Srub, který navazuje na to nejlepší z tradiční lidové architektury
Když se řekne srub většina z nás si představí tradiční roubenku – lidovou architekturu z některé z podhorských oblastí Čech, Moravy či Slezska. Některým se třeba vybaví naopak z kontextu vytržený moderní kanadský srub – ne tak zřídkavý architektonický plevel našeho venkova.
Srub, který na přání majitele navrhli architekti z ateliéru A69 – architekti, je moderní variací obou – navazuje na to nejlepší z tradiční lidové architektury, ale ve výsledku je skrz-naskrz moderním a plně komfortním bydlením.
Zadáním bylo vytvořit horské sídlo pro rodinu investora s možností ubytování přátel v samostatných apartmánech,“ otvírá povídání o projektu architekt Boris Redčenkov z ateliéru A69 – architekti. „Na pozemku stávala horská chata stará přibližně 180 let, která prošla v průběhu let několika dostavbami. Chata byla ve špatném technickém stavu, nebyla již dále schopna adaptace na požadovaný provoz, byla tak určena k demolici.“
Od začátku bylo jasné, že je třeba k navrhování v tak krásném prostředí nejvyšších českých hor přistupovat velmi citlivě a opatrně. Neplánoval se navíc jen obyčejný rodinný dům, víkendová chaloupka, ale stavba, která bude sloužit nejen majiteli, ale skýtá i možnost ubytování pro rodinu a přátele – měřítko budoucího domu bylo tedy od počátku poměrně velké. I když jak architekti, tak i majitelé sdílejí společný zájem o moderní architekturu, přáním investora bylo v Krkonoších postavit v maximální možné míře celodřevěný dům. „Z různých variant jsme se nakonec rozhodli pro roubenou stavbu z masivního kanadského cedru,“ vzpomíná architekt Redčenkov, „naše roubenka je však přece jen jiná, než panuje obecná představa o podobné typologii stavby.“
Pro dva typy užívání
Realizovaný objekt je dvoupodlažní, částečně podsklepený s využitým podkrovím. Orientace domu ctí svažitý terén umožňující výhledy na okolní kopce. Dispozičně je rozdělen na dvě zcela oddělené části, soukromou pro investora a společenskou s ubytováním v apartmánech, pouze vstup do domu je společný.
„Z tohoto důvodu jsme navrhli i dvě terasy – na jihozápadní fasádě je rozlehlá krytá terasa s přístupem na terén s možností posezení u venkovního krbu s pecí a udírnou, na jihovýchodní fasádě je situována terasa soukromé části,“ vysvětluje princip navrhování architekt. O nádherné panoramatické výhledy na Krkonošské vrcholy tak nejsou ukráceni žádní z uživatelů domu.
Nástrahy srubové konstrukce
Při řešení finálních detailů, včetně interiérových, jsme se museli vypořádat se základní vlastností roubených staveb, a to se sedáním roubených stěn. Po sednutí konstrukcí musí následně dojít ke spuštění sloupů pomocí rektifikačních šroubů uložených pod každým sloupem. Hlavní použité materiály vycházejí z povahy horského srubu – dřevo a kámen. I v interiéru najdeme převážně kanadský cedr v kombinaci s modřínovými prvky. Kámen reprezentuje mrákotínská žula, kterou najdeme jak na soklu domu a dlažbě u vjezdů, tak i v podobě deskových prvků typu „krajina“ použitých na dlažbu a krb ve společenské části.
TEXT: MATEJ ŠIŠOLÁK
FOTO: TOMÁŠ BALEJ
ZDROJ: časopis HOME 01 – 02/2017