Jak toho dosáhli? Neuvěřitelná přeměna domu i bez radikálního bourání
Architekti přeměnili průměrný příměstský dům v elegantní budovu se silným charizmatem. Cílem rekonstrukce bylo změnit využití orientace na pozemku bez radikálního bourání.
Když si dnešní majitelé kupovali dům, viděli v něm velký potenciál. V prvé řadě však chtěli dát budově modernější vzhled. Potřebovali funkční garáž a propojení interiéru s exteriérem – žádali posílit vztah interiéru se dvorem a poli za ním.
Dalším přáním byl panoramatický výhled na luční svahy. Mladý pár si na realizaci svých plánů přizval architekta Petera Van Impe.
Nejprve odstranil přístavby, potom stavěl
Architekt, hledaje co nejvhodnější řešení s ohledem na složitou morfologii lokality, začal úplně od nuly. V prvé řadě se zbavil všech malých přístaveb a doplňků, které k základní hmotě domu přibyly v průběhu let. Zachována zůstala jen hlavní budova. K ní navrhl dvě nové přístavby – garáž s technickým zázemím a část, v níž se nachází obytný prostor.
Noční a denní část spojené skleněnou chodbou
Nový obytný prostor se nachází v zadní části pozemku a s původním domem ho pojí skleněná chodba. Díky ní se architektovi podařilo do interiéru dostat mnoho přirozeného světla, ale zároveň vytvořit téměř hmatatelné propojení s exteriérem.
Díky novým přistaveným částem architekt dosáhl rozdělení domu na světlou denní část a soukromou noční zónu. Na jednopodlažní přistavěnou část navazuje venkovní terasa orientovaná k okolní přírodě.
Cesta pro přirozené světlo
Toto dělení má více výhod, jednou z nich je i fakt, že zatímco děti spí, rodiče mohou pokračovat ve svých aktivitách v obývacím prostoru, aniž by je rušili. Na druhé straně tyto části nejsou od sebe odříznuty, a tak – díky použití mnoha skla – mají rodiče z obývacího pokoje pod kontrolou i noční křídlo.
Skleněná chodba zároveň vytvořila dvě terasy mezi původní a novou částí domu. Díky nim se dostává světlo do interiéru nejen ráno, ale prakticky během celého dne – i večer.
Řešení do budoucnosti
Nové i stará část domu působí harmonicky, protože je architekt oblékl do stejných materiálů: dřevo a panely z vláknitého cementu. Oba materiály jsou snadno udržitelné a „čisté“. Navzdory všem inovacím se nakonec podařilo přestavbu realizovat k plné spokojenosti majitelů, s přívětivým rozpočtem a maximálními možnostmi do budoucnosti. Vytápění i teplou vodu zabezpečuje kompenzační kotel na zemní plyn.
Goetsenhoven House
architektonický ateliér: AST 77 Architecten
architekt: Arch. Ing. Peter Van Impe
lokalita: Tienen, Belgie
plocha: 354 m2
realizace: 2013
Sabína Zavarská
foto: Steven Massart, www.architectuurreportage.be