Zdroj: Billy Bolton

Spojení historie a moderních postupů: Po rekonstrukci kamenného statku z 18. století k němu přistavěli novostavbu. A pěkně se doplňují!

26. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Britské statky ze začátku 18. století jsou kouzelné. O rekonstrukci a rozšíření jednoho z nich se postaralo studio Jones Architects. Výsledek spojení historie a moderních postupů i potřeb je o to zajímavější, že sídlo se nachází v národním parku Brecon Beacons v jižním Walesu. Rodinný dům obklopuje komplex vedlejších budov seskládaných kolem dvora.

„K zadání jsme přistupovali vnímavě kvůli citlivému okolí a historickému charakteru stavby. Zároveň bylo naším cílem zvýšit podlahovou plochu a nemovitost kompletně rekonstruovat pro potřeby rodiny. Příležitost jsme viděli v rozvinutí budovy ve dvou částech: první byla citlivá rekonstrukce tradičního waleského farmářského domu, druhou současná zadní přístavba,“ vysvětlují architekti, kterým se podařilo dát staré farmě nový život.

Původní kamenná budova statku

Původní kamenná budova statku zažila za dobu své existence mnoho různých úprav. Zdroj: Billy Bolton

Nejprve úřady, potom bourání a čištění

Nejprve bylo nutné řešit papírování. Začít s prací mohli až tehdy, když získali stavební povolení k odstranění nakloněné přístavby, obnovení zadní fasády a rozšíření stavby do zahrady na úrovni přízemí.

Původní kamenná budova statku zažila za dobu své existence mnoho různých úprav. Ty nejprve architekti odstranili. Opět instalovali opravené dubové trámy, stěnu pokryli vápennou omítkou, do otvorů vložili nová křídlová okna, restaurovali vnitřní dveře.

Rekonstrukce a přístavba kamenného statku do podoby tradičních waleských farem

Přístavbu navrhli tak, aby zapadala do podoby tradičních waleských farem – připomíná samostatnou budovu jemně spojenou s kamenným statkem. Zdroj: Billy Bolton

Starý dům znovu dýchá

„Opatrně jsme odloupli vrstvy dekorací a obkladů stěn a podlah, čímž jsme odhalili původní strukturu budovy, jaká byla na začátku osmnáctého století. Stav některých omítek a dřevěných částí nám umožnil ponechat tyto povrchové úpravy v surovém stavu s minimálními potřebnými opravami. Díky tomu budova lépe dýchá a poskytuje vizuální a texturní konzistenci ve vnitřních prostorech,“ zdůrazňují autoři rekonstrukce z ateliéru Jones Architects.

Přečtěte si také:
Chátrající stavbu zbavili věčné vlhkosti a přivedli do ní více světla. Léčivý řez domem vykouzlil ze starého mlýna krásné bydlení!

Černá dřevěná přístavba navazuje na hlavní dům z kamene

Přístavbu navrhli tak, aby zapadala do podoby tradičních waleských farem – připomíná samostatnou budovu jemně spojenou s kamenným statkem. Na rozdíl od bílého vápna, kterým je omítnuta hlavní budova, je obložená dřevem zbarveným na černo.

Cílem autorů bylo vytvořit silný kontrast mezi původní stavbou a novostavbou, která je přece jen jiná i uvnitř. Plně respektuje starý statek, nenarušuje stávající kamenné zdi zahrady a nabízí krásné výhledy na okolní hory.

Dubové trámy a vápenná omítka - Rekonstrukce a přístavba kamenného statku

Opět instalovali opravené dubové trámy, stěnu pokryli vápennou omítkou, do otvorů vložili nová křídlová okna, restaurovali vnitřní dveře. Zdroj: Billy Bolton

Světlý interiér, krásné výhledy, terasa nad potokem

Světlý interiér přístavby ostře kontrastuje s její venkovní podobou. Otevřené prostory slouží jako obývací pokoj a jídelna s bonusem navíc – výhledy velkými okny orientovanými na hory a potok. Dřevo tmavého zakouřeného dubu vytváří na podlahách a stěnách relaxační atmosféru. Terasa se vyklání nad potok.

Obývák - Rekonstrukce a přístavba kamenného statku

Otevřené prostory slouží jako obývací pokoj a jídelna s bonusem navíc – výhledy velkými okny orientovanými na hory a potok. Zdroj: Billy Bolton

Oba domy stojí u sebe a vytvářejí jeden optický celek. Díky práci s texturami se „neperou“ – sdílejí touž materiálovost, ačkoliv vyjadřují různou atmosféru. „Fungují jako dva velmi odlišné, ale přece komplementární přístupy uzavřené v neustálém dialogu,“ charakterizují výsledek práce samotní architekti.

Prohlédněte si také doprovodné video

 

Projekt „Bolgoed Maen“

architektonický ateliér: Jones Architects
lokalita: Národní park Brecon Beacons, Velká Británie
plocha: 160 m²
realizace: 2020

Použité materiály:

  • fasádní obklad: červený cedr, černě mořený
  • podlahy: zakouřené dubové dřevo
  • okna: hliníková, křídlová
  • střešní krytina: černý vlnitý kov
  • obklady a dlažby: kámen

Text: Sabína Zavarská
Foto: Billy Bolton, Jones Architects

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: historické hospodářské stavby kamenné domy přístavba domu rekonstrukce statku světlý interiér
Sdílejte článek

Diskuze