Bývalému statku vrátili život: Nevěřili byste, že tohle byl kdysi hospodářský dům!

20. 06. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Přeměna starých hospodářských budov a statků na trvalé nebo víkendové bydlení je skvělý způsob, jak dát těmto stavbám šanci na druhý život. Zároveň nabízí možnost vytvořit originální bydlení propojené s přírodou.

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

Aby se neztratila speciální atmosféra

Už na první pohled je zřejmé, že se architekti Ivana Dombková a Rosťa Černík snažili zachovat co nejvíce z historické budovy bývalého statku, zejména jeho speciální atmosféru. Proto jejich rekonstrukce vůbec nevyznívá násilně, ale je citlivou přeměnou s úctou vůči předkům, kteří zde žili a pracovali. Statek má několik budov a jde o postupnou rekonstrukci. Na jaře tohoto roku byla dokončena přestavba severozápadního křídla statku, které je určeno jako ubytování pro hosty.

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

Nádherná krajina, koupací jezírko i koně

„Podařilo se precizně opravit původní kamenné zdivo, které se stalo významnou součástí interiéru. Doplnili jsme ho ocelovými, masivními dubovými a cihlovými akcenty. Pro hosty je připraven samostatný vstup s dostatkem úložných prostorů, dvěma ložnicemi, koupelnou, toaletou a obytnou kuchyní. Tedy dostatečné zázemí pro každého, kdo si chce užít to nejdůležitější: nádhernou krajinu, přírodní koupací jezírko, jízdu na koních, či domácí kuchyni postavenou na místních produktech a krásné večery při obrovském otevřeném krbu,“ popisují základní rysy přeměny architekti.

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

Žilo zde mnoho generaci

Aktuálně pokračuje přestavba statku částí, kterou obývají jeho majitelé. Protože tato rodina má k statku velký vztah – vyrůstalo zde mnoho generací, rekonstrukci považuje za důležitou investici i z hlediska rodinné tradice. V roce 1948 byl statek jako všechny zestátněn a na celá desetiletí k němu majitelé neměli přístup. Je velmi příjemné vidět, jak se do bývalého statku vrací život, krása, naplnění funkcí.

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

Kámen, cihly a dřevo

V interiéru velmi působivě vyznívají hnědočervené dlaždice, které se táhnou několika místnostmi. Příjemně působí v kontaktu s odhaleným kamenným zdivem i bílými stěnami. Masivní, a přitom jednoduché ocelové schodiště vytváří výrazný kontrast s odhalenou minulostí stavby. Atmosféru celého objektu dělají tři materiály: kámen, cihly a dřevo, dotvořeny zářivě bílou omítkou. V celém domě se setkává nové s tradicí a vše spolu dokonale, harmonicky a přívětivě ladí. V centru budov, které tvoří celý statek, se nachází dvůr s romantickými zákoutími a posezením.

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

foto: I.D.ARCH

Rekonstrukce statku U Písku

Architektonický ateliér: I.D.ARCH

Architekti: Ivana Dombková a Rosťa Černík

Lokalita: Písek, ČR

Rok realizace: 2017–2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: I.D.ARCH

Kategorie: Design interiérů
Tagy: kamenné zdivo koupací jezírka rekonstrukce statku rekonstrukce stodoly rodinne domy statek
Sdílejte článek

Diskuze