Zdroj: Aleš Jungmann

Jak vytvořit soukromí na svažitých parcelách, které z obou stran obklopuje cesta

11. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Divoká Šárka je romantická přírodní lokalita, kterou nejen domácí nazývají oázou ticha v Praze. Rozsáhlé lesy, skalnatá úbočí, potok či přírodní koupaliště lákají i turisty. Nečekaná přírodní scenérie na severu Prahy okouzlila také investory, kteří se rozhodli na tomto území postavit ne jeden dům, ale hned dva. I když na první pohled vypadají navlas stejně, ve skutečnosti jsou to spíše dvouvaječná dvojčata – s určitými odlišnostmi.

Prostor, na kterém se parcely nacházejí, nevypadal velmi vábně. Ačkoliv je tu příroda nádherná, přece jen se našla i negativa. Hlavní vyplývala z toho, že pozemky jsou v zatáčce cesty, která je obepíná shora i zdola. Krajní dům ještě i zboku.

První výzvou pro architekty z ateliéru SENAA architekti bylo vytvořit dostatek soukromí pro obyvatele, navzdory blízkosti cesty a okolních staveb.

Přečtěte si také:
Dokonalé využití terénu! Z domu ve svahu udělali oázu klidu

Další výzva vyplynula ze svažitého pozemku – z převýšení až šesti metrů mezi horní ulicí a níže položenou zahradou.

Tatáž kompozice, odlišná dílčí řešení

Ačkoliv oba domy mají základní kompozici hmot stejnou, liší se v dílčích řešeních. Mají rozdílný vstup, vjezd a odlišují se i venkovními opěrnými zdmi a exteriérovými schodišti. Obě stavby jsou třípodlažní, přičemž přízemí je ukryto pod úrovní horní ulice a přímo navazuje na zahradu.

Pohled zvenčí ze zahrady Vily Divoká Šárka

Obě stavby jsou třípodlažní, přičemž přízemí je ukryto pod úrovní horní ulice a přímo navazuje na zahradu. Zdroj: Aleš Jungmann

Vchod vede do prostředního podlaží, nahoře jsou ložnice, dole obývací pokoj s kuchyní

Do domů se vchází přes nástupní terasu do prostředního podlaží. Ocitnete se na galerii, z níž se otevírá pohled přes hlavní obytný prostor směrem do zahrady. V horním podlaží jsou tři ložnice a dvě koupelny, prostřední poschodí kromě vstupu obsahuje ložnici rodičů, šatnu a koupelnu se saunou. V nejnižším poschodí je umístěna kuchyň, jídelna, obývací pokoj a místnost s domácím kinem.

Obývací pokoj Vily Divoká Šárka

V nejnižším poschodí je umístěna kuchyň, jídelna, obývací pokoj a místnost s domácím kinem. Zdroj: Aleš Jungmann

Nejcennějším momentem realizace je důsledné osazení vil do svahu

Navzdory komplikované poloze obě vily poskytují krásný výhled směrem na protilehlý svah a jeho dominantu – kostel sv. Matěje.

Přečtěte si také:
Navrhnout na tomto místě dům bylo náročnějším oříškem. Dům postavili na svahu s výškovým rozdílem čtyř a půl metru

„Důležitým spojujícím prvkem obou domů je důsledná práce s osazením na terén, zakomponování domu do svahu a propojení zahrady s interiérem i pomocí betonových a ocelových schodišť. Velkoformátová dřevěná posuvná okna jsme orientovali na východ, a tak umožňují panoramatický výhled do okolí a propojují dům s terasou a zahradou,“ vysvětlují autoři projektu z brněnského ateliéru SENAA, architekti Václav Navrátil a Jan Sedláček.

Kuchyne Vily Divoká Šárka

Kuchyň s jídelnou se nachází v nejnižším patře a je propojena s obývacím pokojem. Zdroj: Aleš Jungmann

Znáte hanspaulské ploty?

Autoři návrhu použili i zajímavý prvek, který je typický pro tuto lokalitu, takzvaný hanspaulský plot. Tvoří ho spárované zdivo z bílých cihel a dřevěná výplň. Díky tomuto plotu vily skvěle zapadají do okolního prostředí. Většího soukromí mezi dvěma cestami architekti dosáhli ponorem přízemí navazujícího na zahradu pod úroveň horní ulice.

Pohled shora Vily Divoká Šárka

Autoři návrhu použili i zajímavý prvek, který je typický pro tuto lokalitu, takzvaný hanspaulský plot. Zdroj: Aleš Jungmann

Vily v Divoké Šárce

architektonický ateliér: SENAA architekti, s. r. o., Václav Navrátil, Jan Sedláček

tým: Václav Navrátil, Jan Sedláček, Katarína Zabadalová, Ján Gadziala

lokalita: Praha, Divoká Šárka

realizace: 2017 – 2019

Sabína Zavarská
Foto: Aleš Jungmann

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu dvojdomy třípodlažní domy vily
Sdílejte článek

Diskuze