Zdroj: José Hevia

Nádherně zrekonstruovaný stoletý statek se stal ideálním útočištěm rodiny, která potřebovala únik před každodenním shonem

21. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Španělská obec Granera se nachází dost daleko od Barcelony na to, aby poskytovala relaxaci v přírodě bez sice nevyhnutelných, ale často obtěžujících mobilních služeb. A přitom z velkoměsta jste na místě přibližně za hodinu cesty autem. V této malebné vesničce s osmdesáti obyvateli se nachází stoletý statek. Po rekonstrukci se stal ideálním místem pro rodinná setkání v létě, na Vánoce nebo jen v obyčejnou neděli.

Kouzlo z historických španělských staveb vycítíte na dálku, citlivá a důvtipná rekonstrukce ho jen umocní. Hlavní část statku, o kterém je řeč, je otočena zády k ulici a z této strany se polovina domu ukrývá pod terénem. Z druhé strany vás překvapí přesný opak.

Po promenádě se studnou se dostanete pod pergolu, která vede po celé délce jižní fasády. Prostor pod pergolou pokrývá dlažba a slouží jako terasa. Směrem hlouběji do zahrady přechází do zatravněné plochy zahrady, jíž dominuje velký dub. Hned za zahradou uvidíte lesy.

Přechod - Kamenný statek v obci Granera

V odizolovaných kamenných zdech vytvořili průchody na propojení těchto částí interiéru. Zdroj: José Hevia

Kamenné zdi tvoří tři samostatné prostory

Autoři rekonstrukce někdejšího hospodářského statku zachovali strukturu nosných stěn. Ty rozdělují dům na tři samostatné nezávislé prostory. V odizolovaných kamenných zdech vytvořili průchody na propojení těchto částí interiéru. Tak vznikly kuchyň s jídelnou, centrální hala s původním schodištěm a s koupelnou a obývací pokoj.

Na jižní fasádě přízemí přibyly tři velké otvory (z každé části jeden), což radikálně změnilo fungování budovy – stará budova se dočkala intenzivního propojení mezi interiérem a exteriérem.

Hranice mezi interiérem a venkovním prostředím architekti zdůraznili umístěním grilu v rohu kuchyně a krbu v koutě obývacího pokoje.

Schodiště - Kamenný statek v obci Granera

Původní schodiště se nachází v centrální hale a vede do horního podlaží. Zdroj: José Hevia

Poschodí patří ložnicím

Na jednom konci je hlavní ložnice, která se spojuje s galerií vytvořenou při předcházejícím rozšíření. Na druhé straně jsou dětské pokoje a koupelna. Uprostřed dispozice horního podlaží je pokoj pro vnoučata, u kterého najdete schodiště a otevřenou hernu.

Tak jako v přízemí i v poschodí architekti ponechali staré kamenné zdi domu (s tloušťkou 50, 60 a 70 centimetrů) viditelné. Původní stropy s keramickými trámy omítli bílou barvou a sjednotili i podlahový materiál.

Trámy - Kamenný statek v obci Granera

Původní stropy s keramickými trámy omítli bílou barvou a sjednotili i podlahový materiál. Zdroj: José Hevia

Zdi jako regulátor teploty v domě

Kamenné stěny zároveň fungují jako regulátory teploty v domě. Mají výbornou tepelnou setrvačnost a orientaci, které v zimě chrání dům před chladem a v létě v něm udržují chladnější prostředí. Severní fasáda, která je z poloviny zanořená v terénu, je upravena na kontrolu infiltrací.

Strop a střecha dostaly zateplení, celý dům má nová okna a dveře. Kromě rolovacích žaluzií a dřevěných okenic pro „kontrolu“ slunečního záření brzy poslouží i vistárie, která poroste přes pergolu.

Severní fasáda - Kamenný statek v obci Granera

Severní fasáda, která je z poloviny zanořená v terénu, je upravena na kontrolu infiltrací. Zdroj: José Hevia

Kotel na biomasu, studna s pitnou vodou

Stejně jako kdysi i dnes se budova přizpůsobuje svému okolí a využívá přírodní zdroje. Zdi obnovené použitím místního kamene pokrývá vápenná malta a nátěr. O teplou vodu a topení se stará kotel na biomasu a nechybějí ani solární panely. Pod domem je obnovena stará přírodní studna s pitnou vodou. Střecha zachytává veškerou dešťovou vodu na zavlažování zahrady. Samozřejmostí je i filtrace a čištění odpadní vody.

Přečtěte si také:
Rodina našla klidné útočiště během pandemie ve zrekonstruované hospodářské budově na Moravě

A k tomu si představte vesele pobíhající děti, přípravu oběda či večeře na čerstvém vzduchu pod pergolou, dlouhé rozhovory po jídle a příjemné večery u ohně. Neměnili byste?

„108ERA“ Renovace statku v obci Granera

architektonický ateliér: VALLRIBERA ARQUITECTES
autoři: Llorenç Vallribera, Aleix Gil
lokalita: Granera, Barcelona, Španělsko
hrubá podlahová plocha: 270 m²
realizace: 2021 až 2022

Spotřeba primární neobnovitelné energie: 24,66 kWh/m² za rok
Celkové emise CO2: 5,16 kg CO2/m² za rok
Hodnocení EPC (Energy Performance Certificates): A

Sabína Zavarská
Foto: José Hevia

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvoupodlažní dům historické hospodářské stavby kamenné zdi pergoly rekonstrukce statku
Sdílejte článek

Diskuze