Jednoduchý a moderní dům na svahu, který naplno využíva krásných výhledů
Krásná parcela na skvělé adrese – co víc si mohou investoři přát. Ještě kdyby se nejednalo o tak prudký svah s orientací na sever a dvěma sousedy v těsné blízkosti… Pojďme se podívat, jak si s tímto zadáním poradili architekti z ateliéru A69.
Pro domácí to nebyla první spolupráce s uznávanými architekty – jeden dům v rodině od této kanceláře se před nějakou dobou již realizoval. Proto bylo opětovné spojení autorů s moderně uvažujícími a design ctícími manžely přirozenou volbou. Přáním investorů byl dům, který naplno využívá krásných výhledů, nemá složitou dispozici a bude ve výrazu jednoduchý a moderní.
Právě „jednoduchost“ se stala pro architekty největší výzvou – řešení se totiž ukázalo jako velmi složité. Dům s jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími hmotově vychází z daností okolních objektů. Ve druhém nadzemním podlaží navazuje na štítovou zeď sousedního objektu na jihu, první nadzemní patro – hlavní obytné – je řešeno vysunutím na úroveň severního sousedního objektu.
„Klienti byli velmi odvážní a moderně naladěni, navíc plní energie a odhodlání bydlet v současném domě bez kompromisů,“ říká Michal Nohejl z ateliéru A69 – architekti. To se projevilo i v návrhu: Podzemní a druhé nadzemní patro jsou řešeny jako uzavřené kompaktní hmoty zajišťující potřebnou intimitu, hlavní obytné patro je oproti tomu definováno jako volný prostor, plynoucí mezi pevnými boxy, které obsahují technické a sociální zázemí, kuchyni a schodiště.
Tepelný komfort
V relativně velkém domě v severním svahu se kladl velký důraz na tepelnou pohodu. Nejen z hlediska úspor za energie bylo jako tepelný zdroj vybráno tepelné čerpadlo země–voda. V objektu je proto podlahové vytápění, v letních měsících se skvěle osvědčily chladicí stropy. V obou nadzemních podlažích je navíc krbová vložka – zejména z estetických důvodů. Jako doplňkový zdroj energie slouží solární panely na střeše.
Dům v kostce
Architekt: A69 – architekti / Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Spolupráce: Michal Nohejl
Technické řešení: OMEGA project, s. r. o. – Jan Škopek, Miroslav Fejfar
Zhotovitel: IPM Building, spol. s r. o.
TEXT: Matej Šišolák
FOTO: Jaroslav Hejzlar
ZDROJ: časopis HOME
Vizuální dojem je samozřejmě optimální, čeho se zde bojím je zimní vytápění. Já mám pouze prosklenou zimní zahradu která je přímo napojená na obývák a tak vím, co to v zimě znamená. I já miluji otevřené, prosklené objekty ale v tropech. Na záchodu (koupelně) mi chybí denní světlo. Bazén s přetokem vody vypadá dobře, ale pochybuji o jeho praktičnosti.Vodu u bazénu bych nechtěl utírat a uklízečku na to nemám.I zde bych nechtěl platit účet za ohřívání vody a vzduchu.
Majitelům gratuluji a přeji dlouhý a šťastný život.