Množství materiálu na dům si majitel nasbíral sám. Výsledek vás překvapí!

26. 02. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

V části Ústí nad Labem, které se říká Střekov, se už na pohled kombinuje několik období i typů prostředí. Najdete zde cíp bujné vegetace, ale i intenzivně obývané sídliště a pod ním předválečnou architekturu. Jak přizpůsobit stavbu rodinného domu této nejednotné mozaice?

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Nejistota, příležitost, ale i krása

Na území Střekova kdysi existoval plynulý přechod mezi kultivovanou obytnou zástavbou a zemědělsky využívanou krajinou. Ten je však bohužel již minulostí. Namísto přechodu vznikla ostrá hranice – zlom. V trhlině mezi sídlištěm a zanikajícími velkorysými vilami se nachází pozemek, do kterého měli architekti ze studia 3+1 architekti vsadit dům. Tento pozemek charakterizuje divočina: z pozemku vyzařuje nejistota, příležitost, ale i tajemnost a krása.

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Majitel se zapojil sběratelským talentem

První, co architekti při prohlídce pozemku zjistili, je, že pro stavbu je vhodná jen malá část zahrady. Pozitivem je dostupnost pěšky i autem a relativně rovný terén. Navržený dům je strukturovaný charakterem lokality, ale také mohutnými zásobami materiálů a dílců, které nahromadil samotný stavitel domu – historik, sběratel a velký nadšenec pro všechno, co má hodnotu.

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Množství motivů na malé ploše

„Zvolili jsme nízkou pultovou střechu s vlnitou krytinou. Stavba na malé ploše využívá množství různých motivů, odkazuje na fenomén zahradních domů a chat, pro které je charakteristická dočasnost, proměnlivost, neprojektovaná krása, souhra neplánovaných okolností a náhod. Vzhledem k osobnosti majitele domu předpokládáme postupem času další bohaté vrstvení obydlí,“ charakterizují práci na návrhu 3+1 architekti.

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Detaily, které harmonizují a okouzlí

Dům historika je plný nečekaných, ale velmi příjemných a harmonických detailů. Například vzorované obkládačky na fasádě domu v části určené pro ukládání dřeva – „můstek“, na kterém se pan domácí může pokochat výhledem houpaje se v křesle, krytá terasa s historickým umyvadlem, tmavá dlažba v obývací místnosti. Duši domu dává kombinace historického nábytku s moderními prvky. Modernistické obrazy vnášejí do interiéru nadčasovost a vtip, kulaté okénka na dveřích zase působí, jako byste se ocitli na lodi.

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Foto: Pavel Plánička

Ve tvaru písmene L

Celý objekt je řešen ve tvaru písmene L, přičemž v kratším rameni se nachází ložnice a kousek odtud garáž a technické zázemí. V hlavní části je situována denní obytná zóna: obývací pokoj s jídelnou a kuchyní spojená s venkovní terasou, hygienické zázemí a jedna samostatná pokoj. Betonovými schody sjedete dolů do zahrady s odrostlými stromy a trávou.

RD Střekov ve zkratce

Architektonický ateliér: 3+1 architekti

Lokalita: Střekov, Ústí nad Labem ČR

Projekt: 2011

Realizace: 2012 až 2018

Plocha pozemku: 3 064 m2

Zastavěná plocha: 145 m2

Užitková plocha: 125 m2

Obestavěný prostor: 500 m3

Sabína Zavarská
Foto: Pavel Plánička

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: modernistické obrazy pultová střecha rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze