Jednoduchý klasický dům v moderním kabátu

Jednoduchý klasický dům v moderním kabátu

06. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Nové rodinné domy často dělíme na tradiční, tj. ověřenou klasiku s šikmou střechou, přiznaným dřevem a útulným interiérem, a na moderní bílou kostku s čistými, ale sterilními liniemi. Je to opravdu tak? Není budova spíše dobrá, nebo špatná, funkční, nebo nefunkční?

Mladý architekt XY se pokusil oba pohledy skloubit a svůj výsledek nabídl klientům společnosti Ekonomické stavby.

Dům Lucie 39 čerpá z dlouholetých zkušeností našich předků, ale naplno využívá komfort, jež nabízejí současné materiály a struktury. Poměr stěn půdorysu, sklon střechy a další elementární prvky původní venkovské architektury tvoří základní principy návrhu. Tento dům přirozeně patří na místo s nízkou venkovskou architekturou.

Půdorys domu FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Půdorys domu FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Klasické akcenty však obohacují současné prvky, zvyšují pohodlí uživatelů a přibližují dům dnešním potřebám. Nadstandardní zasklení v obývacím pokoji nabízí silné spojení zahrady a interiéru i velkorysé prosvětlení. Přehřátí vnitřního prostředí zabraňuje přesah střechy, který také nabízí příjemné zakryté posezení na terase. Terasa zároveň oživuje jednoduchou hmotu, navíc umožňuje „čtení“ jednotlivých funkcí částí domu zvenku. Další části domu ctí především funkci, což se zrcadlí v rastru oken a jednoduchém ukončení střechy.

Jižní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Jižní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Dispozice opět vychází z minulosti. Vstup ze střední části severní strany domu umožňuje snadný přístup do šatníku a na toaletu okamžitě po vstupu do domu a zároveň nabízí přímé spojení s denní částí interiéru. Vstup má navíc působivý průhled do zahrady. Denní zóna se dělí na část obývací, jídelnu a kuchyň. Všechna tato místa jsou opticky propojena mezi sebou a také se zahradou, což jim dodává vzdušnost a prostornost. Z denní zóny vede chodba zpřístupňující všechny intimní prostory potřebné pro život rodiny. K dispozici jsou dva dětské pokoje vybavené komfortním pracovním stolem umístěným přímo pod oknem, prostornou vestavěnou skříní a postelí. Na konci chodby se vstupuje do ložnice přímo spojené se šatnou. Příjemné západní slunce prostupuje do ložnice přes jediné okno na západní fasádě domu. Na severní straně chodby jsou prostory přímo osvětlených koupelen. Tyto jsou připraveny pro maximální variabilitu jejich využití. Ze základních možností se nabízejí varianty s jedním velkým prostorem stvořeným pro maximální komfort pohybu v koupelně, nebo rozčlenění na dvě místnosti, což umožní využívat hygienická zařízení více členům rodiny současně. V této variantě lze orientovat vchod do západní koupelny přímo z ložnice, čímž vznikne samostatná koupelna pro maximální soukromí rodičů.

Severní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Severní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Konstrukčně se jedná o velmi jednoduchý dům. Na nosných zdech je krov nesoucí střechu. Jeho svah prochází do vertikálních konstrukcí při použití skrytých okapů. Konstrukce zastřešení terasy je dřevěná, strukturálně související s hmotností budovy. Lucie 39 spojuje roky osvědčených zásad s možnostmi dnešních materiálů a stavebních technik. Výsledkem je harmonický celek připravený sloužit pohodlí celé rodiny. Kompromisy nejsou nutné, jen správně kombinovat výhody technologie a zkušeností.

Východní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Východní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Barevné schéma Lucie pracuje s bílou a šedou, které doplňuje dřevěné obložení na terase.

Východní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Východní pohled FOTO EKONOMICKÉ STAVBY

Dnes méně než kdy předtím platí dogmata doby, proto v současnosti již nic není možné popsat slovem „moderní“. V 60. letech byla moderní rocková hudba a v architektuře hrál první housle funkcionalismus, bylo snadné si pod tímto označením představit konkrétní styl. Ale co je dnešní moderní hudba? Je to kytara, elektronická, nebo jiná? Dnes si každý může vybrat z nesčetných stylů, a to platí i pro architekturu. Dnes už není žádný jednotný styl, architekti volně hledají vlastní cestu, vlastní rukopis. Není tedy správné rozdělit domy na moderní a klasické, ale na dobré a špatné.

TEXT RED
FOTO EKONOMICKÉ STAVBY
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dům bez střechy máta máta vodní projekty bungalovů projekty rodinnych domu půdorys půdorys domu třešeň vodní sklo
Sdílejte článek

Diskuze