Kouzlo viktoriánského stylu: Úchvatný městský dům se třemi podlažími

28. 06. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Anglické studio LLI Design, které je vítězem několika cen za design, nedávno dokončilo zajímavou rekonstrukci třípodlažní viktoriánského městského domu. Nachází se v oblíbené rezidenční části severního Londýna. Nechte se inspirovat!

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com 

Neměl vlastní tvář

Cílem rekonstrukce starého domu bylo vytvořit teplý, harmonický a pohodlný domov s moderními prvky. Původní dům se sice nacházel v použitelném stavu, ani technicky nebyl poškozený, avšak působil už opotřebovaně a unaveně, přímo prahl po oživení. A co bylo nejdůležitější: přesto, že profitoval z dobré dispozice a nádherné zahrady, chyběl mu charakter, neměl žádnou osobnost, specifický výraz.

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zvýraznili viktoriánský styl

Autoři rekonstrukce se shodli na tom, že některé prvky původního domu mohou zvýraznit a další obnovit, čímž podtrhli viktoriánský styl celého domu. Nejvýraznějším prvkem přeměny a největší chloubou zrekonstruovaného domu je vytvoření velkého prosklení, díky kterému se příjemná šedomodré-bílá kuchyň otevírá do zahrady.

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Co chybělo, to doplnili

Stále to však nebylo ono – původních viktoriánských prvků nebylo mnoho na to, aby daly domu celý charakter. Proto se architekti rozhodli do domu doplnit i nové prvky, charakteristické pro viktoriánskou architekturu včetně vitráže, či černo-bílých dlaždic ve vstupní chodbě. Dlažba se stylovým vzorem propojuje minulost se současností. Charakter chodby zdůraznilo dramatické měděno-skleněné závěsné svítidlo nad schodištěm. Atmosféru v dětských pokojích dotvářejí látkové rolety s milým vzorem. Zastaralá skříň v obývací místnosti byla nahrazena vestavěným regálem lemující krb. V jídelně i obývacím pokoji je originálně zdobený strop. Zrekonstruovaný dům má dnes jednoznačně silný a působivý výraz.

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Jak je řešena dispozice?

Rozložení domu ve třech podlažích umožňuje jednoduché funkční členění místností. V přízemí se nachází vstupní sál vedoucí ke dvěma místnostem, na konci chodby je kuchyň. Nachází se zde také schodiště s bílým dřevěným zábradlím. První patro je rozděleno do dvou apartmánů – jednoho většího, druhého menšího. Výše se nacházejí dětské ložnice a místnost pro hosty. Sklep byl ponechán v původním stavu a je určen pouze pro skladování.

Zdroj: v2com

Zdroj: v2com

Rekonstrukce viktoriánského domu ve zkratce

Architektonické studio: LLI Design

Lokalita: Londýn, Velká Británie

Plocha: 230 m2, včetně sklepa a zahrádky

Realizace: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj: v2com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: městský dům rodinne domy viktoriánský styl
Sdílejte článek

Diskuze