Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dokonalé využití terénu! Z domu ve svahu udělali oázu klidu

01. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Už jsme zveřejnili více zajímavých projektů, které pracovaly se svažitým pozemkem, tento si nás však získal nejen dokonalou souhrou s parcelou, ale i atmosférou, kterou se podařilo autorům projektu z ateliéru PLATFORMA ARCHITEKTI vytvořit.

Vilu ve svahu nazvali Flow House a důvod nemusíme dlouho hledat. Za prvé – hmota domu kopíruje svah, jako by se po něm plavila, za druhé – „plavbu“ je cítit i uvnitř, prostory plynou volně a příjemně až směrem k zahradě.

Moderní jednopodlažní geometrická vila ve svahu

Jednopodlažní objekt vily je tvarován přesně podle zlomů terénu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Základem novostavby bylo přání majitelky vytvořit intimní prostor, který by byl chráněn před jakýmikoliv pohledy zvenčí. Autoři projektu tento prostor nazvali oázou klidu. Je umístěn na nejnižším místě vily s výhledem na soukromou zahradu. Tato oáza klidu díky prosklení vnáší harmonii i do interiéru a navazuje na zatravněné atrium uprostřed půdorysu domu ve tvaru písmene U.

Přečtěte si také:
Pozemek situovaný v prudkém svahu vyžadoval mimořádný rodinný dům

Jak využili terén

Cílem architektů bylo do všech prostorů domu vtáhnout výhledy na malebné okolní kopce a odrostlé stromy. Zároveň se snažili co nejlépe využít terén a vyhnout se výkopovým pracím. Všechny požadavky majitelky a představy architektů vyústily do jasného, čistého a jednoduchého konceptu atriového domu na platformě, který plynule kopíruje svažitý terén. Je až neuvěřitelné, jak se tolik náročných aspektů „vešlo“ do úplně jednoduchého a čistého řešení.

Moderní jednopodlažní geometrická vila ve svahu

Architekti položili vnitřní schody vedoucí do denní zóny a venkovní schody v atriu vedle sebe tak, že je dělí jen prosklená stěna. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Dvě podlaží jsou vlastně jen jedno

Jednopodlažní objekt vily je tvarován přesně podle zlomů terénu. Toto zalomení vytváří opticky dvě podlaží, ale ve skutečnosti je to stále jednopodlažní, ​​prostorově členitý objekt. Díky tomuto řešení se majitelé mohou těšit z výhledů na okolí nejen z hlavní společenské zóny, ale i z ložnic.

Moderní jednopodlažní geometrická vila ve svahu

Moderní interiér působí luxusně, světle a mimořádně vzdušně. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Od cesty si domu ani nevšimnete

V místech u cesty se dům chová jako protihluková stěna zasunutá pod úroveň cesty. Nejblíže k cestě se nachází nejvýše položená část domu s garáží, technickým zázemím a jedním pokojem. Směrem k atriu je umístěna hlavní ložnice s šatníkem a koupelnou a další pokoje, z obou se dá vyjít do atria.

Přečtěte si také:
Minimalistický dům, který v prudkém svahu levituje nad krajinou

Oáza klidu doslova a do písmene

V jednom rameni „písmene U“ je hlavní denní zóna s kuchyní, obývacím pokojem a jídelní částí. Na ni navazuje venkovní terasa. V druhém rameni domu je posilovna, z níž se dá také vyjít na klidnou terasu s výhledem do zahrady. Oáza klidu tedy spojuje obě ramena domu, uzavírá plynutí domu a dívá se do zahrady.

Moderní jednopodlažní geometrická vila ve svahu

V jednom rameni „písmene U“ je hlavní denní zóna s kuchyní, obývacím pokojem a jídelní částí. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Schodiště, prosklené stěny, střešní světlíky

Součástí projektu je akceptování odrostlých stromů a jejich osazení do hmoty domu díky výřezům. Moderní interiér působí luxusně, světle a mimořádně vzdušně. Zajímavým prvkem jsou schodiště, která nejsou jen uvnitř, ale i ve venkovní části – v atriu. Architekti položili vnitřní schody vedoucí do denní zóny a venkovní schody v atriu vedle sebe tak, že je dělí jen prosklená stěna.

Přečtěte si také:
Vila v Praze vsazená do svahu působí z ulice jako přízemní dům

Když procházíte tímto místem, na chvíli se pozastavíte nad tím, zda to není jen zrcadlový obraz. Samozřejmostí jsou střešní okna, která přivádějí přirozené světlo na důležitá místa, například přímo nad kuchyňský ostrůvek, který je zároveň pracovním pultem, a do chodby u ložnic. Prostě „Plynoucí dům“ v plynoucím terénu.

Moderní jednopodlažní geometrická vila ve svahu

Prostory plynou volně a příjemně až směrem k zahradě. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Flow House

architektonický ateliér: PLATFORMA ARCHITEKTI

autoři: Ing. arch. David Průša, Katarína Srnová

lokalita: ČR

zastavěná plocha: 524 m2

podlahová plocha: 397, 40 m2

obestavěný objem: 1 775 m3

projekt: 2015 až 2017

realizace: 2016 až 2021

Sabína Zavarská

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu geometrické linie jednopodlažní domy moderní domy Otevřená dispozice Prosklené části fasády vily
Sdílejte článek

Diskuze