Neobvyklý rodinný dům s lezeckou stěnou a skrytou koupelnou

19. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Pro japonskou architekturu je charakteristická jednoduchost, která vybízí k meditaci. Čisté geometrické tvary a hodně dřeva neschází ani v novém útulném domku v japonském městě Tsukawaki.

Japonci nepotřebují žádnou vyšperkovanost a kýče, právě naopak. Avšak všechno v domě musí být absolutně funkční. Dokonce i schody, ve kterých je ukrytý prostor na odkládání obuvi.

Rodina, která ráda tráví volný čas cestováním do hor a horolezectvím, měla na svůj domov speciální nároky. Nešlo však o luxus, jak bychom mohli očekávat. Majitel je instruktorem „boulderingu“, lezení na nízkých skalách nebo na nízké lezecké stěně bez použití lana.

Foto: Yohei Sasakura

Jeho touhou bylo mít doma „boulderovku“, tedy lezeckou stěnu sahající několik metrů nad základnu, pokrytou speciálními matracemi. V přeneseném významu slovo „boulder“ znamená lezeckou překážku, kterou chce lezec zdolat.

Lezecká stěna s odměnou

Architekti z ateliéru Horibe Associates umístili lezeckou stěnu hned vedle dřevěného točitého schodiště. Když se vám podaří vylézt nahoru, čeká vás příjemný výhled na okolí. „Boulderingovou místnost“ otevřenou přes obě podlaží nepoužívají jen domácí, ale i klienti domácího. V přízemí sousedí s obývacím pokojem, ale vidět je odtud i do kuchyně.

Foto: Yohei Sasakura

Kuchyně v japonském stylu

Jestli v domě očekáváte takovou kuchyni, jaká je známá z našich bytů či domů, nenajdete ji. Je ukryta ve vestavěném nábytku, dokonce ani ostrůvek s pracovním prostorem nepůsobí jako kuchyňský. Vše je uhlazené, ukryté, decentní. Jednoduše typický japonský interiér, který nechce rušit mysl, rozhovory a činy domácích. V kuchyni architekti použili dub z národního parku Daisetsuzanu na Hokkaidu.

Foto: Yohei Sasakura

Proč ukryli koupelnu?

Zatímco u nás jsou často moderní koupelny součástí ložnic nebo skryté jen s prosklenými stěnami, Japonci si své intimity váží. Do koupelny se dostanete jedněmi z dveří vestavěného nábytku v kuchyňské části. Proč takovéto řešení? Aby nebyl každodenní život moc „na očích“.

Uprostřed horního podlaží se nachází široká chodba, která se dá použít jako druhý obývací pokoj (případně školicí místnost), navíc nabízí krásný výhled. Pod střechou jsou též tři absolutně minimalistické ložnice.

Foto: Yohei Sasakura

Dům v Tsukawaki ve zkratce

architektonický ateliér: Horibe Associates

architekt: Naoko Horibe

lokalita: Tsukawaki, Japonsko

celková zastavěná plocha: 112,63 m2

realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Yohei Sasakura, Yunagi Miki

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bouldering lezecká stěna rodinne domy vestavěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze