I takto může vypadat bydlení u velkoměsta: Dokonalá harmonie a blízkost přírody

01. 11. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Na okraji Prahy stojí obec Křeslice. Jelikož mnoho lidí dnes hledá únik z velkoměsta nejen o víkendech, ale i po skončení pracovní doby, rozrůstá se zde nová zástavba.

Na svažitém pozemku v roce 2014 přibyl nenápadný dům, který dává jeho majitelům možnost vychutnat si krásu prostředí – Pitkovický potok lemovaný starými duby.

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Světlo po celý den

Díky půdorysu ve tvaru písmene L se tento jemně působící rodinný dům těší z ranního i odpoledního světla. Nejdůležitějším momentem stavby je zdůraznění přírodního charakteru pozemku, a to nejen výběrem použitých materiálů. V tomto směru je zajímavý průhled od hlavního vstupu do domu a garáže směrem k lesu. Ze strany ulice je dům uzavřený, rezervovaný, ale také v souladu s přírodou. Kamenné zdi a dřevěný plot ukrývají integrovaný zahradní sklad.

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Podlaha klesá s terénem

Podlaha přízemí kopíruje terén, její úroveň postupně klesá. Pokles podlahy na druhé straně způsobuje zvyšování světlé výšky místností směrem k hlavnímu obytnému prostoru. Ten je umístěn nejblíže k lesu, aby si domácí mohli vychutnat výhled, který nikdy neunaví. Soukromí domácích se nachází v patře a je orientováno směrem na východ. Zde jsou umístěny čtyři samostatné ložnice, přičemž rodičovská má vlastní koupelnu i šatník. Kromě toho se zde nachází velkorysá hygienická místnost, do které se světlo dostává přes pásové okno.

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Venku u krbu

Propojení interiéru s exteriérem znásobuje kryté sezení s venkovním krbem, odkud je výhled na stromy nad potokem. Toto venkovní sezení přímo navazuje na hlavní společenskou místnost. Celému interiéru dominují velmi klidné jemné a harmonické barvy – bílá, dubové a smrkové dřevo.

Foto: Peter Fabo

Foto: Peter Fabo

Technologicky jde o zděnou stavbu s dodatečným zateplením a železobetonovými stropy. Okna jsou dřevěná, podlahy dubové. Vnímáte tu harmonii a blízkost přírody?

RD Praha-Křeslice ve zkratce

Autoři: MACHAR & TEICHMAN | Ing. arch. Pavel Machar, Ing. arch. Radek Teichman

Lokalita: Praha-Křeslice

Realizace: 2014

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné ploty kamenné zdi novostavby rodinných domů rodinne domy zděné domy
Sdílejte článek

Diskuze