Rodinný dům z kravína? Architekti ho skryli do pláště ze dřeva

30. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Projekt, který holandští architekti nazvali „kůlna na brambory“, tvoří tři samostatné hospodářské budovy. První byla bývalým farmářským domem a je památkově chráněná, druhá je původní koňská stáj a třetí sloužila jako kravín. Dnes z nich je „bramborový“ celek jedinečný strohostí a skromností.

Foto: Norbert Wunderling

Přeměněný soubor starých hospodářských budov nabízí pohled na bývalý život na farmě a architekti o něm s jemnou nadsázkou hovoří jako o památníku chudoby. Kvůli tomu vznikl i název – brambory byly symbolem chudoby, zároveň je to odkaz na obraz Vincenta van Gogha Jedlíci brambor.

Foto: Norbert Wunderling

Kravín přeměnili v hlavní dům

Původně majitelé uvažovali o přeměně farmářského domu na hlavní rodinný dům, ale vyžadovalo by to rozsáhlé změny a statek by přišel o to, co je pro něj charakteristické. Nakonec se rozhodli z farmářského domu vytvořit skromný penzión a na rodinný dům přestavět bývalý kravín. Velká koňská stáj dnes funguje jako flexibilní prostor, který se dá použít na společenské a kulturní události nebo jako ateliér. Každá z budov zapadá do celku, ale využívá jiný materiál.

Foto: Norbert Wunderling

Multifunkční opláštění

Architekti se snažili zachovat charakter stavby, samozřejmě bylo třeba měnit a obnovovat. Původní kravín dostal nové dřevěné opláštění i střechu. Přibyla velká okna – výřezy s výhledem na okolní krajinu. Pod lamelovým opláštěním se skrývají další dveře, které lze v létě otevřít a zlepšit větrání domu.

Dveře v opláštění zároveň slouží jako ochrana před nežádoucí zvěří nebo vloupáním. Lamely opláštění zároveň vytvářejí v interiéru příjemný stín během horkých dnů. V přízemí domu se nachází denní zóna s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou, pracovna, hygienické zázemí a sklad. V podkroví jsou dvě ložnice a koupelny.

Foto: Norbert Wunderling

Rozvody skryli do komína

Moderní životní styl vyžaduje inženýrské sítě, rozvody, potrubí, které se často vedou přes střechu. Architekti však chtěli zachovat jednoduchý vzhled kůlny, a tak vytvořili komín, do kterého tyto technické záležitosti ukryli. Surové dřevo opláštění je ošetřeno vedlejším produktem ze zpracování cukrové třtiny a postaveno na hliníkové tyče. Díky vynechání hoblování dřeva se podařilo dosáhnout nižší finální ceny.

Foto: Norbert Wunderling

„Kůlna na brambory“ ve zkratce

architektonický ateliér: Julius Taminiau Architects

designový tým: Julius Taminiau, Stefani Vozila, Tom Martin, Claire Besset

plocha: 200 m2

realizace: 2019

lokalita: Holandsko

Sabína Zavarská
Foto: Norbert Wunderling

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rekonstrukce stodoly rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze