milenku – tolik času totiž trávil venku hledáním podobných perel.

Přečtěte si také:
Od nepovedené rekonstrukce k chalupě s úctou k historii: Pod žlutou fasádou a polystyrenem se ukrýval kamenný poklad

Oceněný skvost Olomouckého kraje

V roce 2021 byl Zdeněk Procházka oceněn první cenou Olomouckého kraje v kategorii „Neobjevený skvost“. Jeho dílo se stalo atrakcí pro turisty, symbolem vytrvalosti, pocty tradičnímu kamenickému řemeslu a obdivu k přírodě. Hrádek se tak stal nejen osobní poctou krajině, ale i kulturním a turistickým bodem zájmu.

Starší muž v modré bundě prochází kamenným obloukem ve věži ručně postavené z kamenů.

Pan Procházka vysvětluje, že si na klenbu bez malty netroufl a raději sázel na jistotu. Zdroj: youtube.com/Jindřich Brychta

Inspirace, která přetrvá

Příběh Špacírštejna je připomínkou toho, že člověk nemusí být slavný, aby zanechal stopu. Stačí vize, vytrvalost a láska k tomu, co dělá. V době digitálních technologií a rychlého životního tempa je Špacírštejn návratem ke kořenům – k práci rukama, k trpělivosti a k obyčejné radosti z tvoření.

Je to místo, které rozhodně stojí za návštěvu. A člověk, který za jeho vznikem stojí, si zaslouží obdiv celého národa – i když ve videu skromně přiznává, že po žádné slávě netouží.

Galerie:

Video:

Text: Karolína Mechová
Foto: youtube.com/Jindřich Brychta
Zdroj: youtube.com/Jindřich Brychta

Kategorie: Návštěvy domů Stavební materiály
Tagy: kamenna stavba kamenné zdi stavba svépomocí
Sdílejte článek

Diskuze