Jednoduše, pragmaticky a prostě: Levný malý dům s maximálním efektem

13. 11. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Poměrně levný domek v lůně přírody vůbec nemusí působit lacině ani nevkusně. Architekti z ateliéru Stempel & Tesar architekti vytvořili elegantní minimalistický dům, který okouzlí svou jednoduchostí a industriálním nádechem. Ten však neprotiřečí okolní přírodě, je změkčený dřevem.

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Směrem k přírodě

Samotný dům od ulice odděluje dřevěný plot, za kterým se nachází garáž, parkovací stání a překrytý vstup do domu nacházejícího se za nimi. Dům má jednoduchý obdélníkový půdorys, dvě nadzemní podlaží a sedlovou střechu se střešními okny. Takto chrání soukromí domácích. Nepřicházejí však o krásný výhled ani kontakt s přírodou. Opačná strana domu je totiž otevřená velkými proskleními směrem do zahrady.

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Co říkají o projektu je autoři?

„Klimatické podmínky horského prostředí jasně definovaly požadavky uživatele. Malý levný dům na úpatí Ještědu je řešen jednoduše, prostě a pragmaticky. Archetypální forma se stává přirozenou součástí okrajové rezidenční části Liberce. Minimální rozměry stavby vyžadovaly až strojírenský přístup k návrhu. Všechny prostory od technické místnosti až po obývací pokoj jsou řešeny na milimetr, včetně rozmístění nábytku a umístění věcí v něm. Pouze tak bylo možné docílit toho, že navzdory malým rozměrům domu při jeho návštěvě budete mít pocit prostorného a komfortního bydlení. V domě neexistuje žádné promarněné místo. Vše je účelné, prostorově úsporné, a přitom útulné, jako vlčí doupě,“ objasňuje fakta Jan Stempel a Jan Jakub Tesař.

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Jak je řešena dispozice?

V málokterých domech je řešeno schodiště tak, aby vedlo přímo do středu obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou. V tomto ano, a vůbec to nevadí, právě naopak, tvoří zajímavý funkční předěl mezi obývákem a kuchyní s jídelnou. V patře se nachází ložnice rodičů se šatnou a ještě jeden pokoj, k němuž patří také šatna. Zbytek prostoru druhého nadzemního podlaží vyplňuje samostatná toaleta a koupelna.

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Interiéru dominuje bílá

V této barvě je i vestavěný nábytek, který nejenže šetří prostor, ale také vytváří velmi čistý minimalistický efekt, a také pohovka. Podlahy i schody jsou ze světlého dřeva, s nímž kontrastuje tmavohnědý dřevěný jídelní stůl. Celý efekt je zpestřen červenými jídelními židlemi a umocněn krásným výhledem přes velké prosklené dveře. Díky nim je možné spojit obývací místnost i jídelna s exteriérovou terasou a zahradou.

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Příjemným a praktickým řešením je horizontální okénko nad kuchyňskou linkou, ke které patří pracovní ostrůvek ve stejných barvách. Zajímavý kontrast teplého s chladným dosáhli architekti betonovým stropem. Industriálně působí i osvětlení, jehož kabely jsou v červené barvě.

Foto: Petr Vlk

Foto: Petr Vlk

Dům, kterému jsou pány, ne otroky

Přírodní materiály byly požadavkem majitelů, i proto je dům oděn do modřínového obložení fasády, které časem získá stříbrnou patinu. Na střeše je použit předzvětralý titanzinek. A co je hlavní: jde o dům, ve kterém majitelé nejsou otroci, ale jeho skutečnými pány. Rodinný dům totiž chápou jako účelný prostředek k bydlení a ne výstavní dědictví pro další generace.

RD Liberec v kostce

Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař

Lokalita: Liberec, ČR

Projekt a výstavba: 2013 až 2017

Pozemek: 1 165 m2

Zastavěná plocha: 136 m2

Užitná plocha: 137,5 m2

Sabína Zavarská
Foto: Petr Vlk

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěný strop dveře do domu levné domy minimalistické domy moderní domy půdorys půdorys domu réva rodinne domy schody Stempel & Tesar architekti
Sdílejte článek

Diskuze