Zdroj: Ivo Tavares Studio

Původní zdi byly problémem, nakonec se stal kámen dominantou bytu

15. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byl byt v budově ze sedmdesátých let, který neměl žádný charakter. V ničem nevynikal, ničím nepoutal, navíc byl příliš členitý a měl málo přirozeného světla. Jak vdechnout takovémuto prostoru jedinečnost?

Architektům z portugalského ateliéru DRK pod vedením Dioga Almeida se to podařilo díky použití kamene a úpravě dispozice.

Přečtěte si také:
Minimalistický byt v horách, který vás překvapí
Čitárna s kamennou zdí

Zajímavým prvkem je multifunkčnost některých prostorů. Například místnost primárně řešená jako čítárna se může snadno proměnit v pokoj pro hosty. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Hlavním cílem rekonstrukce bylo vnést do devadesát metrů čtverečních velkého prostoru moderní jazyk a dostatek komfortu za kontrolované náklady. Sekundárním cílem architektů bylo dát bytu to, co mu chybělo nejvíce – světlo, prostor a charizma. Následovaly detailní práce na odstranění některých příček a vytváření nových prostorů, z hlediska objemu i funkce. Nová dispozice měla zabezpečit i plynulejší přechod mezi místnostmi.

Původní zdi přinesly problém

Pod vrstvami starých omítek našli původní kamenné zdi. Na jedné straně byl tento objev pozitivní, protože přírodní kámen je výrazným prvkem v interiérech, na druhé straně to znamenalo problém. Proč? Protože se nedaly odstranit. Problém nakonec povznesli ve výhodu: právě díky odhaleným kamenným zdem získal prostor vlastní jedinečnost a exkluzivitu.

Interiér s kamennou zdí a sochami

Právě díky odhaleným kamenným zdem získal prostor vlastní jedinečnost a exkluzivitu. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Multifunkční prostory

Navzdory tomu, že se nedalo vybourat všechno, přece jen se jim podařilo přizpůsobit dispozici moderním potřebám domácích. Zajímavým prvkem je multifunkčnost některých prostorů. Například chodba může zároveň sloužit jako kancelář, místnost primárně řešená jako čítárna se může snadno proměnit v pokoj pro hosty. Dispozici po přeměně tvoří otevřený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, která je srdcem bytu. Kromě tohoto prostoru se v bytě nacházejí dvě ložnice, čítárna, hygienické a technické zázemí.

Přečtěte si také:
Architektům se podařilo proměnit starší byt v moderní byt v industriálním stylu
Jídelna

Dispozici po přeměně tvoří otevřený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, která je srdcem bytu. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Přirozené světlo a přírodní kámen

Autoři rekonstrukce kladli mimořádný důraz na úpravu světelnosti prostoru. Přirozené světlo se stalo prvkem tvarujícím prostor a zároveň zdůrazňuje přírodní kámen. V konečném důsledku právě díky působení světla na kamenné zdi vzniká absolutně specifický zážitek z tohoto prostoru.

Koupelna s podsvíceným zrcadlem

Koupelna. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Stone Walls

architektonické studio: Atelier DRK

hlavní architekt: Diogo Almeida

lokalita: Guarda – Portugalsko

realizace: 2020

plocha: 90 m²

Přečtěte si také:
Typický cihlový byt prošel rekonstrukcí a dnes září čistotou a jednoduchostí

Sabína Zavarská

Foto: Ivo Tavares Studio

Kategorie: Design interiérů
Tagy: interiérové příčky kamenné zdi minimalistický styl moderní byty
Sdílejte článek

Diskuze