Jak to vypadá, když se dvě rodiny rozhodnou bydlet spolu

19. 10. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Přibližně před třemi lety vyrostl v okrajové části Bratislavy zajímavý dvojdům. Dlouholetí přátelé a jejich spřátelené rodiny se rozhodli společně investovat do bydlení u lesa. Především kvůli tomu, že jejich rodiny se rozrůstaly a přehodnotily priority.

Tento způsob bydlení přináší mnoho výhod, nejen kvůli tomu, že mají větší pozemek se zahradou, o kterou se dělí. Pomáhají si i při běžných činnostech, nákupech či péči o děti. Zajímavé řešení, které má v současné době nemalý význam.

Dvojdům u lesa v Bratislave

Foto Tomáš Manina

Pozemek okouzlil majitele stavby na první pohled. Kromě polohy v rekreační oblasti je pozitivní hodnotou blízkost lesa a několik stoletých stromů přímo na pozemku. I když je stavba spojená, oba domy jsou řešené jako samostatný prostor s vlastním soukromím. Oba jsou navrženy jako rovnocenné bydlení s parkovacími plochami.

Ještě zajímavější je, že každý dům se „vešel“ do hodnoty bratislavského třípokojového bytu a provozní nálady jsou též nízké. K základním objemům se sedlovou střechou patří dva sklady s plochými střechami.

Dvojdům u lesa v Bratislave

Foto Tomáš Manina

Svažitý terén oddělil domy a rozčlenil zahradu

Dvojdům, který se skládá ze dvou stejných celků, nepůsobí ani trochu nudně. Kromě množství prosklených ploch a kombinací materiálů je to i díky svažitému terénu. Kvůli němu je mezi domy výškový rozdíl 1,25 metru. Taktéž zahrada je rozdělena do tří výškových úrovní, díky čemuž vznikly intimní zóny.

Dvojdům u lesa v Bratislave

Foto Tomáš Manina

Energeticky úsporné i bez rekuperace

Díky poloze, umístění na pozemku, vybraným materiálům a postupům se autorům projektu Martinovi Rezníkovi a Silvii Kračúnové z ateliéru Architekti.sk podařilo dosáhnout nízkoenergetičnosti stavby i bez rekuperace a klimatizace.

Pomocníkem v tomto směru je jižní orientace a tepelné zisky v zimě, provětrávaná fasáda z cedrového dřeva, fasádní izolace ze skleněného recyklátu a zateplení střechy izolací puren. Výrazně též pomáhá zapuštění spodního obytného podlaží do země. V budoucnosti je možné napojení fotovoltaických článků. Odpadní voda se čistí v samostatných čističkách, které jsou umístěny v zahradě. Voda ze střech se sbírá a zalévá se jí zahrada a skleník.

Dvojdům u lesa v Bratislave

Foto Tomáš Manina

Dostatek místa pro každého

Oba domy mají v přízemí (respektive v částečně zapuštěném suterénu) otevřený společenský prostor – denní zónu s kuchyní, obývacím pokojem a jídelní částí. Navazuje na ni venkovní dřevěná terasa. Nad denní zónou se nacházejí ložnicová poschodí se třemi místnostmi, koupelnou, schodištěm a vstupními halami – z ulice se vstupuje přímo do tohoto vyššího podlaží.

Plně využity jsou i podkrovní prostory – jsou velkým multifunkčním „loftem“, který představuje útočiště pro nejmenší členy rodiny, ale nachází se tu též pokoj pro hosty. Jednoduchý svěží interiér kombinuje vícero materiálů: bílý supermatný laminát, masivní dub, dubové dýhy, pohledový beton a nepálenou hlínu.

Dvojdům u lesa v Bratislave

Foto Tomáš Manina

Ideální řešení v dobách pandemií

„Po celou dobu omezení kvůli koronaviru jsme měli v „loftu“ ateliér, tak přibyla další funkce, kterou bez problémů zvládne. I když mnozí na tu dobu vzpomínají neradi, musíme přiznat, že tyto měsíce byly pro naše děti velmi šťastným a bezstarostným obdobím. Všech pět si hrálo ve společné zahradě,“ popisuje kdysi netušené výhody dvojdomu na okraji Bratislavy Martin Rezník.

Dvojdům u lesa v Bratislave

Foto Tomáš Manina

Dvojdům u lesa

architektonický ateliér: Architekti.sk

autoři: Martin Rezník, Silvia Kračúnová

lokalita: Bratislava

užitná plocha: 2 x 225 m2

zastavěná plocha: 2 x 98 m2

plocha pozemku: 2 x 398 m2

projekt: 2015

realizace: 2017

Sabína Zavarská
foto: Tomáš Manina

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvojdům rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze