Zdroj: Adrià Goula

Kámen a klenutý strop vytvořily v interiéru domu neopakovatelnou atmosféru

24. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Kámen v interiéru dokáže vykouzlit neopakovatelnou a velmi působivou atmosféru, když je vhodně použit a kombinován s dalšími zajímavými materiály a barvami. Španělští architekti dostali za úkol zvětšit dům, který už kdysi pro majitele rekonstruovali.

Investor si s cílem zvětšit obytný prostor koupil vedlejší dům. Tato stavba však byla absolutně odlišná od jejich rekonstruovaného domu. Samotní architekti tvrdí, že zadání bylo dost nezvyklé, protože už první dům splňoval všechny požadavky na obyvatelnost (zahrnoval všechno nutné – kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, pokoje). Přidáním nového objemu vznikl velký obývací pokoj, garsonka otevřená do dvora a nová ložnice.

Zrenovovaný městský kamenný prostor s klenbami

Z funkčního hlediska je tak prostor rozčleněn na velký obývací pokoj, část s komínem a místo na koktejl. Zdroj: Adrià Goula

Kamenné zdi, sedlová střecha a klenuté přízemí

Koupený dům s kamennými nosnými zdmi a sedlovou střechou stojí na křižovatce dvou ulic historického městského jádra. Jeho specifikem je klenuté polozapuštěné přízemí. První poschodí obsahuje několik místností.

Přečtěte si také:
Jak to vypadá, když fasáda pronikne dovnitř? Zvenku kámen – zevnitř kámen!

Rozšířená obytná zóna překvapuje několika schody a etážováním

Architekti propojili oba domy přízemím. Přesunuli existující koupelnu a vytvořili spojení, které se otevřelo do velké klenuté haly. Úroveň nového vchodu dosáhli betonovou topografií, díky níž vznikly různé platformy pro různé oblasti rozšířeného obývacího pokoje. Z funkčního hlediska je tak prostor rozčleněn na velký obývací pokoj, část s komínem a místo na koktejl. Tato topografie je diagonálně rozšířena a vytváří „výhledový“ kužel. Je zvýrazněn jedinečnou povrchovou úpravou klenby, která se otevírá směrem ke skupině schodů vedoucích do horního podlaží.

Zrenovovaný městský kamenný prostor s klenbami

První poschodí obsahuje několik místností. Zdroj: Adrià Goula

Velké prosklení prosvětlilo interiér

Nově vzniklá hala byla původně osvětlena jen dvěma malými okny orientovanými na sever. Autoři proměny se proto rozhodli prostor prosvětlit a na západní stranu umístili velké okno, které osvětluje přirozeným světlem vertikální komunikační jádro nového interiéru spojující oba domy.

Přečtěte si také:
Původní zdi byly problémem, nakonec se stal kámen dominantou bytu

Ložnice v meziposchodí

Z prvního poschodí ční velká terasa směřující do dvora. Je určena především pro relaxaci s knihou či dobrým nápojem a je zde slyšet uklidňující zvuk fontány. Architekti využili meziposchodí k tomu, aby sem umístili ložnici. Z nejvyšších míst domu je výhled na historické okolí a symbolickou věž Cruïlles.

Zrenovovaný městský kamenný prostor s klenbami

Přidáním nového objemu vznikl velký obývací pokoj, garsonka otevřená do dvora a nová ložnice. Zdroj: Adrià Goula

Renovace městského domu

architektonický ateliér: Majoral Tissino Architects

lokalita: Cruïlles, Girona, Španělsko

plocha: 192,35 m² + nádvoří 34,30 m²

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Adrià Goula

Kategorie: Design interiérů
Tagy: kamenné zdi klenby městské domy moderni bydleni přístavby prosklené plochy terasy
Sdílejte článek

Diskuze