Nezvyklé řešení rodinného domu: Terasa, která se pohybuje podle slunce! (VIDEO)
Na projektech polského architekta Roberta Konieczneho je vždycky co obdivovat. Překvapují jednoduchou, precizní hrou tvarů a materiálů, ale vždy mají navíc ještě něco speciálního. Jedinečností domu s názvem Quadrant House je pohyblivá terasa.
Majitelé pozemku měli představu o jednoduchém, slunném domě určeném pro relaxaci. Přáli si, aby jejich dům reagoval na pohyb slunce. Protože ateliér KWK Promes má zkušenosti s návrhem a realizací pohyblivých budov, výběrem architekta trefili do černého. Výchozím bodem projektu byl pozemek pravidelného tvaru, který se nachází mezi běžnou rodinnou zástavbou.
Soukromí ve vlastní zahradě
Na pozemek nejprve položili obdélník tvořící přízemí domu tak, aby oddělili zahradu od cesty a získali co nejvíce soukromí. Do této části umístili denní zónu: obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Druhý, užší blok je na obývací pokoj kolmý. V něm nalezla prostor relaxační zóna.
Obě ramena domu uzavírají soukromou část zahrady. Rozdíl mezi interiérem a exteriérem stírají bezrámové systémy posuvných oken, použité na celé stěny. V poschodí se nad denní zónou nacházejí ložnice a hygienické zázemí.
Plochá, nebo sedlová střecha?
Investor si přál dům s plochou střechou, ale místní regulativy přikazovaly šikmé střechy. Výsledná střecha je kompromisem: z ulice vidíte sedlovou střechu, směrem od zahrady plochou. Toto nezvyklé řešení dalo nakonec celému domu charakteristickou podobu.
Terasa ve stínu
„Majitelé domu chtěli, aby dům reagoval na sluneční paprsky. Proto jsme použili motiv kvadrantu – starého přístroje na určování polohy hvězd. Navrhli jsme terasu, která reaguje na slunce a sleduje ho tak, že domácí na terase sedí vždy ve stínu,“ popisuje fascinující řešení architekt.
Takto je možné v závislosti na ročním období regulovat i množství slunečního světla v přilehlých prostorách. Terasa je zároveň prodloužením obývacího pokoje nebo relaxační zóny – pohybuje se mezi nimi, od jedné části k druhé.
Jak se ovládá?
Pohyb terasy je plně automatizovaný, ale v případě potřeby se dá ovládat i manuálně. Je naprogramována tak, aby se během dne měnila její poloha. Díky tomu pod ní roste přirozený trávník. Mechanismy, díky nimž se terasa domu pohybuje, navrhla a vyrobila společnost Comstal, s níž už má ateliér bohaté zkušenosti.
QUADRANT HOUSE ve zkratce
architektonický ateliér: KWK Promes arch. Robert Konieczny
autoři: Robert Konieczny
spolupráce: Mariusz Pawlus, Marcin Harnasz, Marcin Króliczek, Justyna Górnica, Grzegorz Ostrowski
konstrukce: Kornel Szyndler PROECO
sanita a elektřina: Electris / Green Technologic Kazimierz Dorna
projekt interiéru: Adam Pulwicki PULVA
zastavěná plocha: 419,5 m2
celková plocha: 711,5 m2
projekt a realizace: 2013 až 2018
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny