Jak vytvořit soukromí na svažitých parcelách, které z obou stran obklopuje cesta
Divoká Šárka je romantická přírodní lokalita, kterou nejen domácí nazývají oázou ticha v Praze. Rozsáhlé lesy, skalnatá úbočí, potok či přírodní koupaliště lákají i turisty. Nečekaná přírodní scenérie na severu Prahy okouzlila také investory, kteří se rozhodli na tomto území postavit ne jeden dům, ale hned dva. I když na první pohled vypadají navlas stejně, ve skutečnosti jsou to spíše dvouvaječná dvojčata – s určitými odlišnostmi.
Prostor, na kterém se parcely nacházejí, nevypadal velmi vábně. Ačkoliv je tu příroda nádherná, přece jen se našla i negativa. Hlavní vyplývala z toho, že pozemky jsou v zatáčce cesty, která je obepíná shora i zdola. Krajní dům ještě i zboku.
První výzvou pro architekty z ateliéru SENAA architekti bylo vytvořit dostatek soukromí pro obyvatele, navzdory blízkosti cesty a okolních staveb.
Další výzva vyplynula ze svažitého pozemku – z převýšení až šesti metrů mezi horní ulicí a níže položenou zahradou.
Tatáž kompozice, odlišná dílčí řešení
Ačkoliv oba domy mají základní kompozici hmot stejnou, liší se v dílčích řešeních. Mají rozdílný vstup, vjezd a odlišují se i venkovními opěrnými zdmi a exteriérovými schodišti. Obě stavby jsou třípodlažní, přičemž přízemí je ukryto pod úrovní horní ulice a přímo navazuje na zahradu.
Vchod vede do prostředního podlaží, nahoře jsou ložnice, dole obývací pokoj s kuchyní
Do domů se vchází přes nástupní terasu do prostředního podlaží. Ocitnete se na galerii, z níž se otevírá pohled přes hlavní obytný prostor směrem do zahrady. V horním podlaží jsou tři ložnice a dvě koupelny, prostřední poschodí kromě vstupu obsahuje ložnici rodičů, šatnu a koupelnu se saunou. V nejnižším poschodí je umístěna kuchyň, jídelna, obývací pokoj a místnost s domácím kinem.
Nejcennějším momentem realizace je důsledné osazení vil do svahu
Navzdory komplikované poloze obě vily poskytují krásný výhled směrem na protilehlý svah a jeho dominantu – kostel sv. Matěje.
„Důležitým spojujícím prvkem obou domů je důsledná práce s osazením na terén, zakomponování domu do svahu a propojení zahrady s interiérem i pomocí betonových a ocelových schodišť. Velkoformátová dřevěná posuvná okna jsme orientovali na východ, a tak umožňují panoramatický výhled do okolí a propojují dům s terasou a zahradou,“ vysvětlují autoři projektu z brněnského ateliéru SENAA, architekti Václav Navrátil a Jan Sedláček.
Znáte hanspaulské ploty?
Autoři návrhu použili i zajímavý prvek, který je typický pro tuto lokalitu, takzvaný hanspaulský plot. Tvoří ho spárované zdivo z bílých cihel a dřevěná výplň. Díky tomuto plotu vily skvěle zapadají do okolního prostředí. Většího soukromí mezi dvěma cestami architekti dosáhli ponorem přízemí navazujícího na zahradu pod úroveň horní ulice.
Vily v Divoké Šárce
architektonický ateliér: SENAA architekti, s. r. o., Václav Navrátil, Jan Sedláček
tým: Václav Navrátil, Jan Sedláček, Katarína Zabadalová, Ján Gadziala
lokalita: Praha, Divoká Šárka
realizace: 2017 – 2019
Sabína Zavarská
Foto: Aleš Jungmann