Zdroj: Schüco

Prosklený dům postavili na skalách. Majitelka se probouzí s výhledem na moře

24. 11. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Strmé, rozeklané útesy norského ostrova Finnøy nabízejí nádherné výhledy a jsou úžasným místem pro život. Tedy pokud se vám podaří v této exponované lokalitě postavit. Merete, která se v Nosku narodila, snila o tom, že si zde vybuduje domov a realizací svého snu pověřila architektonickou kancelář Helen & Hard. Výsledkem je dům, který téměř vypadá, že jednoho dne vyrostl ze skal, a když viděl kolem sebe oceán, rozhodl se zůstat...

Po 30 letech prožitých v zámoří se chtěla Merete vrátit do rodného Norska a postavit si domov uprostřed původní skalnaté krajiny ostrova Finnøy. A s letním sídlem Reilstad nyní žije svůj sen. Stavba organicky graduje jako výrazné skalnaté okolí, je strukturována do čtyř úrovní, které se svažují k moři.

Terasa propojuje každé patro s exteriérem, takže dům budí dojem, jako by téměř vyrostl ze samotných skal, splynutí s krajinou pomohla i zvlněná zelená střecha. Výhledy na oceán zarámovaly hliníkové systémy Schüco, které kombinují vizuální lehkost s vysokou stabilitou hliníku a odolností proti zdejšímu extrémnímu větru a dešti. Vzhledem k prudkému sklonu pozemku byla dřevostavba usazena na betonovou desku.

Přečtěte si také:
Chatka na kopci: Interiér navrhli tak, aby nabízel výhled do okolí z každé strany

Interiérová krajina ze skla a jasanového dřeva

Přání klienta navrhnout dům jako přirozené pokračování jeho okolí zohlednila architektonická kancelář Helen & Hard i při navrhování vnitřních prostor a interiér pojala jako krajinu v krajině. Tato koncepce vás osloví, jakmile vstoupíte do domu. Od vchodu v nejvyšším podlaží se před vámi rozvětvuje úchvatná schodišťová konstrukce, která prostupuje čtyřmi patry domu jako vějíř.

Schody vyrobené převážně z jasanového dřeva a skla dominují otevřenému interiéru a vytvářejí jeho strukturu. S mnoha výstupky a výklenky jsou jakousi ozvěnou skalních útvarů. V pravé části domu se nachází kuchyň a jídelna s terasou, levé křídlo s ložnicemi a koupelnami je určeno pro hosty.

Schody vyrobené převážně z jasanového dřeva a skla dominují otevřenému interiéru.

Schody vyrobené převážně z jasanového dřeva a skla dominují otevřenému interiéru. Zdroj: Schüco

O tři schody níže se otevírá obývací část, kde vás obejme úchvatný panoramatický výhled. Prostory až do tohoto bodu jsou koncipovány jako společné. O další patro níže je situován hlavní soukromý obytný prostor s ložnicemi, koupelnami, kanceláří a samostatným vchodem. Prostory pro relaxaci, jako je televizní místnost, posilovna či sauna, se nacházejí u paty schodiště.

Oblíbená část Meretina domova je „… světlo, měnící se počasí a schopnost žít s ročními obdobími. Miluji se probouzet s výhledem na moře, slyšet zvenčí déšť a bouřky… A přicházet z deště dovnitř, zavřít za sebou dveře a vydechnout si ,a jsem doma‘.“

Elegantní zasklení s vynikající stabilitou a vizuální lehkostí

Exponované umístění domu ve svahu u moře znamenalo, že skleněné prvky musí odolat extrémnímu větru a dešti. Architekti proto zvolili stabilní a vůči venkovním povětrnostním vlivům odolné hliníkové okenní a posuvné systémy Schüco AWS 70.HI (High Insulated). Ke stabilitě domu přispívá i fasádní systém Schüco FWS 50.HI. Tato fasáda, která harmonicky ladí se zdvižně posuvným systémem Schüco ASS 70.HI, umožňuje výstavbu velkoplošných skleněných konstrukcí s vysokou odolností proti větru a vodotěsností.

prosklený dům

Zdroj: Schüco

Některá skla dosahují až k okapu střechy, což v kombinaci se strmým pozemkem představovalo skutečnou výzvu pro realizační firmu. Ale výsledná elegance a transparentnost domu znamená, že robustnost okenních systémů je sotva patrná. Se svými štíhlými profily zasklení ustupují do pozadí a umožňují přírodě – obloze, skalám a vodě – stát se středem pozornosti.

O projektu:

Název projektu: Vila Reilstad, Norsko

Architekti: Helen & Hard AS Oslo

Dokončení: 2018

FOTOGALERIE

Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová
Zdroj textu a foto: Schüco

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dům ve skále prosklené stěny
Sdílejte článek

Diskuze